Legendarny Hotel Grand w Łodzi znów zachwyca. Odrestaurowano zabytkowe wnętrza
Po wielkim remoncie trwającym cztery lata ponownie otwarto Hotel Grand w Łodzi. Jego wnętrza zachwycają tak samo jak przed ponad stu trzydziestu pięciu laty.
Usytuowany tuż przy ulicy Piotrkowskiej hotel to prawdziwa legenda przedwojennej Polski. Funkcjonuje nieprzerwanie od 1888 roku, co czyni go najstarszym tego typu obiektem w Łodzi. Hotel pojawił się na kartach powieści Władysława Reymonta „Ziemia obiecana”. W jego wnętrzach kręcono takie klasyczne tytuły polskiego kina, jak „Zaklęte rewiry”, „Vabank”, „Lepiej być piękną i bogatą” czy nominowaną do Oscarów „Zimną wojnę”. Nic dziwnego, że to właśnie przed wejściem do hotelu znajduje się Aleja Gwiazd filmu polskiego.
Przez dekady hotel wielokrotnie przebudowywano i remontowano. W 2010 roku hotel od Orbisu odkupił Holding Liwa, należący do braci Likusów, właścicieli m.in. warszawskiego Prudentialu, w którym dziś mieści się hotel Warszawa. W 2019 roku rozpoczęto wielki remont obiektu poprzedzony wyprzedażą mebli i sprzętów z poprzedniego wystroju. To modernizacja na ogromną skalę, która łódzkiemu Grandowi jako pierwszemu hotelowi w Łodzi przyniosła pięć gwiazdek.
Dziś wnętrza łódzkiego Hotelu Grand są jak przed laty synonimem elegancji na najwyższym poziomie. Motywem przewodnim wystroju jest lity dąb i orzech. Wykorzystano też takie materiały jak kamień (głównie marmur), patynowany mosiądz, szkło oraz wykonane na zamówienie tkaniny.
Uwagę zwracają wyeksponowane oryginalne detale architektoniczne. To odrestaurowane sztukaterie, odsłonięta stara cegła, stropy konstrukcyjne, kolumnady czy freski. Część z XIX-wiecznych detali podkreślono złoceniami lub oświetleniem. Na niektórych ścianach celowo pozostawiono ubytki tynku, które przypominają o długiej historii hotelu.
W hotelu znajdują się 152 pokoje i apartamenty z kategorii standard, deluxe, superior i luksusowe. Surowe wnętrza ocieplają drewniane podłogi i tkane na zamówienie zasłony oraz narzuty. W każdej z łazienek znajdujących w pokojach i apartamentach króluje marmur. Trzy wiodące rodzaje kamienia to Calacata, Bronzo Imperiale, Black Moroco.
Duże wrażenie robi przestrzeń restauracji Malinowa – wysoki sufit zwieńczony freskami i świetlikiem podkreślają nowoczesnej lampy. To właśnie mury tego wnętrza są jego największą ozdobą, dlatego utrzymane w kolorystyce ciemnego brązu meble mają minimalistyczną formę.
Przestrzeń restauracji tworzą dwie słynne, reprezentacyjne sale Grand Hotelu. Pierwsza z nich to Sala Malinowa, czyli sala balowa z balkonem na ok. 150 osób. Obok niej znajduje się kameralna Sala Złota, która może pomieścić około 50 osób.
W hotelu znajduje się także kawiarnia Grand Caffè oraz Cigar Room, czyli strefa dla koneserów cygar urządzona w nowoczesnym stylu, której dekoracją są oryginalne, XIX-wieczne witraże. W hotelu mieści się także przestrzeń konferencyjno-eventowa, a na ten rok planowane jest także otwarcie strefy wellness&spa.