Murale w Polsce: śladem wielkoformatowej sztuki

Na uboczach i w centrum miast, na blokach i urzędach miasta — w Polsce przybywa murali. Skąd się wziął trend na miejską sztukę?

Autor: MC

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

W 2015 roku jeden ze słynnych murali Banksy’ego „Dziewczynka z balonem” został sprzedany za pół miliona funtów. Anonimowy wciąż artysta na początku kariery malował graffiti, by z czasem przerzucić się na wielkoformatowe dzieła, za pomocą których autor komentuje aktualne problemy społeczno-polityczne, kpi z kultury masowej i upamiętnia najważniejsze wydarzenia na świecie. Choć prace Banksy’ego można oglądać głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie, tego typu realizacje nie są odosobnione. I mimo że w Polsce artyści tworzący murale nie są równie znani i nikt nie zdejmuje ich prac z budynków, poruszających i zadziwiających wielkoformatowych malowideł w kraju nie brakuje. Co więcej, wiele z nich jest tak pięknych, że przyciągają turystów z całego świata

Mural Banksy’ego „Dziewczynka z balonem” został sprzedany za pół miliona funtów

Skąd się wzięły murale?

Wielkoformatowym obrazami naściennymi, czyli muralami, możliwe jest ozdabianie niemal każdej przestrzeni miejskiej. Ta forma street artu narodziła się w Meksyku, gdzie już na początku XX wieku malowano murale na gmachach urzędów miejskich. Pierwsze z nich dokumentowały ważne zdarzenia i momenty z prekolumbijskiej i ówczesnej historii. Ich wykonaniu i umiejscowieniu nierzadko towarzyszyło istotne przesłanie, chętnie odnoszono się do zwyczajów, świąt, rytuałów i mitów. Artystami, którzy na trwałe zapisali się w historii muralizmu, byli Diego Rivera, który bawił się formami, znaczeniami i aluzjami, José Orozco, który skupiał się na przedstawieniach obrazów wojny i biedy; a także David Alfaro Siqueiros, który był autorem monumentalnych murali nawiązujących do indiańskiej sztuki ludowej. Do dzisiaj meksykańskie murale należą do jednych z najsłynniejszych i najbardziej znanych.  

W Polsce murale pojawiły się dopiero w połowie XX wieku. W przeciwieństwie jednak do innych części świata były one raczej traktowane jako format reklamowy niż sposób artystycznego wyrazu. Sytuacja zmieniła się dopiero w latach 90., kiedy wielkoformatowe obrazy zaczęto postrzegać jako możliwość ozdabiania i upiększania starych i obdrapanych już budynków mieszkalnych. Obecnie murale stały się dobrze znaną formą sztuki i często powstają na zlecenie urzędów, ośrodków kultury czy fundacji. W niemal każdym polskim mieście organizowane są też festiwale murali oraz konkursy na najpiękniejsze propozycje wielkoformatowych obrazów.

Gdzie szukać najbardziej znanych murali w Polsce?

Warszawa

Waliców 14

Jednym z najbardziej charakterystycznych murali w stolicy jest „Kamień i co?”, który powstał w 2009 roku i został namalowany przez Wiktora Malinowskiego. Obraz jest niezwykle minimalistyczny — składa się jedynie z pytania „kamień i co?" oraz połyskującego, czerwonego balona uciekającego w powietrze. Tym samym artysta chciał zwrócić uwagę na ważny element przestrzeni miejskiej. Mural znajduje się na ścianie domu, który niegdyś mieścił się na terenie getta. To jeden z niewielu obiektów, który zachował się z czasów przedwojennej Warszawy. W 2018 roku dzięki aktywistom budynek udało się wpisać do rejestru zabytków i jednocześnie zabezpieczyć niezwykle sugestywny mural przypominający o tragicznej historii miasta i jego mieszkańców. 

