Nie przegap: Bruno Barbey był pionierem barwnego fotoreportażu. Jego prace można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie

Bruno Barbey był prawdziwym obywatelem świata. Często powtarzał: „Rzadko stoję w miejscu. Wciąż chodzę. Zawsze w ruchu”. Te trzy krótkie zdania na tyle dobrze oddają jego życie i podejście do fotografii, że jedno z nich stało się hasłem wystawy, którą do 3 marca 2024 roku można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Autor: MB

Zdjęcia: © Bruno Barbey / Magnum Photos

https://www.mnw.art.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Żeby zrozumieć twórczość Bruno Barbeya, trzeba przyjrzeć się jego korzeniom. Urodził się w Maroku w 1941 roku we francuskiej rodzinie. To w Afryce nauczył się szacunku dla innych kultur, ich współegzystowania i wzajemnych zależności. Jako fotograf-podróżnik pracował m.in. w takich krajach, jak Brazylia, Meksyk, Nigeria, Egipt, Wietnam, Indie, Japonia, Hiszpania. Dokumentował najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne na pięciu kontynentach, stając się świadkiem historii.

BRAZYLIA / KOLUMBIA, okolice przygranicznego kolumbijskiego miasta Leticia na lewym brzegu Amazonki, 1966 rok, © Bruno Barbey / Magnum Photos

Na wystawie zgromadzono 130 prac fotografa, również te, które Bruno Barbey wykonał w latach 80. XX wieku, podczas wizyty w Polsce. Nad Wisłą podróżował on z przyczepą kempingową, by uniknąć inwigilacji służb specjalnych, które przyglądały się zagranicznym gościom hoteli. Jego fotoreportaż z Polski to portret kraju uwięzionego przez socjalistyczny reżim, w którym rozkręcała się solidarnościowa rewolucja. Podczas wizyty w tej części Europy, Barbey pojechał też na Ukrainę, która podobnie jak Polska, wkrótce miała wywalczyć niepodległość i uniezależnić się od ZSRR.

POLSKA, Zalipie. „Malowane domy”, 1976 rok, © Bruno Barbey / Magnum Photos

Na wystawie można oglądać też zdjęcia wykonane podczas protestów we Francji w 1968 roku. Większość z nich odbywała się w nocy, dlatego ówcześni fotoreporteży korzystali z flesza. Barbey postanowił przełamać ten schemat i portretować rewoltę przy świetle zastanym. Jego fotografie są ciemne i mroczne, co doskonale oddaje atmosferę tamtych dni.

CHINY, Szanghaj. Ogród Yuyuan – zabytkowy kompleks na terenie Starego Miasta, 1980 rok, © Bruno Barbey / Magnum Photos

Barbey znany jest jednak przede wszystkim dzięki wprowadzeniu barwy do fotografii fotoreportażowej. Jeszcze w latach 60. XX wieku większość takich materiałów przygotowywana była na czarno-białych filmach. Barbey w 1966 roku zaczął korzystać z filmu Kodachrome II, co dało jego pracom głębokie, nasycone kolory, dużą plastykę i intensywne kontrasty, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.

MAROKO, Meknes. Mauzoleum Mulaja Ismaila, 1985 rok, © Bruno Barbey / Magnum Photos

W jego pracach można znaleźć wpływ mistrzów malarstwa - m.in. Delacroix czy Matisse’a. Inspirowało go również kino, do którego uciekał na wagary jako nastolatek. Jeden z jego najważniejszych cyklów fotografii - esej o mieszkańcach Włoch – powstał pod wpływem włoskiego neorealizmu i takich reżyserów, jak Roberto Rossellini, Vittorio De Sica czy Michelangelo Antonioni.

JAPONIA, Tokio. Demonstracja przeciwko wojnie w Wietnamie, 1971 rok, © Bruno Barbey / Magnum Photos

Jedną z ulubionych metod kompozycyjnych Barbeya były ciasne kadry. Podchodził on blisko fotografowanych postaci, a szerokokątny obiektyw, którego używał, dawał charakterystyczne zakrzywienie na obrzeżach fotografii.  

Kuratorkami wystawy „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu” są Caroline Thiénot Barbey, dr Weronika Kobylińska przy współpracy Katarzyny Mączewskiej (Muzeum Narodowe w Warszawie). Ekspozycję można oglądać do 3 marca 2024 roku.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.