„Płótno jest lustrem” – rozmowa z artystką Basią Flores

Basia Flores to artystka, której językiem jest kolor. Swoją słabość do mocnych barw wyraża zarówno w ubiorze, jak i aranżacji swojej pracowni. Podkreśla przy tym, że płótno, na którym maluje, traktuje jak lustro. Nie dziwi więc, że jej dzieła zachwycają feerią kolorów, a ich tematem najczęściej są kobiety.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://basiaillustration.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Joanna Sokołowska: Ostatnio rozmawiałaś z Labelem w 2017 roku. Co zmieniło się w Twoim życiu od tego czasu?

Basia Flores: Zmieniło się całkiem sporo. Przede wszystkim zmieniły się skala i formaty, w których pracuję. Wciąż zajmuję się ilustracją, w tym prasową i książkową, jednak obecnie częściej maluję na wielkoformatowych płótnach.

Zafascynowało mnie malarstwo, bo zawiera w sobie ruch. Czasem wręcz myślę, że to dziedzina bliska tańcu.

Niezmiennie moim językiem jest kolor, którym posługuję zarówno w ilustracjach, jak i obrazach.

Oprócz tego zaczęłam wykładać ilustrację na uczelni, a także kilkukrotnie zmieniała się lokalizacja mojej pracowni. Ostatecznie moja nowa siedziba powstaje w samym centrum Katowic, w naprawdę dobrym towarzystwie. Zaraz obok znajduje się BWA Katowice, z okien widzę Spodek i galerię Rondo Sztuki. Cieszy mnie, że mogę dołączyć do tego zagłębia artystycznego. Otwarcie pracowni planuję już na początek sierpnia.

Fot. Adam Janoszek

Studio jest większe, bardziej przestronne, zmieniam też jego konwencję. Tworzę przestrzeń otwartą dla ludzi. Sprzyja temu zamysłowi wnętrze – ma duże okna skierowane na ulicę, przez które w każdej chwili będzie można zajrzeć i obserwować moją pracę. Ponadto zamierzam organizować tu warsztaty. Zachęcam też do wpadania do mnie na kawę. Czekam na gości z moim pięknym, różowiutkim ekspresem Moccamaster, który jest moim amuletem!

Dotychczas miejsca, w których pracowałaś, były urządzone w bardzo charakterystyczny sposób. Uwagę zwracała zawsze np. duża sofa w kształcie ust. Czy masz zamiar przenieść elementy z poprzednich pracowni do nowej przestrzeni, czy aranżujesz wnętrze od zera?

Są elementy, które zawsze ze mną podróżują. Wśród nich są kanapa, o której mowa, i gramofon. Nie mogę się również rozstać z deską kreślarską, z której kiedyś korzystała moja mama, i lampą, której używał mój tata. Ważna jest też dla mnie sztaluga po moim dziadku.

Nowa pracownia będzie się jednak bardzo różnić od poprzednich miejsc, w których pracowałam. Jej wystrój zdefiniował fakt, że będzie otwarta. W jej centrum stanął długi, trzymetrowy stół. Jest tu bardzo dużo różnych krzeseł, które skrupulatnie zbierałam na przestrzeni lat, oraz książek, które lubię. Istotnym elementem wystroju są także dwa zielone fotele „Muszelki”, które dostałam w prezencie. Właściwie niemal każdy element tego wnętrza ma jakąś historię.

Dominującą barwą w pracowni jest jaskrawa zieleń. To zastany kolor witryn, który początkowo planowałam zmienić, ale nie byłoby to łatwe. Ostatecznie zamiast dopasowywania witryn do aranżacji, postanowiłam dopasować aranżację do witryn.

Czy to, co Ciebie otacza, wpływa na Twoją twórczość?

Bardzo. Sądzę, że to generalna zasada  – to, co nas otacza, na nas wpływa. To, w jaki sposób zagospodarowane są ulice, jak urządzona jest przestrzeń wokół nas, z jednej strony może powodować niepokój, z drugiej może nas uspokajać czy rozweselać. Patrząc na przedmioty, podobnie jak na obrazy, możemy w pewien sposób emocjonalnie się wzbogacać. Przestrzeń, którą kreuję, otula mnie kolorami, tkaninami i wspomnieniami. Wprawia mnie to w dobry nastrój, w którym tworzy mi się najlepiej.

Bartłomiej Noglik

Czy masz jakieś dodatkowe warunki, które muszą być spełnione, aby powstała świetna praca?

Najważniejsze są dla mnie dbanie o dobrostan wewnętrzny i jednoczesne obcowanie ze światem zewnętrznym. Jedno i drugie będę mogła realizować w pracowni. To oaza urządzona po mojemu, w której czuję się dobrze. Jednocześnie już wkrótce będę mogła tam utrzymywać relacje z ludźmi, czerpiąc od nich inspiracje.

