Budynki Parlamentu Europejskiego i Rady UE wypełniły polskie wzornictwo i sztuka
„Regeneracja” to hasło przewodnie prezentacji współczesnej polskiej sztuki i designu, zorganizowanej w budynkach Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Brukseli oraz w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wystawy odbywają się w ramach zagranicznego programu kulturalnego Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i potrwają do 30 czerwca 2025 roku. Za ich organizację odpowiada Instytut Adama Mickiewicza.
Pełna pozytywnej energii i skierowana ku przyszłości koncepcja „Regeneracji” odnosi się do potrzeby troski o wspólne zasoby, budowania odporności, solidarności oraz poczucia bezpieczeństwa. Prezentacja obejmuje prace polskich twórczyń i twórców, należących do najmłodszego pokolenia artystów i projektantów, którzy śmiało wkraczają na międzynarodową scenę artystyczną i designerską. Ich dzieła ukazują nowoczesne, świeże oblicze Polski — kraju, który w 2025 roku powraca do przewodniczenia Unii Europejskiej jako świadomy, aktywny współtwórca jej przyszłości i bezpieczeństwa.
Kuratorką prezentacji polskiej sztuki i designu w Brukseli jest Aleksandra Kędziorek, za aranżację wnętrz zarówno w budynkach Rady UE w Brukseli jak i w Parlamencie Europejskim zarówno w stolicy Belgii jak i w Strasburgu odpowiada Katarzyna Baumiller.
Projektantka tak opowiada o swojej koncepcji: Moim zadaniem było przekształcenie jednolitych, bezosobowych przestrzeni biurowych — pozbawionych cech charakterystycznych — w swoiste płótno, stanowiące tło dla estetycznych interwencji. Regeneracja objawia się tu w wielu wymiarach: w doborze świeżych, stonowanych kolorów mających na celu wywołanie poczucia dobrostanu; w żakardowych gobelinach, które poprawiają akustykę i nadają wnętrzom miękkości; w materiałach pochodzących z recyklingu, które z odpadów przemieniły się w innowacyjne, piękne obiekty i meble zaprojektowane przez utalentowanych polskich twórców. Przestrzeń dopełniają dzieła polskich artystów — wybrane z myślą o ukazaniu dynamicznie rozwijającej się, współczesnej sceny designu i rzemiosła.
Jednocześnie obecny jest tu także ukłon w stronę przeszłości — hołd dla idei regeneracji i odrodzenia — w postaci prezentacji ikonicznych polskich figurek porcelanowych z lat 60., które dziś wracają do produkcji, aby mogły cieszyć i inspirować kolejne pokolenia. Każda z tych decyzji projektowych miała na celu podkreślenie znaczenia komfortu oraz jakości przestrzeni opartej na wartościach harmonii, delikatności i wyobraźni. Wierzę, że właśnie te wartości niosą w sobie prawdziwą moc regeneracji.