Od gliny do dzieła. 11 polskich ceramików, których twórczość zasługuje na uwagę

Zabieramy Was do świata, gdzie przeszłość łączy się ze współczesnością, tradycja z nowatorstwem a rzemiosło ze sztuką. Tę krainę tworzą uzdolnieni ceramicy, których fach i wyobraźnia umożliwiają kreowanie zachwycających obiektów. Oto oni!

Autor: JS

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Marcin Kuberna – GRÔPK

Zdjęcia: Mood Authors, Marcin Ziółko, materiały prasowe

Gdy cały świat zatrzymał się wskutek pandemii, Marcin Kuberna postąpił w całkiem przeciwny sposób – zaczął tworzyć. Zafascynowała go technika wałka, czyli sposób produkowania naczyń sprzed wynalezienia koła garncarskiego. Przy użyciu tej nieco zapomnianej dziś dziedziny rzemiosła  wykreował ceramiczne wazy i rzeźby. W swojej pracowni GRÔPK (co po kaszubsku oznacza „garnek”) artysta nieprzerwanie rzeźbi obiekty, które zachwycają surowym pięknem z przeszłości.

2. Ula Ciećwierska – Lepko Ceramics

Zdjęcia: materiały prasowe

Tworzenie ceramiki miało jedynie pełnić rolę odskoczni od pracy w branży kreatywnej, stać się nowym hobby. W trakcie warsztatów ceramicznych Ula Ciećwierska zdała sobie jednak sprawę, że będzie to czymś więcej. Dzięki pracy z gliną odkryła zupełnie nieznany jej wcześniej wymiar kreatywności. Daje jej wyraz do dziś, tworząc zachwycające obiekty w swojej pracowni Lepko Ceramics.

Martyna Dymek, Marcin Sieczka i Kasia Skoczylas poznali się na studiach na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Szybko okazało się, że każdy z nich lubi zabawę i eksperymentowanie z kształtami oraz kolorami. Połączyła ich również przyjaźń, której efekt jest wspólna pracownia projektowa, czyli Siup Studio. Ceramiczne obiekty autorstwa tego kolektywu, z uwagi na swoją organiczną, wyjątkową formę, zdają się być z innej planety. Nic bardziej mylnego – tworzone są w pracowni przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie.

6. Marta Jabłońska – Studio PYŁ

Zdjęcia: materiały prasowe

Droga Marty Jabłońskiej do tworzenia ceramiki była dosyć kręta. Po studiach z zarządzania i architektury długo nie mogła zdecydować, w którym kierunku chce iść. Podczas pandemii jednak odkryła miłość do ceramiki i samego kontaktu z gliną. W ten sposób na rzemieślniczej mapie Białegostoku, w którym Marta mieszka, pojawiło się studio PYŁ. Wraz z nim powstało setki pięknych obiektów, które urzekają kolorystyką, organicznymi wzorami oraz przyciągającymi wzrok formami.

7. Karolina Zimnicka – Nomad Ceramics

Zdjęcia: Paweł Guder, Stylizacja: Anna Salak

Z pracą kreatywną miała styczność właściwie od zawsze. Projektowała ubrania, tworzyła zabawki, meble. Przyszedł czas na pracę z gliną, która wzbudziła w niej radość obcowania z naturą i doświadczania tradycyjnego rzemiosła. Jak mówi: „Tworzenie ceramiki to moje polskie, swojskie hygge. Znane i przytulne”. Poznajcie Karolinę Zimnicką i jej markę Nomad Ceramics!

8. Izabella Wolf

Zdjęcia: materiały prasowe


Prace Izabelli Wolf mają w sobie wiele tajemniczości. Enigmatyczne postaci nagich kobiet, zwierzęta o surrealistycznych kształtach i motywy natury to znaki rozpoznawcze jej dzieł. Jak mówi artystka, inspirację dla swojej twórczości czerpie z lasu, rzeki, śpiewu ptaków, mchu, grzybów i od kóz, które hoduje. W swoim domu na wsi tworzy niesamowitą ceramikę z ilustracjami, które przywodzą na myśl obrazy rodem z baśni i legend. Witajcie w krainie magii.

Przemianie gliny w ceramikę nieodłącznie towarzyszy żywioł ognia. W dzisiejszych czasach ogień zastępowany jest przez piec elektryczny, nagrzewany przepływem prądu. Wciąż jednak można spotkać ceramików, którzy w swoich pracach sięgają po techniki wypału z użyciem żywego ognia. Należą do nich również siostry Ewa i Marta Krężelewskie, dla których nieprzewidywalne efekty dymne, na trwałe odciskające się na powierzchni naczyń, często zastępują szkliwa i farby. To właśnie efemeryczność smug dymu, piękno zawarte w elementach spopielonych i nieregularnych zainspirowały je do stworzenia pracowni ceramicznej Smugi Studio.

11. Anna Marciniszyn – Nodi Studio

Zdjęcia: materiały prasowe

Gdzieś pomiędzy pracą nad dyplomem podczas pandemii a rozpoczęciem pracy w studio ceramicznym Anna Marciniszyn zaczęła rozwijać swoją własną markę ceramiczną pod firmą Nodi Studio. Początkowo traktowała swoją działalność jedynie jako formę odskoczni od rzeczywistości, szybko jednak zamieniła się ona w pełnoprawną pracę zawodową. „Porcelana przyciągnęła mnie pokorą, jakiej niewątpliwie uczy, swoją kapryśnością, ale też delikatnością” – mówi ceramiczka.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.