„Khatalog”– sen o ukraińskiej chacie. Niezwykła wystawa w gdyńskiej galerii Traffic Design
Już 19 maja (piątek) o 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Khatalog” ukraińskiej grupy projektowej MNPL Workshop. W jej ramach wnętrze galerii Traffic Design w Gdyni zamieni się w oniryczną impresję ukraińskiej chaty.
„Khatalog" to wystawa o emocjach związanych z domem i jego utratą. Chata stanowi tu kapsułę wspomnień i tożsamości. Tytuł wystawy to gra słów, działająca zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim. Jak opowiadają organizatorzy wystawy, „Khatalog” (wym. Chatalog) to swego rodzaju katalog chat. Podczas pracy nad wystawą grupa MNPL wraz z kuratorką Natalią Revko przyglądała się symbolice przestrzeni wiejskiego domu i zarówno specyficznym, jak i uniwersalnym elementom kształtującym obraz tradycyjnej wiejskiej zabudowy. Projekt poprzedziła wizyta studyjna artystów w Polsce, która była okazją do przyjrzenia się również kulturze ludowej Kaszub.
Wystawa potrwa do 19 czerwca. Będzie ją można oglądać w każdy czwartek, piątek i sobotę od 12.00 do 16.00. W ramach wystawy odbędą się również oprowadzenie kuratorskie i spotkanie dla dzieci. Informacje o datach i godzinach będzie można znaleźć w mediach społecznościowych Traffic Design.
„Projekt MNPL nie jest nostalgiczny. To próba spojrzenia na architekturę i dziedzictwo projektowe, nie tylko jako na coś, wartego zachowania. Artyści eksplorują zasady konstruowania i zdobienia, które możemy przenieść do współczesnego domu, elementy użyteczne, wartościowe i wspierające. Rozmowa o domu jest dzisiaj szczególnie bolesna. O domu, który został zburzony, opuszczony, albo o tym, który ktoś ze wszystkich sił próbuje chronić. O nieśmiałym marzeniu odbudowy. Dlatego projekt MNPL staje się poszukiwaniem gleby i metod zakorzeniania, na którym można polegać w trudnych czasach” – fragment tekstu kuratorskiego.
O artystach i kuratorce
MNPL – grupa artystyczno–projektowa skupiona wokół architektury konceptualnej, malarstwa i grafiki, biorąca na warsztat lokalną przestrzeń publiczną. Od 2009 roku MNPL działała i prowadzi warsztat w Odessie. W skład ekipy wchodzi osiem osób, głównie architektów.
Natalia Revko – niezależna kuratorka sztuki i badaczka. Pracowała w Muzeum Sztuki Współczesnej w Odessie, badając środowisko artystyczne lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jej ostatnie projekty to „Mogę mówić tylko o wojnie, mogę mówić nie tylko o wojnie" realizowany w gdańskiej Łaźni i współpraca z Kandis Friesen przy projekcie "Her right year is shorter than the left" w Galerie im Turm w Berlinie.
Projekt został zrealizowany ze środków finansowych UNICEF i Miasta Gdynia.