NADA Villa Warsaw powraca! 50 galerii sztuki współczesnej w zabytkowej willi
Od 22 do 25 maja w willi Gawrońskich na Alejach Ujazdowskich 23 zaprezentuje się 50 galerii sztuki współczesnej z 15 krajów. NADA Villa Warsaw to wyjątkowa okazja, by poznać światową scenę artystyczną w niedostępnych na co dzień zabytkowych przestrzeniach i najlepszy dowód na istotną pozycję Warszawy na międzynarodowej mapie sztuki najnowszej. Wstęp wolny!
Po zeszłorocznym sukcesie czas na drugą odsłonę NADA Villa Warsaw. W 2024 roku podczas czterech dni niemal 11 tysięcy osób odwiedziło willę Gawrońskich i zobaczyło sztukę współczesną z całego świata. Druga edycja NADA Villa Warsaw to jeszcze więcej galerii i wystaw, bogaty program towarzyszący i kolejna szansa na odkrycie tajemnic neobarokowej willi i ogrodu.
Wśród czołowych galerii wyjątkowo ciekawie prezentuje się Europa Środkowa i Wschodnia: Lublana (RAVNIKAR), Budapeszt (acb Gallery), Wilno (Meno Niša Gallery, (AV17) Gallery) czy Praga (Superpositions). Twórczość Jasleen Kaur, laureatki prestiżowej Turner Prize w 2024 roku, pokaże londyńska Hollybush Gardens. Amerykańską scenę przybliżą galerie z Nowego Jorku (SITUATIONS, Nguyen Wahed), Los Angeles (Gottopardo), Chicago (Good Weather), Minneapolis (Dreamsong) czy Houston (Seven Sisters). Japońskie galerie obecne w tegorocznej edycji to tokijskie Misako & Rosen, Waitingroom i Lavender Opener Chair. W atmosferze politycznego niepokoju tworzą osoby artystyczne z Gruzji, których prace pokażą The Why Not Gallery, Gallery Artbeat i CH64 Gallery. Nikita Kadan (Voloshyn Gallery, Christine König Galerie) to jeden z najbardziej znanych ukraińskich artystów młodego pokolenia.
Architektura willi Gawrońskich stanowi wyjątkową scenografię wystawy – prace bezpośrednio odnoszące się do konkretnych przestrzeni tego historycznego budynku stworzą m.in. Janek Simon, Xawery Wolski, Nicolas Grospierre i Tatiana Wolska. Sztuka zagości także w otaczającym willę ogrodzie, dzięki dziełom Daniela Rycharskiego (Gunia Nowik Gallery), Agnieszki Brzeżańskiej (BWA Warszawa) czy Miłosza Flisa (Krupa Gallery).
NADA to New Art Dealers Alliance, organizacja non-profit od ponad dwóch dekad wspierająca rozwój i promocję sztuki współczesnej. NADA łączy galerie i niezależne przestrzenie artystyczne z całego świata, tworząc międzynarodową platformę wymiany artystycznej i współpracy.
NADA Villa Warsaw to efekt współpracy Michała Kaczyńskiego (Raster), Marty Kołakowskiej (LETO) oraz Joanny Witek-Lipki (Warsaw Gallery Weekend) z NADA. Formuła wydarzenia, oparta na współdziałaniu uczestniczących galerii, stanowi rozwinięcie koncepcji Villa Raster – cyklu wydarzeń artystycznych zainicjowanych w Warszawie w 2006 roku, z kolejnymi edycjami w Reykjaviku, Tokio i Toronto.
Willa Gawrońskich została wzniesiona w 1923 roku w stylu neobarokowym. Autorem projektu był Marcin Weinfeld. Przez ponad sto lat budynek był w samym centrum burzliwej historii Warszawy. Znajdowały się tu placówki dyplomatyczne Belgii, Holandii, Jugosławii czy Serbii. Podczas pierwszej odsłony NADA Villa Warsaw publiczność po raz pierwszy miała okazję zwiedzić te przestrzenie. Od kwietnia 2025 roku willą opiekuje się Fundacja Visteria, dzięki której na stałe zagości w niej najlepsza sztuka i design.
Wystawy dostępne dla publiczności w dniach 22–25 maja 2025 roku. 22.05 od godz. 16.00 do 19.00, 23–25.05 w godz. 12.00–19.00 w willi Gawrońskich na Al. Ujazdowskich 23. W programie wydarzenia towarzyszące: performanse, oprowadzania i spotkania z artystami.