W Warszawie otworzyła się największa wystawa rzeźby w Polsce. Potrwa do końca sierpnia
Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart prezentuje kolejną, już czwartą odsłonę wystawy Laboratorium Rzeźby – w tym roku po raz pierwszy w formule biennale. Prace można oglądać w dwóch lokalizacjach Galerii i Domu Aukcyjnego ToTuart – w Centrum Praskim Koneser oraz w Galerii Młociny w Warszawie. Wydarzenie potrwa od 1 lipca do 31 sierpnia 2024.
Hasłem tegorocznej edycji biennale Laboratorium Rzeźby 2024 jest „Organiczna inteligencja” i stanowi pewnego rodzaju pretekst do dyskusji na temat twórczości artystycznej w dobie działań sztucznej inteligencji – coraz szerzej wykorzystywanej w różnych obszarach naszego życia. Czy AI zastąpi artystów, wywracając tym samym definicję sztuki niejako do góry nogami, czy raczej będzie pełnić rolę jedynie służebną, warsztatową, jak inne zdobycze techniki na przestrzeni wieków?
„Artyści nie tworzą w próżni, a wpływ AI na twórczość jest coraz bardziej widoczny w tworzonych dziełach sztuki. Niektórzy jednak wracają do korzeni i wybierają bezpośredni kontakt z materią, wykorzystując klasyczne techniki rzeźbiarskie. Na wystawie prezentowanych jest blisko 100 rzeźb, a każda z nich nawiązuje – w technice, wykorzystanym materiale lub tematyce – do zjawiska, jakim jest powszechność sztucznej inteligencji” – podkreśla Weronika Rezmer, kuratorka wystawy.
„Tegoroczny przegląd Laboratorium Rzeźby jest nie tylko przeglądem współczesnych trendów w polskiej rzeźbie, ale również refleksją nad miejscem człowieka w zmieniającym się technologicznie świecie” – dodaje.
Biennale Laboratorium Rzeźby 2024 to prezentacja twórczości ponad 40 artystów w postaci prawie 100 prac wykonanych w różnych estetykach, technikach i materiałach: od ceramiki i drewna, po marmur i brąz oraz wydruki 3D.
Obok prac artystów cenionych, takich jak Wojciech Siudmak, oraz coraz bardziej znanych również za granicą – jak Michał Jackowski, na podczas wydarzenia można obejrzeć dziesiątki prac twórców młodego i średniego pokolenia – w zdecydowanej większości absolwentów uczelni artystycznych. Wśród nich znaleźli się Tomasz Krzpiet, Mariusz Kumor, Marta Matelier, Michał Matysiak, Piotr Woźniak, Rafał Olbiński, Marek Malottki, Konrad Tomaszewski, Ella Das, Adrian Pannebaker, Adamski Wawrzyniec, Józef Nowak, Piotr Butkiewicz, Sławek Szymczak, Franciszek Szczepaniec czy Martyna Stążkiewicz.
„W kręgach artystów i miłośników sztuki, w tym kolekcjonerów, ten największy komercyjny przegląd polskiej twórczości rzeźbiarskiej coraz bardziej zapisuje się w świadomości jako jedno z ważniejszych wydarzeń poświęconych rzeźbie w Polsce” – mówi Dominik Zieliński, dyrektor zarządzający kurator Galerii i Domu Aukcyjnego ToTuart.
Biennale Laboratorium Rzeźby trwa od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 i jest prezentowane w dwóch lokalizacjach Galerii i Domu Aukcyjnego ToTuart – w Centrum Praskim Koneser przy Placu Konesera 10A (wejście w pasażu) oraz w Galerii Młociny przy Zgrupowania AK „Kampinos” 15 (1. piętro) w Warszawie. Wystawa jest biletowana (bilet normalny 40 zł, ulgowy 20 zł). Ten sam bilet jest ważny w obu lokalizacjach i jest do nabycia bezpośrednio na wystawie oraz na portalu www.eventim.pl.