Projekty Le Corbusiera, Lacherta i Zięty w DESA Unicum. To ostatnie dni wystawy

DESA Unicum zaprasza na wystawę „Design. Architektura piękna”, która potrwa już tylko do końca 27 lutego. W jej ramach można bezpłatnie obejrzeć 135 wyjątkowych obiektów, w tym fotel autorstwa Bohdana Lacherta, zaprojektowany do jego willi na Saskiej Kępie, figurki „Wielkiej czwórki” oraz współczesne dzieła Oskara Zięty.

Autor: WM

Zdjęcia: Marcin Koniak, materiały prasowe

https://desa.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Estetyka inspirowana Bauhausem przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Wystawa dizajnu w DESA Unicum zwraca uwagę na nowocześnie wykonane wnętrza z początku XX wieku, projektowane przez awangardowych architektów – Le Corbusiera, Marcela Breuera, czy Marta Stamę. W ich rozwiązaniach dominowały lekkie i transparentne konstrukcje ze stali i szkła, a dopełniające je meble i sprzęty nacechowane były estetyką maszyny, w której motywem przewodnim stały się lśniące, metalowe rurki. Wystawa „Design. Architektura piękna” to wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć, jak śmiałe wizje architektów wpłynęły na trendy w projektowaniu.

Z willi na Saskiej Kępie do muzeum

Jednym z bohaterów wystawy jest utrzymany w stylistyce funkcjonalizmu fotel pomysłu Bohdana Lacherta, zaprojektowany do jego willi w Warszawie. Tak zwany dom trójdzielny, nad którym pracował w latach 1928-1929 razem z architektem i przyjacielem Józefem Szanajcą, znajdował się przy ul. Katowickiej na warszawskiej Saskiej Kępie. Jako jeden z pierwszych budynków w Polsce realizował pięć zasad nowoczesnej architektury Le Corbusiera (m.in. poziome okna, płaskie dachy i taras na dachu czy wolna elewacja). W jego wnętrzu dominowały lekkie i transparentne konstrukcje ze stali i szkła, a meble wykonywane były ze lśniących, chromowanych giętych rurek w połączeniu z naturalną skórą.

Jednym z zaprojektowanych przez Lacherta mebli jest prezentowany w DESA Unicum fotel, który wciąż zachwyca swoją ponadczasową formą i precyzją wykonania. To prawdziwy unikat, jeden z zaledwie kilku egzemplarzy projektu architekta. Bliźniaczy mebel można znaleźć na co dzień w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Eksponowany w DESA Unicum fotel wystawiany był natomiast podczas wystawy monograficznej artysty w Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2018 roku.

Odwiedzający wystawę zwrócą również z pewnością uwagę na „Szezląg LC4” z lat 80., współprojektowany przez samego Le Corbusiera. Projekt stanowi wypadkową między oszczędnym, wręcz ascetycznym wzornictwem a wygodą. Jego kształt ma być odzwierciedleniem naturalnej sylwetki człowieka, a co za tym idzie – dawać użytkownikowi maksymalny komfort. Widać w nim nie tylko nawiązania do popularnego ówcześnie modernizmu, ale też ślady wpływów Bauhausu.

Minimalizm w bryle, fantazja w detalach – figurki i ceramika

W surowych, modernistycznych wnętrzach dopełnieniem architektury była ceramika i feeria barwnych szkliw, stąd obszerna selekcja figurek w DESA Unicum. Wyjątkową grupę obiektów stanowią te zaprojektowane przez ceramików „Wielkiej czwórki” – artystów skupionych wokół rzeźby kameralnej.

Jedną z najrzadziej spotykanych figurek, które znalazła się na wystawie, jest „Nietoperz” projektu Hanny Orthwein. W jej twórczości szczególnie wyróżniają się proste w formie przedstawienia zwierząt, w tym prezentowane na wystawie: „Łabędź”, „Jeż” i „Gepard siedzący”.

Wśród ceramiki na wystawie znalazło się również aż 7 naczyń z kolekcji polskiego rzeźbiarza Alfonsa Karnego, pochodzących z Pracowni Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Formy o bardzo zróżnicowanej formie, fakturze i szkliwieniu powstały pod opieką Karola Tichego, pioniera nowoczesnej ceramiki artystycznej i współzałożyciela spółdzielni artystów plastyków „Ład”, propagującej wprowadzenie do produkcji przedmiotów użytkowych projektu artystów. W DESA Unicum nie zabrakło również ceramiki ludowej w stylu huculskim, której mistrzowskie wykonanie zawdzięczamy artystom takim jak Kazimierz Woźniak i Jan Broszkiewicz.

Zięta i Korchowiec – współczesne pokolenie projektantów

Metalowe konstrukcje były bliskie nie tylko XX – wiecznym architektom. W swojej pracy wykorzystuje je dzisiaj Oskar Zięta, autor pierwszego, dmuchanego, stalowego profilu na świecie.

Prace projektanta prezentowano w renomowanych instytucjach, w tym Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Pinakothek w Monachium, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu. Na wystawie w DESA Unicum znalazły się ikoniczne już obiekty Zięty, w tym krzesła „Plopp” i „Chippensteel 0.5” oraz ozdobne „Rondo 120”.

Wśród współczesnych projektów na ekspozycji zobaczymy również charakterystyczną rzeźbę świetlną Michała Korchowca, która, jak mówi sam artysta, powstała w lockdownie, z potrzeby zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Prezentowany w DESA Unicum obiekt składa się z trzech dopasowanych do siebie elementów – podstawy, górnego klosza i filtra, a światło żarówki można zabarwić na wiele sposobów.

Wystawa „Design. Architektura piękna” dostępna jest dla odwiedzających do 27 lutego w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.