Toaleta publiczna może być sztuką! Niezwykły projekt POP&ROLL z Budapesztu
Zlokalizowany w centrum węgierskiej stolicy artystyczny koncept to niecodzienny pomysł na obcowanie ze sztuką. Zaglądamy do środka!
Za konceptem projektu POP&ROLL, wystrojem wnętrza oraz prezentowanymi w nim obiektami stoi Miklós Kiss znany pod pseudonimem Kissmiklos. To węgierski artysta, absolwent wydziału grafiki i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie. W swojej twórczości łączy różnorodne dziedziny, takie jak architektura, dizajn i projektowanie graficzne. Jego charakterystyczny język wizualny bazuje na popkulturowych skojarzeniach i neo pop-arcie.
Projekt POP&ROLL inspirowany był wystrojem wschodnioeuropejskich spa, rozpikselowaną grafiką gier wideo z lat 80. i 90. i emogramami, które od lat tworzy Kissmiklos. Jak przyznaje artysta, zależy mu na tym, by sztuka była dostępną i stanowiła część codziennego życia. Jego najnowszy projekt POP&ROLL zaciera granice między funkcjonalnością, dizajnem a sztuką. To trzy odrębne przestrzenie – artystyczne toalety, sklep i galeria sztuki.
Art Toilet w POP&ROLL zamienia tak prozaiczne doświadczanie jak korzystanie z toalety w immersyjne spotkanie ze sztuką. To aż 20 wyjątkowych toalet, które Kissmiklos potraktował jak płótno. Podczas intymnych czynności goście POP&ROLL mają okazję obcować sam na sam ze sztuką i awangardową przestrzenią toalet.
W muzealnych gablotach przypominających basenowe szafki Kissmiklos wyeksponował 106 dzieł sztuki, obiektów i instalacji. Artysta zebrał wiele zagubionych zabawek, naprawił je, wyczyścił i zmienił im twarze. Po drugiej stronie szafek odwiedzający znajdą wiele żółtych twarzy z internetowych emotikonów. W szafkach pokazano też malarstwo akrylowe. Te malowane na plastiku pistolety wodne możecie kojarzyć ze strzelankowych gier wideo. Jest też gablotka ze złotymi karaluchami, w tym jeden z nich został wykonany z 14-karatowego złota i jest pod ciągłym nadzorem kamery.
Na poziomie ulicy mieści się POP&ROLL Art Shop wypełniony kolorowym dizajnem i sztuką. Już od progu gości wita ogromna małpa, która służy jako siedzisko. Ściany sklepu pokryto emotkami lajków. W ten sposób Kissmiklos chciał zadać pytanie o wartość i wpływ społecznego uznania w dobie social mediów. W butiku można kupić dzieła sztuki, grafiki oraz unikalne produkty w duchu neo pop-art.
Ostatnia z przestrzeni to Galeria Sztuki POP&ROLL, która skupia się na prezentowaniu zarówno wschodzących jak i uznanych artystów współczesnych. Na inauguracyjnej wystawie pokazano prace Kissmiklosa, obecnie zaś można oglądać ekspozycję „Pool Over”, poświęconą tematyce wody, a raczej jej braku, z którym mierzy się duża część ludzkości. W przestrzeni POP&ROLL zawisły zdjęcia Eszter Sarah ukazujące pływaczki, ale w scenerii bez wody. Z kolei szklane obiekty Dóry Vargi są ucieleśnieniem pożądanej, lecz nieosiągalnej wody.