4 artystów, 4 talerze, 1 temat. ÅOOMI prezentuje kolekcję „TROSKA”
Granica między sztuką a rzemiosłem od lat ulega zatarciu. Coraz częściej trudno określić, czy dany obiekt jest jeszcze wytworem rzemieślniczym czy już dziełem sztuki. Bez wątpienia do tej drugiej grupy należy zaliczyć ceramiczne talerze z limitowanej edycji studia ÅOOMI. Nie dość, że wyróżniają się rzeźbiarską formą, zdobią je ilustracje uzdolnionych polskich artystów: Hani Kmieć, Przemka Sokołowskiego, Natalii Oskiery i Karoliny Lubaszko.
Zaproszeni do współpracy z ÅOOMI artyści mieli za zadanie wizualne zinterpretowanie hasła „troska” w celu naniesienia go na talerze marki SMALL PLATE. Ilustratorzy podeszli do tematu indywidualnie, prezentując na wybranym przez siebie szkliwie talerza swój niepowtarzalny styl. Tłem dla ilustracji stały się talerze z kolekcji DUST, IRIS, SALT i KOBE. Każdy z obiektów został wypalony z daną ilustracją w limitowanej edycji 50 sztuk i jest pierwszym tego typu produktem w kolekcji ÅOOMI.
„Troska ma dla nas wiele wymiarów: jest dbałością o czyjeś dobro, jego ochroną, ofiarowaniem swojej uwagi i opieki. Można nią obdarować bliskich, planetę, siebie. Troska jest delikatna, czuła i bezinteresowna. Wierzymy, że talerze z ilustracjami interpretującymi to hasło będą wywoływały uśmiech na twarzy każdego, kto po nie sięgnie” – opowiada Monika Mróz, przedstawicielka marki.
W projekcie udział wzięła Hania Kmieć – ilustratorka książkowa i prasowa, projektantka graficzna. Artystka ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Bydgoszczy oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Często pracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. Jej ilustracje pojawiały się w publikacjach: Kopalnia. Sztuka futbolu, Zwykłe Życie, Fabularie, a także w internetowym kwartalniku Wizje. Jak sama mówi, lubi żartować, ale ilustracją zajmuje się nie na żarty.
Talerz jej autorstwa nawiązuje do estetyki vintage produktów dla dzieci. „Zależało mi, aby projekt wywoływał miłą nostalgię i powodował ciepłe uczucia na sercu” – podkreśla artystka.
Na talerzach znalazła się również ilustracja Przemka Sokołowskiego – projektanta graficznego i ilustratora z Białegostoku. Tworzy głównie plakaty i ilustracje, ale wykonuje również zlecenia związane brandingiem, w tym opakowania i etykiety. Współpracował z takimi markami, jak Wedel, Campari, Grupa Żywiec, Mydlarnia Cztery Szpaki, Going czy Wallbeing. W swoich pracach inspiruje się głównie scenami z życia codziennego, jednak lubi nadać im nieco surrealistyczny i abstrakcyjny charakter. Kocha litery, kino, podróże i dobre książki.
„Kiedy zacząłem pracować nad ilustracją, spojrzałem na Mię, mojego psa, i to ona dała początek temu projektowi. Okrągły kształt talerza był dla mnie również wyznacznikiem, ponieważ kojarzy mi się z kręgiem bliskich osób i tym, że wszyscy mamy na siebie nawzajem wpływ” – opowiada Przemek Sokołowski.
W kolekcji możemy podziwiać także pracę Natalii Oskiery – artystki, ilustratorki i nauczycielki plastyki. Ukończyła kierunek „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Inspiruje ją sztuka dzieci, zabawa kolorami i kształtem. Jej ilustracje wyróżniają się kolorem i odrobiną humoru.
„Troska to dla mnie dbać o kogoś, okazywać mu zrozumienie i bliskość. Emocje te kojarzą mi się ze światem natury, stąd w mojej ilustracji pojawił się motyw roślinny. Motyw ten często pojawia się w moich pracach” – mówi artystka.
Ponadto ilustrację na talerz zaprojektowała Karolina Lubaszko – ilustratorka i graficzka. Ukończyła Wydział Grafiki w warszawskim ASP. Projektuje plakaty, grafikę wydawniczą, identyfikacje i ilustracje. Przy dużej części prac z korzysta z techniki sitodruku. Uczestniczy w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą. Pełni funkcję redaktorki graficznej w magazynie Wizje. Należy do pracowni sitodruku w Pracowni Wschodniej. Jej prace można zobaczyć między innymi w Peaches Gastrogirls, Magazynie Pismo i Wydawnictwie „Czarne”.
„Dla mnie troska to drobne, często niezauważalne gesty. To dbanie o rzeczy ważne dla nas, dla innych być może błahe. Mój projekt przedstawia dość abstrakcyjny obrazek troski przejawiającej się w rzeczach, które są kruche, delikatne” – opisuje swoją ilustrację Karolina Lubaszko.
Zobacz także:
Interesujesz się sztuką i dizajnem?
Sprawdź LABEL 58 – „Scenografia dla wyobraźni – na tropie architektury znanej z dużego i małego ekranu” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!