7 wystaw w Europie, na które warto wybrać się w 2025 roku
2025 rok w Europie obfituje w wiele ciekawych wystaw. Podczas planowania nadchodzących weekendów i urlopów warto wziąć pod uwagę te najciekawsze. Oto nasza selekcja!
Autor: JS
Zdjęcia: materiały prasowe
Louvre Couture: Objets d’Art, Objets de Mode
Luwr, Paryż, Francja
24 stycznia – 21 lipca 2025
„Louvre Couture: Objets d’Art, Objets de Mode” to pierwsza wystawa poświęcona wyłącznie modzie w historii Luwru. Podczas ekspozycji prezentowane są zarówno ubrania historyczne, jak i wybitne projekty mody współczesnej. Wśród eksponatów znajdują się kreacje najsłynniejszych marek na świecie, takich jak Balenciaga, Givenchy czy Chanel.
Anselm Kiefer – Sag mir wo die Blumen sind
Muzeum van Gogha i Stedelijk Museum, Amsterdam, Holandia
7 marca – 9 czerwca 2025
Muzeum van Gogha i Stedelijk Museum łączą siły, aby pokazać światu dzieła cenionego niemieckiego malarza Anselma Kiefera. Artysta jest znany z pejzaży, w których zawiera elementy katastroficzne. W swojej twórczości nawiązuje czasem do obrazów van Gogha, nigdy nie rezygnując jednak z własnej, mrocznej estetyki.
David Hockney 25
Fundacja Louis Vuitton, Paryż, Francja
9 kwietnia – 31 sierpnia 2025
Ta retrospektywna wystawa brytyjskiego artysty Davida Hockneya obejmie aż 400 prac powstałych w latach 1955-2025. Wśród nich nie zabraknie klasyków, takich jak obraz „Portret artysty (Basen z dwoma postaciami)” z 1971, oraz eksperymentalnych dzieł, w tym obrazów stworzonych na iPadzie. Ekspozycja w przekrojowy sposób ukaże styl Hockneya oraz jego eksperymenty z technologią.
Biennale Architektury
Wenecja, Włochy
10 maja – 23 listopada 2025
Tegoroczne Biennale Architektury w Wenecji, pod przewodnictwem Carlo Rattiego, zatytułowano „Intelligens. Naturalne. Sztuczne. Wspólne”. Wystawa skupi się na wyzwaniach, przed którymi stoi współczesny świat, takich jak zmiany klimatyczne, zrównoważony rozwój, a także roli technologii w architekturze. Możemy się spodziewać prezentacji innowacyjnych projektów, które powstały w odpowiedzi na kryzys ekologiczny.
Małgorzata Mirga-Tas
Kunsthaus Bregenz, Bregencja, Austria
7 czerwca – 28 września 2025
Małgorzata Mirga-Tas, oficjalna przedstawicielka Polski na Biennale Sztuki w Wenecji w 2022 roku, tym razem zaprezentuje swoje prace w Bregencji. Wystawa obejmie ręcznie szyte kolaże tekstylne, których tematyka skupia się na marginalizacji Sinti i Romów, z których słynie artystka, a także nowe rzeźby woskowe.
Radical! Women Artists and Modernism 1910-1950
Muzeum Belvedere, Wiedeń, Austria
18 czerwca – 12 października 2025
Podczas wydarzenia w Muzeum Belvedere pokazane zostaną prace ponad 60 artystek, które w latach 1910–1950 przełamywały tradycyjne normy. Ekspozycja ukaże, jak poprzez sztukę reagowały one na zmiany polityczne, technologiczne i kulturowe oraz jaki miały wpływ na rozwój modernizmu. Na wystawie będzie można zobaczyć dzieła Soni Delaunay, Käthe Kollwitz, Tamary Łempickiej, Hannah Höch, Fahrelnissy Zeid czy Katarzyny Kobro.
Wes Anderson: The Exhibition
Design Museum, Londyn, Wielka Brytania
21 listopada 2025 – 26 lipca 2026
Pierwsza retrospektywna wystawa poświęcona twórczości Wesa Andersona będzie doskonałą okazją do prześledzenia ewolucji jego filmów – od pierwszych eksperymentalnych dzieł z lat 90. XX wieku, po najnowsze, nagradzane produkcje. To prawdziwa gratka dla fanów wyjątkowej stylistyki tego amerykańskiego reżysera, rozmiłowanego w kolorach i symetrii!