Tam, gdzie Botticelli opowiada historię

Projekt aranżacji wystawy pt. „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara” w Zamku Królewskim w Warszawie to próba stworzenia współczesnej architektury zakorzenionej w trzech równorzędnych wątkach: unikatowych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie, specyfice dziewięciu eksponowanych obrazów oraz szerszym kontekście sztuki oświecenia. Za projekt wystawy odpowiadają Bartosz Haduch i Łukasz Marjański z pracowni NArchitekTURA.

Autor: BH

Zdjęcia: Jakub Certowicz

http://www.narchitektura.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Miejsce wystawy – Dawna Izba Poselska (zrekonstruowana po wojnie na podstawie projektu Giovanniego Battisty Qadry) to bogato zdobiona przestrzeń przecięta trzema wolno stojącymi kolumnami. Najbardziej spektakularnym elementem tej sali są sklepienia krzyżowe z herbami 32 dawnych województw i ziem polskich. Są one rozmieszczone na nieregularnym tle przypominającym błękitne niebo z obłokami. To właśnie ten najbardziej charakterystyczny element wystroju wnętrza stał się jedną z głównych inspiracji projektu aranżacji ekspozycji. 

Nowa monumentalna forma umieszczona w centralnej części sali miała być odbiciem (dosłownym i pośrednim) istniejącego sufitu. Wklęsły łuk pośrodku tego ekspozytora jest negatywem znajdującego się powyżej sklepienia, tworząc w widokach poprzecznych rodzaj iluzorycznej „sinusoidy” łączącej te dwa elementy – współczesny i historyczny. Granatowy kolor (inspirowany pierwotnie barwą zwieńczenia absydy widocznej na eksponowanym na wystawie obrazie Botticellego i odcieniem słynnego pigmentu lapis lazuli) to w rzeczywistości wielokrotnie przyciemniona barwa istniejącego sklepienia. Podczas gdy zabytkowy sufit ma ilustrować dzienny widok nieba, nowo-projektowany obiekt ma sugerować ten sam widok, ale w nocy.

Refleksyjne, powyginane płaszczyzny odbijają, przyciemniają i zniekształcają obraz istniejącej sali, co może przywodzić na myśl renesansowe korekty optyczne, wykorzystywane zarówno w sztuce, jak i w architekturze. Symetryczna, harmonijna geometria nowej struktury to również ukłon w kierunku ideałów epoki oświecenia. Zastosowany efekt odbicia ma służyć „dematerializacji” i „defragmentacji” architektury Dawnej Izby Poselskiej, uzupełniając ją i nadając jej nową jakość oraz zacierając granice między tym co stare, a tym co nowe.

Szczególnie w dwóch widokach w kierunku środkowej osi podłużnej można odnieść wrażenie iluzorycznego „zatopienia” trzech istniejących kolumn w płynnej płaszczyźnie przypominającej zagłębienie między wznoszącymi się falami. To chyba jeden z najbardziej spektakularnych motywów architektonicznych ekspozycji.

Na ścianach niewidocznych z tych dwóch osiowych perspektyw, we wnękach z bardziej neutralnym matowym tłem, pokazywane są poszczególne dzieła sztuki. Każda z bocznych krawędzi granatowego monolitu jest nieznacznie wklęsła, wciągając i zapraszając widzów do zbliżenia się do obrazów. Te arcydzieła sztuki renesansowej eksponowane są na dwóch przeciwległych bokach – osiem uporządkowanych tematycznie prac po jednej stronie (ich autorami są Giovanni Bellini, Cosmè Tura, Vittore Carpaccio, Lorenzo Lotto, Giovan Battista Moroni, Paolo Veronese, Defendente Ferrari oraz Jacopo Bassano), a po drugiej  – pojedyncza „Historia Wirginii” Botticellego. Ten główny obraz uzupełniony jest o ilustrowaną tablicę informacyjną, opisującą szczegółowo poszczególne wątki i kadry (nota bene pośrednimi inspiracjami dla formy nowego ekspozytora były inne prace Botticellego: związane z ilustracją twórczości Dantego, ale też motywy zaczerpnięte z jego słynnych arcydzieł – „Narodzin Wenus” i „Wiosny”). Rozmieszczenie wszystkich artefaktów naprzeciw dłuższych ścian sali pozwala też na udostępnienie widzom ławek w istniejących wnękach okiennych – w celu spokojnej, uważnej i niespiesznej kontemplacji sztuki.

Wystawę uzupełniają dyskretne pośrednie oświetlenie, cicha instrumentalna muzyka oraz precyzyjnie dobrane elementy małej architektury, grafiki oraz typografii. To wszystko tworzy holistyczną wizję ekspozycji, bazującej na konkretnych wielowątkowych inspiracjach, lecz otwartej na różne sposoby percepcji oraz interpretacji. Ta tymczasowa aranżacja wystawy w jednej z ważniejszych sal Zamku Królewskiego w Warszawie to przestrzeń na pograniczu historii i teraźniejszości, rzeczywistości i iluzji, architektury i sztuki.

Zamek Królewski w Warszawie
12 czerwca – 18 września 2022

Kuratorzy wystawy: Mikołaj Baliszewski, Cristina Rodeschini
Organizacja wystawy: Paweł Martosz
Narracja cyfrowa: Huncwot Design   
Muzyka: Hania Rani & Dobrawa Czocher

Więcej: 

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie jak z bajki Wnętrza

Mieszkanie jak z bajki

Jesteśmy w starej kamienicy w Krakowie, w 50-metrowym mieszkaniu jak z bajki. W lokalu dominują trzy kolory: liliowy, niebieski i zielony. Za projekt jego wnętrza odpowiada pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.