27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie już w toku

Międzynarodowe Biennale Plakatu (MBP) w Warszawie to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi, dla dużej części światowego środowiska plakacistów – niezmiennie najważniejsze. Nazywane jest często Olimpiadą Plakatu. Prezentuje szerokiej publiczności najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata w czasie między poprzednią i bieżącą edycją.

Autor: MP

https://warsawposterbiennale.com/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Z reguły w czerwcu parzystego roku cały świat plakatowy skupia się jak w soczewce w stolicy Polski. Ale MBP to jednocześnie prestiżowa polska marka, która przyczynia się do promocji naszej kultury i kreatywności na świecie. I to już od 1966 roku, kiedy odbyła się 1. jego edycja.   

W 2018 roku (w 26. edycji) MBP wróciło do miejsca – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – które dało siłę napędową jego powstaniu i rozwojowi, w którego orbicie ukształtowała się idea konfrontacji światowych osiągnięć w dziedzinie projektowania plakatu. Uczelnia mocno jednak zaznaczała swoją obecność we wszystkich kolejnych edycjach Biennale. Odegrała niebagatelną rolę w rozwoju polskiej sztuki plakatowej, a większość reprezentantów słynnej „polskiej szkoły plakatu” to byli jej wykładowcy i absolwenci – animatorem Biennale i wieloletnim jego organizatorem był prof. Józef Mroszczak, jednoznacznie kojarzony jest z tą imprezą prof. Henryk Tomaszewski. Od 1990 roku zaangażowany w jej organizację jest prof. Lech Majewski – pełniący rolę Prezydenta, którego idée fixe był ten powrót do źródła. Związek Uczelni i Biennale – meandrujący, ale ścisły i nieprzerwany – wydaje się wręcz naturalny. 

COVID-19 – jak wszystkim – i nam pokrzyżował plany. Dlatego 27. edycja planowana w całości na rok 2020 odbywa się przede wszystkim w 2021 roku. Co jednak interpretujemy jako pomyślny obrót rzeczy. W 2020 roku odbyło się kilka interesujących imprez towarzyszących 27. edycji MBP. Stanowiły rodzaj wprowadzenia do tego, co ma się wydarzyć w zasadniczym jej terminie: 12 czerwca – 28 sierpnia 2021. Przeprowadziliśmy między innymi Międzynarodowy konkurs na plakat dla studentów szkół artystycznych pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO (związany z obchodzonym przez UNESCO Światowym Tygodniem Kompetencji Medialnych i Informacyjnych), który zwieńczyła wystawa plenerowa – najbardziej dostępna dla publiczności w dobie pandemii – w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. 

W tym roku dwa konkursy. Oba mają charakter otwarty. Konkurs Główny nie jest sprofilowany tematycznie. Jest zatem swoistym przeglądem różnorodności kulturowej świata i jego aktualiów z wielu dziedzin życia. Szczegółowym problemem, który przyświeca tylko Konkursowi Tematycznemu, jest „Zmieniający się świat a zdrowie”. Zmiany dokonują się na poziomie społecznym, kulturowym, politycznym, gospodarczym. Żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Ścierają się ze sobą i mediują globalizacja i wszelka lokalność. Kontrasty rzucają się w oczy. Nieustannie czerpiemy z natury, przeobrażamy ją – coraz częściej konfliktując się z nią i niszcząc ją. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii COVID-19 – spowodowanej przez koronawirus SARS-CoV-2. Nadal świat nie uporał się z nią, choć szczepienia w wielu krajach są już organizowane na masową skalę. Ale przecież problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres. Od plakacistów możemy dowiedzieć się więcej.  

Otrzymaliśmy 3200 zgłoszeń, co przełożyło się na 6000 plakatów. 30 marca upubliczniliśmy na stronie internetowej MBP listę prac zakwalifikowanych przez jury preselekcyjne do finałowego etapu obu konkursów. Wszystkie te prace – w liczbie 310 w Konkursie Głównym i 98 w Konkursie Tematycznym – będą pokazywane na wystawach pokonkursowych. Otwarcie wystaw i rozstrzygnięcie rywalizacji już 12 czerwca. Plakaty będą oceniane przez Międzynarodowe Jury w znakomitym składzie: Ahn Sang-soo – grafik – Korea Południowa, Jonathan Barnbrook – grafik – Wielka Brytania, Ralph Schraivogel – grafik – Szwajcaria, Justyna Czerniakowska – graficzka – Polska, Mariusz Knorowski – historyk i krytyk sztuki – Polska. 

Otwarcie 27. edycji MBP uświetni nowy początek działalności kulturalnej Pałacu Czapskich – głównej siedziby ASP w Warszawie – po renowacji i przebudowie, które przyczyniły się do stworzenia spektakularnej przestrzeni wystawienniczej. 

Będzie ciekawie, energetycznie, nowocześnie!   
Zapraszamy do Warszawy!                                                                                                                                                                                 
Zapraszamy do ASP w Warszawie!   
Zapraszamy do Pałacu Czapskich! 
Nawet jeśli tylko wirtualnie!
I oczywiście oglądajmy–czytajmy plakaty!

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Współorganizatorzy: Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, STGU Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Partnerzy: Polski Komitet ds. UNESCO, Centrum Praskie Koneser – Liebrecht & wooD Poland Sp. z o.o., Prom Kultury Saska Kępa, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski, Salon Akademii, Turboposter. Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa i Sportu, Prezydent miasta st. Warszawy. Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 2, TVP 3, RDC, Czwórka.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej warsawposterbiennale.com.

 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.