Duchy przeszłości we Wrocławiu
Grafiki, które studio Kolektyf zrealizowało do wnętrz hotelu The Bridge Wrocław MGallery, podobnie jak ten obiekt połączyły przeszłość i teraźniejszość. Motywy zaczerpnięte z historycznych dzieł sztuki, wtopiły się w nowoczesne wnętrza zaprojektowane przez architektów z Medusa Group.
Hotel The Bridge Wrocław to wyjątkowe miejsce w najstarszej, centralnej części miasta – na Ostrowie Tumskim. Jest symbolicznym „mostem”, który łączy przeszłość i teraźniejszość, dawną sztukę i współczesną architekturę, historię miasta i jego obecne dynamiczne oblicze. To wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie w koncepcji architektonicznej budynku, stworzonej przez wrocławską pracownię Forum Architekci, świetnie wpisującej się w historyczne otoczenie z archikatedrą na czele.
Również Medusa Group, odpowiedzialna za projekt wnętrz tego jednego z pierwszych hoteli marki MGallery w Polsce, postanowiła przełożyć fenomen otoczenia na współczesny język architektury. Architektom zależało na szczególnym charakterze wnętrz budynku i silnym powiązaniu z tożsamością miejsca, stąd na surowych betonowych ścianach postanowili umieścić grafiki odnoszące się do bogatych dziejów miasta nad Odrą.
Studio Kolektyf otrzymało zadanie stworzenia grafik na ścianach i sufitach w 184 pokojach obiektu. Architektom, inwertorowi oraz operatorowi hotelu zależało, aby grafiki odnosiły się do lokalnych dzieł i zachęcały do eksplorowania muzeów i zabytków, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie hotelu. Skany obiektów udostępnionych ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostały pieczołowicie wzbogacone o efekty postarzenia – m. in. poprzez naniesienie na nie skanów autentycznych ścian w starych kamienicach wrocławskiego Nadodrza oraz przecierki - ręcznie wykonane na miejscu, na ścianach z wydrukami.
Grafiki na ścianach przedstawiają znanych mieszkańców Dolnego Śląska żyjących na przełomie XVII i XVIII wieku: mieszczan, przedstawicieli szlachty, naukowców, duchownych i artystów.
Przypominają, że miasto i region to ludzie – ich praca, pasje, osobiste historie, dokonania i to, co po sobie pozostawili: budynki, dokumenty, prace naukowe i dzieła sztuki, osobiste pamiątki.
Na sufitach w pokojach przy pomocy szablonów namalowane zostały wzory, nawiązujące stylem do motywów dekoracyjnych sprzed kilku wieków. Delikatnie nakreślone, nieregularnie rozmieszczone i ręcznie postarzane, przypominają wykwity ścienne, powstałe pod wpływem wilgoci lub fragmenty dawno zapomnianych dekoracji, zatartych przez upływ czasu.
Z kolei na ścianach lobby i restauracji znalazły się, pochodzące z XVIII wiecznych grafik, panoramy miasta – tak różne od tej, którą dziś można podziwiać z okien The Bridge Wrocław, a zarazem zawierające te same charakterystyczne obiekty, takie choćby jak położone nieopodal Archikatedra św. Jana Chrzciciela i kolegiata św. Krzyża i Bartłomieja.
Tu z kolei źródłem oryginalnych przedstawień były zbiory prywatnych kolekcjonerów. Graficy z Kolektyf również poddali je postarzaniu, by lepiej komponowały się z betonowymi ścianami i były czymś więcej, niż tylko precyzyjnymi transferami z dawnych kronik i dokumentów.
The Bridge Wrocław - MGallery, plac Katedralny 8, Wrocław.