Ceramiczna podróż po świecie. Prace Janiny Myronovej na wystawie w Fine Art Gallery we Wrocławiu
Janina Myronova to jedna z najciekawszych artystek młodego pokolenia tworzących ceramikę. Jej sztukę zamieszkują niesamowite postaci, kolor i duża doza nieskrępowanej wyobraźni. Na wystawie „W pogoni za marzeniami” prezentowane są „obiekty podróżnicze” jej autorstwa, które powstały w wielu krajach w ramach rezydencji ceramicznych. Wystawę gości wrocławska Fine Art Gallery - pierwsza w Polsce galeria ceramiki artystycznej.
Artykuł sponsorowany
Choć Fine Art Gallery zainaugurowała swoją działalność pod koniec maja tego roku, jej działania już od kilku lat skupione są na promowaniu i popularyzowaniu ceramiki artystycznej w kraju i za granicą. Fine Art Gallery to miejsce z duszą, gdzie nie tylko poznamy pasjonujące oblicze ceramiki artystycznej, ale też wypijemy kawę z właścicielką, Anną Gendaj, która doradzi o jakie unikaty najlepiej rozwinąć swoją kolekcję lub od jakich dzieł zacząć przygodę ze sztuką. Tutaj też weźmiemy udział w wernisażu lub wystawie. Wyjątkowym wydarzeniem z pewnością jest wystawa Janiny Myronovej „W pogoni za marzeniami”, którą można oglądać do 30 listopada br. Fine Art Gallery reprezentuje artystkę na wyłączność w Polsce.
„W różnych miejscach naznaczam swoją obecność tworząc ceramiczne obiekty, a odbyte podróże pozostawiają i w mojej pamięci ślady. Prezentowana „podróżnicza kolekcja” przedstawia prace, które realizowałam w wielu krajach, w ramach rezydencji ceramicznych” - tak o wystawie mówi Janina Myronova.
W Fine Art Gallery można obejrzeć obiekty, które artystka stworzyła w Międzynarodowym Centrum Ceramiki Guldagergaard w Skalskor w Danii, w Lefebvre & Fils w Wersalu we Francji, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Manufakturze Majoliki w Karlsruhe w Niemczech, a także w Międzynarodowej Pracowni Ceramicznej w Kecskemet na Węgrzech. We Wrocławiu prezentowane są również prace z Heleny w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie Janina Myronova znajduje się na dwuletniej rezydencji w Fundacji Archie Bray. Jak przyznaje artystka, każda rezydencja ma swoją specyfikę, odsłania przede nią swoją historię i ludzi, którzy stają się częścią tworzonych przez nią prac.
„Ciągłe podróżowanie i praca w różnych miejscach, pozwoliła mi na eksperymentowanie z nowymi materiałami. Czasem rzeczy, które w warunkach własnej pracowni byłyby proste do zrobienia, okazują się trudne w obcym miejscu, ale chęć spróbowania, zobaczenia i poznania nowego ciągle są silniejsze od wszelkich przeszkód. Mam zawsze ze sobą zestaw swoich ulubionych narzędzi. Jest to dla mnie bardzo ważne, bo z każdym narzędziem związana jest jakaś historia. Podróżują razem ze mną, pamiętam od kogo je dostałam lub gdzie i w jakiej sytuacji zakupiłam” - wyjaśnia artystka.
W każdym z miejsc, które odwiedza artystka, powstają szkice. W ten sposób notuje ona inspiracje i przeżyte chwile. Często rysunki stają się bezpośrednimi projektami ceramicznych prac Janiny Myronovej.
Artystka pochodzi z Doniecka w Ukrainie. Jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. „Miejsc, które odwiedzam przybywa, notorycznie się zmieniają, ale zawsze z utęsknieniem wracam do tego jednego – Wrocławia, który stał się moim domem od 2012 roku. To powód, dla którego tak bardzo cieszy mnie fakt, że pokazuję całą kolekcję w Fine Art Gallery Art of Ceramics, tak blisko mojego domu” - mówi.
Kuratorką wystawy jest Bożena Sacharczuk, prof. Wrocławskiej ASP w katedrze ceramiki na Wydziale Ceramiki i Szkła. „Obecnie prezentowana, jedyna w swoim rodzaju wystawa jest poświęcona międzynarodowej artystce – Janinie Myronovej. Jej twórczość to pełna przygód ceramiczna podróż po świecie, którą dokumentuje w formie dzieł ceramicznych. Są one energetycznym zapisem jej wspomnień, spotkanych ludzi i emocji. Pełne radości i pozytywnej energii odkrywają artystyczną krainę szczęśliwości” - wyjaśnia.
Fine Art Gallery to miejsce z misją, które chce promować głównie artystki, tak często pomijane w sztuce. Galeria skupia się więc na twórczości kobiet zajmujących się ceramiką artystyczną. Na premierowej wystawie w maju pokazano prace takich twórczyń jak: Alicja Buławka-Fankidejska, Krystyna Cybińska, Irena Lipska-Zworska, Katarzyna Nowak, Bożena Sacharczuk oraz prezentujące gościnnie w tym projekcie swoje prace Katarzyna Jóźwiak-Moskal i Weronika Lucińska. „Fine Art Gallery stawia na świadomego odbiorcę. Głównymi klientami są kolekcjonerzy sztuki, którzy znają już najważniejszych przedstawicieli ceramiki artystycznej w Polsce i mogą nabyć ich dzieła właśnie we wrocławskiej galerii” - dodaje Anna Gendaj, właścicielka Fine Art Gallery.
Fine Art Gallery chce też popularyzować polską ceramikę artystyczną - w tym celu stworzyła fundację, by edukować odbiorców i budować świadomość. Galeria od kilku lat współpracuje też z Uroczyskiem Siedmiu Stawów w Goli Dzierżoniowskiej, w której zrealizowała wiele prestiżowych wydarzeń: wystaw, aukcji i wernisaży. Historyczna zabytkowa wartość tego miejsca jest także wspaniałym tłem do prezentacji, często na łonie natury, unikatów ceramicznych. „Obecność w Uroczysku Siedmiu Stawów upewniła nas, jak wspaniale ceramika artystyczna prezentuje się w przestrzeniach hotelowych i użyteczności publicznej. Wtedy też goście danego miejsca mogą nawiązać z nią dialog, obcować z dziełami i wchodzić w swoistą interakcję. Już wkrótce pochwalimy się prezentacją dzieł naszych artystów w kilku spektakularnych miejscach” – dodaje Anna Gendaj.