Co jeszcze twórczo Ciebie napędza? Gdzie znajdujesz pomysły na swoje prace?

Inspiracje zbieram cały czas. Twórczo napędza mnie wszystko, czego doświadczam – czy to poprzez czytanie książek, oglądanie filmów, czy rozmowę z drugiem człowiekiem.

Inspirują mnie czasem rzeczy pozornie prozaiczne – na przykład zestawienie dwóch aut na parkingu w interesujących kolorach bądź ciekawy (czy nieciekawy) ubiór mijanej osoby. Generalnie uwielbiam obserwować ludzi, zarówno pijąc kawę w kawiarni, jak i jeżdżąc komunikacją miejską. Podglądam ich charakterystyczne gesty, ich mimikę. Czasem zainspiruje mnie nawet rzucone słowo, z którego powstaje w głowie skojarzenie, jakaś historia, która staje się podstawą do malowania obrazu.

A czy jest jakaś technika, w której chciałabyś sprawdzić się w przyszłości?

Chciałabym spróbować swoich sił w animacji. Jednocześnie mam poczucie, że w dziedzinach, którymi się zajmuję, wciąż jest wiele do odkrycia. Na przykład zawsze chętnie wracam do pracy nad ilustracją książkową – to na pewno temat, który chciałabym bardziej zgłębić. W planach mam także malowanie na jeszcze większych formatach płócien niż dotychczas.

Częstymi motywami Twoich dzieł są kobiety i zwierzęta. Jak to się stało, że skupiasz się właśnie na nich? Co te motywy znaczą dla Ciebie osobiście?

Często maluję kobiety, bo uważam, że płótno jest pewnego rodzaju lustrem.

Patrzę na świat z perspektywy kobiecej, dlatego jest mi ona najzwyczajniej najbliższa, najbardziej naturalna. Moje obrazy są efektem refleksji nad rzeczami, których doświadczam.

Lubię portretować zwierzęta, bo mnie rozczulają. Jest w nich coś czystego. Jedyną istotą, która mi zawsze towarzyszy w procesie twórczym, jest mój pies. Jego bezpośrednie towarzystwo wpływa na tematykę moich prac. Często wydaje mi się też, że patrzenie na świat oczami zwierząt jest lepsze niż z ludzkiej perspektywy.

Już wiemy, że lubisz bezpośredni kontakt z ludźmi i zwierzętami. Jednak w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem pracy artysty jest również kontakt z odbiorcami poprzez media społecznościowe. Przychodzi Ci to łatwo, czy bywa źródłem frustracji?

Bywa! Myślę, że już nie zdaję sobie sprawy, jak bardzo te media społecznościowe wpływają na to, jak funkcjonuję. To już chyba stała się pewnego rodzaju praca automatyczna. Uważam, że patrzenie w ten świat wirtualny jest często zgubny. Przychodzą momenty, gdy najchętniej bym się od niego odcięła, ale jest to niemożliwe. Łatwo jest wpaść w pułapkę ciągłego scrollowania, a ja wolę angażować się w prawdziwe życie. To jest dla mnie priorytet.

Jednocześnie, nie ma co ukrywać, media społecznościowe to wspaniałe narzędzie promocyjne. Czasem sięgam po nie z wielką chęcią – zwłaszcza że zbudowałam dobrą relację ze swoimi obserwatorami na Instagramie. Z niektórymi utrzymuję już kontakt od wielu lat. Ci ludzie wspierają mnie od początku mojej drogi twórczo-instagramowej, bardzo to doceniam.

To taki miks uczuć, typowe love-hate relationship.

Pozostając w temacie współczesnych wyzwań, przed którymi stoją artyści – jaki jest Twój stosunek do wykorzystywania w twórczości sztucznej inteligencji? Jesteś w grupie tych, którzy patrzą na nią z dystansem, czy się tych, którzy się na nią otwierają?

Na pewno nie patrzę na to zjawisko w sposób lękowy. Nie ma we mnie strachu, że sztuczna inteligencja odbierze mi pracę. Emocje budziło też kiedyś pojawienie się na rynku komputerów czy programów graficznych. Ludzie wieścili koniec ery tradycyjnej sztuki, a ten lęk okazał się niepotrzebny, ludzie wciąż tworzą manualnie. Myślę, że AI powinno się traktować jako narzędzie, uczyć się, jak można je wykorzystać. Może dzięki jego popularności na wartości zyskają rękodzieła? Mam wrażenie, że już taka sytuacja ma miejsce.

Świat się zmienia. Świat zmienił się również wtedy, gdy wynaleziono kolej, fabryki, telefony. Zmiany są nieodłączną częścią życia. Trzeba nauczyć się z nimi żyć.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.