Historia, która trwa. Rozmawiamy z właścicielami Parku Dyrekcyjnego 10 w Białowieży

Pozornie to historia, jakich wiele. Para młodych ludzi postanawia wyprowadzić się z Warszawy, zamieszkać w otoczeniu natury i stworzyć klimatyczne miejsce na wynajem. Opowieść Alicji Krajewskiej i Pawła Panfiluka – właścicieli Parku Dyrekcyjnego 10 w Białowieży – toczy się jednak własnym torem. Nie dość, że wiąże się z bogatą historią miejsca, do której przyszło im dopisać kolejny rozdział, dowodzi, że nie zawsze nowe znaczy lepsze. Najlepiej opowiedzą Wam ją sami!

Autor: JS

Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki.studio

https://www.instagram.com/park_dyrekcyjny10/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jak to się stało, że ta zabytkowa przestrzeń trafiła w Wasze ręce?

Rok temu zdecydowaliśmy się opuścić Warszawę i zamieszkać w drewnianym domu po pradziadku na wsi – miejscu, które wcześniej odnowiliśmy z myślą o weekendowym wypoczynku. 

Z czasem zaczęliśmy rozglądać się za przestrzenią, która mogłaby być nie tylko na wynajem, ale też na przyszłość – jako coś bardziej uniwersalnego, w czym sami chcielibyśmy kiedyś zamieszkać, gdy nasz obecny dom przestanie nam wystarczać.

Szukaliśmy miejsca z charakterem, w otoczeniu natury, ale też wygodnego na co dzień. Kiedy trafiliśmy na ogłoszenie mieszkania w zabytkowym domu w Parku Dyrekcyjnym – mimo że nie był to samodzielny dom, tylko część większego budynku – od razu poczuliśmy, że to ma sens.

Czy znacie jego historię – kto tu przebywał, co się działo w tych murach?

Zarówno dom, jak i jego okolica, mają bogatą i unikatową historię. Budynek wyróżnia się na tle typowej, podlaskiej zabudowy – jego skala, proporcje i dekoracyjne detale świadczą o miejskim charakterze. Usytuowany jest w jednym z dwóch zabytkowych parków Białowieży, których początki sięgają czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Po III rozbiorze Polski teren ten przejęło państwo rosyjskie, a w XIX wieku utworzono tu Zarząd Apanaży carskich. Sam park zaprojektował Walerian Kronenberg, a wokół niego powstało siedem domów dla carskich urzędników. Nasze mieszkanie mieści się w jednym z tych budynków…

…i wyróżnia je nietuzinkowy projekt wnętrza. Kto odpowiada za aranżację przestrzeni i jak wyglądał ten proces?

Aranżacją zajęliśmy się sami, korzystając z pomocy lokalnej ekipy budowlanej. To była raczej rewitalizacja wnętrza niż klasyczny remont. Zależało nam na zachowaniu historycznego układu i detali. Od samego początku urzekła nas mnogość współczesnych instalacji nawarstwionych we wnętrzach – poprzedni właściciele na przestrzeni ostatnich 100 lat stopniowo modernizowali mieszkanie. Wprowadzono instalację elektryczną, przekształceniu uległo pomieszczenie dla służby, z którego wydzielono łazienkę, dodano system ogrzewania. Kolejne instalacje, które musieliśmy dodać, poprowadziliśmy po wierzchu, chcąc podkreślić warstwowość tego miejsca. Wprowadziliśmy też naszą kolekcję mebli, którą stale rozbudowujemy i zmieniamy. 

Czerpaliśmy inspirację z istniejącego charakteru wnętrza – niczego nie chcieliśmy udawać i tuszować.

Odrapania tynków, spękane kafle, nawarstwienia farb – to wszystko dawało wrażenie miejsca żywego, nieskończonego. Urzekający był istniejący w tym wnętrzu kontrast pomiędzy drewnianymi, ręcznie rzeźbionymi detalami wskazującymi na ich powstawanie w czasach carskich, w zestawieniu z elementami zupełnie trywialnymi i codziennymi. Chcieliśmy tę warstwowość wydobyć, nie wygładzać.

Bardzo inspirujący okazał się kontrast między tym, co trwałe, a tymczasowe.

Przyjęliśmy trzy zasady. Po pierwsze – nie zaszkodzić temu, co wartościowe. Po drugie – zachować układ i proporcje wnętrz. Po trzecie – stworzyć miejsce, które łączy w sobie funkcjonalność z atmosferą. Zależało nam, by historia była obecna, ale nie przytłaczała.

Jakie było największe wyzwanie, które napotkaliście na swojej drodze podczas modernizacji?

Największym wyzwaniem było znalezienie równowagi między komfortem a autentycznością. Wciąż przed nami wiele – chcielibyśmy przywrócić oryginalną stolarkę okienną i odnowić ceglany komin, który zaczyna upominać się o uwagę.

Skupmy się więc na tym, co już udało Wam się zrealizować. Najciekawsze elementy wyposażenia wnętrza to…

Piec kaflowy, oryginalne drzwi z ręcznie rzeźbionymi ornamentami, drewniane stropy i oryginale zabiegowe schody prowadzące na strych. Lubimy też lampy – każda z innej bajki, ale razem grają świetnie.

Jakie jest Wasze najmilsze wspomnienie związane z Parkiem Dyrekcyjnym 10?

Jeden z pierwszych wieczorów, który mieliśmy okazję spędzić w Parku Dyrekcyjnym — tuż po zakończeniu remontu — zbiegł się z początkiem rykowiska. Basowy głos ryczących byków był doskonale słyszalny nawet przy zamkniętych oknach. Niesamowicie to potęgowało kontrast pomiędzy wysokimi wnętrzami dawnego kwaterunku carskich urzędników a bliskością Rezerwatu Ścisłego.

A jak ujęlibyście wyjątkowość tego miejsca w dwóch zdaniach?

To jedyne takie miejsce, w którym spotykają się historia, przyroda i życie codzienne. Mieszkanie w zabytkowym domu w samym sercu Parku Dyrekcyjnego, z widokiem na stare dęby, dosłownie kilka kroków od Puszczy – to przestrzeń mocno zanurzona w czasie, a jednocześnie otwarta na nowe opowieści.

Rozmawiała Joanna Sokołowska.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.