Strzelecka 26

Mural hiszpańskiego artysty Sebasa Velasco pt. „Warszawa Wschodnia” zdobi ścianę kamienicy przy Strzeleckiej od 2016 roku. Jest to jeden z najciekawszych murali na warszawskiej Pradze. Dzieło doskonale wpasowuje się w klimat Nowej Pragi i przedstawia jej mieszkańca z polonezem FSO w tle. Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping organizowanego przez Fundację Do Dzieła!

Grzegorzewska 1 i 3

Na dwóch sąsiadujących ze sobą budynkach upamiętniono w 2019 roku bohaterów kultowego serialu Stanisława Barei, „Alternatywy 4”. Za obraz odpowiedzialni są artyści z agencji Red Sheels, którzy stworzyli murale z bohaterami filmu. Na jednym z nich znajduje się mapa z miejscami na Ursynowie, gdzie kręcono sceny serialu. Miejsce obowiązkowe do odwiedzenia przez wszystkich fanów serii. 

Łódź

Roosevelta 5 

Wielkoformatowe dzieło bliźniaków Os Gemeos, czyli Otavio Pandolfo and Gustavo Pandolfo z Brazylii oraz ARYZa z Barcelony powstało na ścianie kamienicy Krystiana Wutke. Cała trójka artystów to czołowi przedstawiciele światowego street artu. Ich mural powstał we współpracy z Fundacją Urban Forms, która od 2009 roku w ramach corocznych galerii umożliwia artystom, upiększanie miasta swoją sztuką. Podobnie jak w innych realizacjach Os Gomes na muralu widać postać o charakterystycznym, żółtym odcieniu skóry, która podobno pojawia się w snach obu braci.

Sienkiewicza 18

To najbardziej rozpoznawalny obraz z miasta murali. W 2014 roku na ścianie zrewitalizowanej kamienicy powstało ogromne i kolorowe dzieło Eduarda Kobry, brazylijskiego artysty street artowego. Mural przedstawia portret znanego pianisty Artura Rubinsteina, który wychował się w Łodzi. Wzorowany był na zdjęciu muzyka, które zostało zrobione w połowie XX wieku w berlińskim zoo. Na obrazie podobnie jak na fotografii pianista uchwycony jest w zabawnej pozie. Na murali dodatkowo otoczony został żywymi i jasnymi kolorami. Po jednej ze stron widać również klawiaturę fortepianu, która zdradza zawód Artura Rubinsteina. 

Lumumby 12

Wielkoformatowy i niezwykle kolorowy mural na budynku Domu Studenta to najbardziej rozpoznawalny obraz w tej części miasta. Dzieło artysty Okudy powstało w 2018 roku i przedstawia ludzkie, i zwierzęce kształty dominujące nad zgeometryzowaną przestrzenią dookoła. Różne sylwetki i feeria barw ma symbolizować międzynarodową współpracę i kolorową, niezwykle zróżnicowaną kulturowo Europę. Mural powstał w ramach festiwalu Galeria Urban Forms, a inspiracją do jego powstania była 20. rocznica działania programu Eramus, w ramach którego studenci krajów Unii Europejskiej mogą wyjeżdżać i studiować za granicą. 

Trójmiasto 

Gdynia, Starowiejska 38

Jan Bajtlik swój literniczy mural stworzył w ramach Festiwalu Traffic Design 2015. Plastyczna i oszczędna forma to znaki rozpoznawcze tego artysty, który oprócz murali, tworzy również niezrównane plakaty i ilustracje książkowe. „Craftsmen’s reserve – rezerwat rzemieślników”, bo taki tytuł nosi wielkoformatowy obraz Bajtlika, to hołd dla gdyńskich rzemieślników. Mural został podzielony na mniejsze prostokąty, a każdy z nich wypełnia litera zaprojektowana w innym stylu typograficznym. Forma i styl niektórych z nich nawiązują do nadmorskich korzeni związków miasta. 

