Jak Polka założyła galerię w Szwajcarii. Historia Eleven Ten Studio

„Rzuciłam się na najgłębszą z możliwych wód, bez kamizelki ratunkowej. Ja nawet w prawdziwym życiu nie umiem pływać” - tak o początkach swojej galerii Eleven Ten Studio prowadzonej w Bazylei opowiada artystka Aleksandra Cegielska.

Autor: MB

Zdjęcia: Jakub Stachowiak; materiały prasowe

https://www.eleventenstudio.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Sztuka w życiu Aleksandry Cegielskiej była od zawsze. Nie ma formalnego wykształcenia, a malować nauczyła się sama. „Po tym jak nie udało mi się dostać na łódzką ASP, pokierowałam moją karierę w stronę mody i przez prawie 15 lat byłam najpierw stylistką, a potem marketingowcem w polskich (Tatuum) i zagranicznych (Vero Moda, Jack&Jones) markach” - opowiada. Dzięki pracy w dużej międzynarodowej firmie trafiła do Szwajcarii, gdzie mieszka już od 13 lat. Los rzucił ją do Bazylei. Jak przyznaje artystka, to nie była miłość od pierwszego wejrzenia. „Docieraliśmy się z tym miastem przez kilka pierwszych lat, ja krnąbrna i nie słuchająca żadnych zasad ani reguł kontra szwajcarska dokładność, precyzja i ortodoksyjne wręcz przestrzeganie przepisów. Ale pokochałam to miejsce, jego kosmopolityczną duszę zamkniętą w małomiasteczkowej przestrzeni” - tłumaczy. Bazylea to także miasto zanurzone w sztuce. Można spotkać tu początkujących artystów, jak i wielkie nazwiska. To właśnie tam od 1970 roku odbywają się Art Basel, jedne z największych i najważniejszych targów sztuki na świecie.

fot. Jakub Stachowiak

Myśl o powrocie do sztuki pojawiła się u Aleksandry Cegielskiej w przełomowym momencie. „Niedługo po urodzeniu córki poczułam pustkę, której nic nie wypełniało. Zaczęłam szukać sensu i były to poszukiwania na miarę Indiany Jonesa. Od psychologów, psychiatrów i
terapeutów, po coachów życia, szamanów i innych “czarodziejów” - wspomina artystka. Wszystko zmieniło się, kiedy przypadkiem spotkała twórcę, od którego usłyszała, że „każdy jest artystą”. Wtedy poczuła, że z tej kreatywnej ścieżki nie ma już dla niej odwrotu.

Zaczęło się od kilku wystaw, później było konto na Instagramie, ale to wciąż było za mało. Aleksandra potrzebowała własnej przestrzeni do prezentowania sztuki. Wynajęła więc na trzy miesiące opustoszały salon fryzjerski i w tydzień przerobiła go z grupą znajomych w galerię. Tak powstał POP UP ART STUDIO. „To właśnie wtedy oprócz klientów i kolekcjonerów zaczęli do mnie przychodzić artyści, którzy tak jak ja, w mieście muzeów, galerii i offspace’ów, nie mieli się gdzie wystawić” - wspomina.

Popupowa galeria okazała się sukcesem, dlatego Aleksandra postanowiła znaleźć stałe miejsce. Wymarzoną przestrzenią okazał się sklep z garniturami z kamienicy z 125-letnią metryką, w której ponoć już kiedyś mieściła się galeria. W czerwcu 2022 roku z pompą otwarto Eleven Ten Studio. W nazwie galerii zaszyta jest data urodzin Aleksandry z dodanym na końcu słowem „studio”. Miejsce działa w modelu „artist run gallery”, to znaczy, że to sami artyści stają się tu kuratorami. W pierwszym roku działalności galerii odbyło się tam aż 10 wystaw zbiorowych. Jak przyznaje założycielka Eleven Ten Studio, początki niepozbawione były błędów i wpadek. „Tempo prac trochę mnie zabiło, ale umówmy się, byłam kompletnym nowicjuszem, nie znającym rynku, a galeria to już jednak biznes, nawet jeśli non profit, tak jak nasz” - dodaje.

Igigo Wu
Javier González Ramos
Nadja Aellig
Lucia Fischer

Głównym celem Eleven Ten Studio jest promocja młodych artystów,  ale także ich edukacja, głównie marketingowo-biznesowa. Aleksandra Cegielska uważa, że to w nich tkwi największy potencjał, a często tacy właśnie artyści nie wiedzą jak promować swoją twórczość. „Eleven Ten Studio jest tym miejscem, gdzie artysta pierwszy raz styka się ze sztuką jako biznesem, gdzie trzeba stworzyć koncept wystawy, ulotki, opisy, zdjęcia” - tłumaczy Aleksandra Cegielska. Kluczowe jest to, że około 70% każdej sprzedaży trafia bezpośrednio do artysty. To rzadkość w realiach dzisiejszego rynku sztuki. Dzięki temu Eleven Ten Studio nie tylko wspiera artystów finansowo, ale także pomaga kolekcjonerom zrozumieć, na co dokładnie idą ich pieniądze.

Catherin Schöberl, Lucia Fischer, widok wystawy "SHAME ON YOU SHAME ON ME"

Aleksandra Cegielska stawia na sztukę zaangażowaną, tematy związane z relacją z samym sobą i komunikacją międzyludzką. Są one obecne także w jej własnej twórczości. „Lubie wetknąć kij w mrowisko i spowodować dyskusje, bo kiedy w Polsce kobiety walczyły z rządem o prawo do aborcji, ja namalowałam naga kobietę trzymająca wieszak w rękach i pełno było ludzi na wystawie w Bazylei, którym musiałam tłumaczyć, co ten wieszak znaczy” - opowiada.

Jak przyznaje Aleksandra Cegielska, początki na szwajcarskim rynku sztuki nie były dla niej łatwe. „Nie jestem stąd, nie skończyłam tu szkoły, ba nie skończyłam żadnej szkoły artystycznej, i cały czas dość kiepsko mowie po niemiecku” - wymienia. Jak dodaje, wciąż mierzy się też w Szwajcarii z brakiem równouprawnienia kobiet. Do tego środowisko związane ze sztuką jest tam dość hermetyczne. Ale na szczęście udało jej się znaleźć w tym świcie niszę. Jako pierwsza galerzystka w Bazylei miała sklep online, w którym pokazała ceny zamiast chować je za hasłem „price on request”. Eleven Ten Studio to także pierwsza galeria w Bazyleii, która nie skupia się tylko na sztuce konceptualnej, ale jest także otwarta na jej komercyjne oblicze. O sukcesie tego młodego konceptu może świadczyć grono artystów, które gościło w progach galerii. To twórcy z Polski, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Indii, Japonii, Tajwanu. W planach jest wystawa w listopadzie z artystami z Limy i Hong Kongu. Ale na tym Aleksandra Cegielska na pewno nie poprzestanie.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt Wnętrza

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt

W projekcie tego 100-metrowego mieszkania, zlokalizowanego w Tychach, biała baza ścian oraz jasnoszara posadzka z żywicy stanowią tło dla wyjątkowych kompozycji przestrzennych. Ikoniczne meble vintage z okresu modernizmu Gosia Kotyczka z OBIEKTY STUDIO zestawiła z dziełami malarskimi i graficznymi...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.