Osiecka, Lupa, sztuka litewska i hołd dla malarstwa. Nowe wystawy w MOCAK-u
W czwartek 26 października krakowski MOCAK rozpoczyna nowy sezon wystaw. W muzeum zobaczymy cztery nowe ekspozycje. Będzie malarstwo, rysunek, fotografia i współczesna sztuka litewska.
„Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego?” Współczesna sztuka litewska, 27.10.2023-10.3.2024
Wystawa prezentuje najważniejsze tendencje oraz postaci współczesnej sztuki litewskiej. Jak zastrzegają organizatorzy ekspozycji, nie jest to retrospektywa, a jedynie wycinek z ostatnich 30 lat w sztuce naszych sąsiadów. Motywem przewodnim ekspozycji jest paradoks w sztuce, wokół którego z upodobaniem poruszają się litewscy twórcy.
Pokolenie współczesnych artystów z Litwy wychowało się w komunistycznym porządku społecznym, ale samodzielnie zaczęło żyć i tworzyć w czasach niepodległości. Ten „rozkrok” w naturalny sposób przekazał im poczucie paradoksu, bo rzeczywistość stała się nieznośnie intensywna, nieokiełznana i często trudna do pojęcia rozumem. Na wystawie zobaczymy zarówno rzeźby, malarstwo, instalacje, wideo oraz inne obiekty.
„Malarstwo. Złote medium sztuki” Kolekcja MOCAK-u, 27.10.2023-10.3.2024
Wystawa ma na celu pokazanie wszechstronności malarstwa, porozumienia między ręką twórcy a obrazem i ideą jaką niesie. Prace z kolekcji MOCAK-u zostaną zaprezentowane w czterech blokach tematycznych – Studium rzeczy i słowa, Człowiek, Sceny z życia i Gęstość rzeczywistości.
Na wystawie zobaczymy prace takich twórców, jak: Tymek Borowski, Małgorzata Blamowska, Rafał Bujnowski, Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Paweł Książek, Kamil Kukla, Agata Kus, Marcin Maciejowski, Maria Stangret, Bartek Materka, Laura Pawela, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Beata Stankiewicz, Michał Stonawski, Paweł Susid, Jakub Julian Ziółkowski.
„Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej”, 27.10.2023-3.3.2024
Fotografia to najmniej znane oblicze twórczości wybitnej poetki i tekściarki. Agnieszka Osiecka traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym. Część jej koncepcji fotograficznych miała w sobie zamysł artystyczny.
Na przykład seria zdjęć z Nowego Jorku, w których kadrze musiało pojawić się coś czerwonego. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja z obszernymi fragmentami „Dziennika”, wspomnieniami osób bliższych i dalszych oraz listami i fotografiami Osieckiej.
„Krystian Lupa. Wyspa”, 27.10.2023-3.3.2024
Reżyser teatralny Krystian Lupa studiował na ASP w Krakowie i nadal ciągnie go do obrazu. Realizuje to w doskonałych wideoscenografiach oraz w rysunkach, obecnie przede wszystkim komputerowych. Jakby tego było mało, uprawia również autobiograficzne pisarstwo. Wystawie rysunków pod tytułem „Wyspa” towarzyszyć będzie tak samo zatytułowana książka, łącząca rysunki z tekstami.
Wernisaż czterech nowych ekspozycji odbędzie się w czwartek 26 października o godzinie 18:00 w muzeum MOCAK w Krakowie. LABEL jest patronem medialnym wszystkich wystaw.