Slow living: Hotel do zamieszkania
Twórcom Craveiral zależało, by ich goście naprawdę poczuli się jak w domu, a miejsce, w którym spędzają wakacje, nie onieśmielało, ale zapraszało.
Alentejo to region, który ma wszystko: gaje oliwne, winnice, z których pochodzą cenione wina, dramatyczne klify schodzące do Atlantyku i łagodne pagórki, zmieniające swój kolor wraz ze zmianami pór roku. Nie tak znane jak pocztówkowe Algrave, Alntejo chwyta za serce. A na pewno chwyciło Pedra Franca Pinto, prawnika z Lizbony, który – poza codzienną pracą – szukał nowego projektu, czegoś, co byłoby bardziej namacalne i mógłby po sobie zostawić kolejnym pokoleniom. Tak narodził się pomysł Craveiral – butikowego resortu w sercu alenteżańskiego wybrzeża.
To nie miał być kolejny turystyczny resort, luksusowy hotel ścigający się na liczbę gwiazdek czy wyzute z osobowości spa. Pedro marzył się projekt mocno zakorzeniony w lokalnym terroir, nieonieśmielający gościa, ale przeciwnie – sprawiający, by poczuł się jak w domu. Tyle że na wakacjach, bez codziennych trosk, obowiązków i stresu. Miejsce, gdzie odpoczywać będzie się wszystkimi zmysłami.
Pracę nad jego realizacją trawy blisko 10 lat, by w końcu Craveiral Farmhouse oficjalnie otworzyło się dla gości w trudnym 2020 roku.
Kompleks znajduje się w połowie drogi między górami a brzegiem oceanu, w sąsiedztwie miejscowości Zambujeira do Mar. Składa się z 38 niezależnych domków – od niewielkich, wolnostojących studio po wille z dwoma sypialniami. Choć każdy ma własny charakter, ich dizajn nie jest narzucający, stanowiąc tło dla tego co czeka za oknem. Dominują naturalne, lokalnie pozyskiwane materiały – kamień, drewno, surowe tkaniny oraz ich oryginalne barwy – odcienie jasnych brązów, beże, terrakoty, złamane biele. Całość uzupełniają detale także o portugalskim rodowodzie – zdobne kilimy, ceramika, drobne obiekty dekoracyjne. Gratką jest dom urządzony w współpracy z portugalskim studiem WeWood, wyposażony w meble WeWood oraz sprzęt firmy Smeg oraz luksusowe detal, pozwalające się stopniowo odkrywać gościom: korkowa wannę (nagroda Green Good Award 2015), prywatną biblioteczkę, bogato wyposażoną kuchnię czy dostęp do prywatnego basenu.
Choć każdy z domków posiada niezależną kuchnię, atrakcją Craviral jest tutejsza restauracja, która sama w sobie może stanowić cel dla wizyty tutaj. Za jej koncepcję odpowiada Alexander Silva, jeden z najbardziej cenionych współczesnych portugalskich szefów kuchni, znany z koncentracji na lokalnym produkcie oraz wykorzystaniu żywego ognia i innych tradycyjnych metod przygotowania jedzenia w swojej kuchni. Craveiral FarmTable to tak naprawdę nie „tylko” restauracja, ale interdyscyplinarny koncept łączący gastronomię oraz zrównoważone rolnictwo. Aż 70 proc. składników wykorzystywanych do przygotowania dań dla gości restauracji pochodzi z własnej ekologicznego ogrodu warzywnego i sadów Craveiral. Resztę stanowią produkty pozyskiwane od lokalnych farmerów i rybaków z regionu Odemira.
Prócz restauracji, którą na co dzień zarządza head chef Henrique Castilho, do dyspozycji gości jest outdoorowa pizzeria z piecem opalanym drewnem, także korzystając wyłącznie z ekologicznych składników.
Twórcom Craveiral Farmhouse zależało, by goście naprawdę poczuli się tu jak w domu, a ich wypoczynek nie był obarczony niepokojami, które czasem wiążą się z pobytem w luksusowych kurortach. Dlatego większość atrakcji, jakie oferuje Craveiral, jest wliczonych w cenę pobytu. A jest w czym wybierać: od sesji jogi, seansów filmowych, wycieczek rowerowych,po lekcje jazdy konnej i zajęcia kulinarne dla dzieci. W 2021 roku Craveiral Farmhouse zainaugurował także program rezydencji artystycznych realizowanych we współpracy z kuratorami Blank100, w ramach którego przewidziane są pobyty stypendialne dla twórców z całego świata, w szczególności dla tych skupiających się w swojej pracy na szacunku i odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego oraz korzystających z naturalnych materiałów.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej hotelu Creveiral.