Gdańsk, Pilotów 8a

To kolejny mural, który można znaleźć na gdańskiej Zaspie, która liczy sobie już około 30 wielkoformatowych obrazów. Subtelna, niebieska postać o charakterystycznym profilu przykuwa wzrok nietypowym ułożeniem ciała oraz olbrzymimi wachlarzami przy twarzy. Mural został stworzony przez włoskiego artystę, Runa, który na co dzień swoje obrazy maluje w opuszczonych przestrzeniach Londynu. Ten z Gdańska podobnie jak inne prace malarza wyróżnia się tematem — olbrzymią, pomalowaną na pastelowy kolor figurą, która jest znakiem rozpoznawczym artysty.

Białystok

Piłsudskiego 11/4

 „Dziewczynka z konewką” to perełka wśród białostockich murali, a także jeden z najbardziej znanych i najpopularniejszych wielkoformatowych obrazów w Polsce. Malowidło jest dziełem Natalii Rak, polskiej artystki działającej w nurcie street art. Jej mural zainspirowany został legendą o wielkoludach, a powstał w ramach akcji „Folk on the street” w 2013 roku. To, co najbardziej zachwyca w obrazie, to jego wspaniałe wkomponowanie w otaczającą go przestrzeń. Dziewczynka została tak umiejscowiona na ścianie budynku, że wydaje się, że podlewa drzewo rosnące obok bloku. 

Poznań

Śródka 3

To jedna z niewielu realizacji tego typu. „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” to mural 3D, który zrealizowała Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta. Inicjatorem dzieła jest Gerard Cofta, radny osiedla, który zafascynował się fotografią z lat 20. ubiegłego wieku. Tak narodził się pomysł na nietypową formę opowiedzenia historii Śródki — dzielnicy miasta, którą zamieszkiwało niegdyś wielu rzemieślników i kupców. Stąd na budynku znalazł się istniejący w tym miejscu w przeszłości niewielki, zielony dom, w którego drzwiach stoi rzeźnik. Na dachu siedzi hejnalista, który przypomina o nieistniejącym już Śródeckim ratuszu. Dalej, na jednej z namalowanych ścian kamienic dumnie prezentuje się jeździec na koniu z białym orłem na tarczy. To książę Wielkopolski, który nadał prawa miejskie Śródce w 1231 roku. Nie zabrakło także symbolu dzielnicy, czyli kota, który przechadza się dachami. 

Katowice

Mikusińskiego 5

Trójwymiarowy włącznik zdobi budynek w katowickiej dzielnicy Wełnowiec. To znakomity przykład spektakularnego, ale niezwykle oszczędnego w formie dzieła. Jest to dzieło hiszpańskiego artysty o pseudonimie Escif i znakomicie wpisuje się w tę część miasta. Znajdujący się w pozycji „on” włącznik to jeden z najbardziej popularnych i znanych murali w mieście, które, podobnie jak Łódź, słynie z najciekawszych tego typu realizacji w Polsce.

1 maja 53

Nowy mural Mony Tusz powstał zaledwie miesiąc temu. Tematem nawiązuje do odbywających się od lat w mieście zawodów w grach komputerowych Intel Extreme Masters. Według autorki przedstawia niegasnącą potrzebę człowieka do doskonalenia się, stawiania sobie coraz wyżej poprzeczek i trudniej osiągalnych celów. Inspiracją dla formy i stylu były stare ilustracje science-fiction z lat 70. i 80. Nowa praca Mony Tusz z pewnością cieszy mieszkańców, którzy z pracami śląskiej artystki są dobrze zaznajomieni. Ulubiony mural jej dzieła, do niedawna jeszcze zdobił ścianę budynku urzędu miasta. Wielkoformatowy obraz powstały z okazji szczytu klimatycznego obecnie zniknął bezpowrotnie zasłonięty przez powstający tuż obok hotel.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.