Wakacje ze sztuką. 7 wystaw w europejskich muzeach, które warto zobaczyć
Sztuka to zawsze dobry powód, by wyruszyć w podróż. Europejskie muzea i galerie obfitują w wydarzenia, które warto dodać do swojego planu wycieczki. Wybraliśmy dla Was 7 najciekawszych wystaw tego lata.
Autor: MB
Biennale Sztuki w Wenecji, do 24 listopada 2024 r.
To największe wydarzenie artystyczne w Europie tego roku. „Must see” dla każdego, kto chce orientować się w sztuce współczesnej. Tegoroczna, 60. już edycja wydarzenia, przebiega pod hasłem „Stranieri Ovunque – Foreigners Everywhere” („Cudzoziemcy są wszędzie”). Kuratorem wystawy jest Adriano Pedrosa — dyrektor artystyczny São Paulo Museum of Art. Celem Oprócz wystawy międzynarodowej obejrzeć będzie można wystawy w pawilonach narodowych. Polskę w tym roku reprezentuje projekt „Powtarzajcie za mną II” kolektywu Open Group.
„Willem de Koonig L'Italia”, Gallerie dell'Accademia, Wenecja, do 15 września
Równolegle z Biennale Sztuki można obejrzeć w Wenecji obszerną ekspozycję poświęconą jednemu z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Wystawa skupi się na okresie, który artysta spędził we Włoszech i wpływom tego pobytu na jego twórczość. Zaprezentowanych zostanie łącznie 75 prac amerykańskiego malarza.
„Tapta: Flexible Forms”, Muzeum Susch, Szwajcaria, do 3 listopada
Tapta, czyli Maria Wierusz-Kowalska, to jedna z najważniejszych europejskich rzeźbiarek tworzących tekstylne rzeźby. Po wojnie wyjechała z Polski do Belgii, gdzie oddała się twórczej pracy. Jej twórczość na największej dotychczas retrospektywie przypomina szwajcarskie Muzeum Susch założone przez Grażynę Kulczyk.
„Viktor & Rolf. Fashion Statements”, Kunsthalle Munich, Monachium, do 6 października 2024 r.
Od ponad trzech dekad holenderscy projektanci Viktor Horsting i Rolf Snoeren z wirtuozerią eksplorują granice między światem mody haute couture a sztuką. Uznawani za outsiderów, zdobyli uznanie krytyków dzięki swojemu niekonwencjonalnemu podejściu do projektowania, technicznej perfekcji oraz ogromnej wiedzy o historii mody i sztuki. Ich kreacje nosiły takie gwiazdy, jak Madonna, Tilda Swinton czy Lady Gaga. "Viktor&Rolf. Fashion Statements" to pierwsza duża retrospektywa twórczości duetu projektantów w Niemczech.
„Gregory Crewdson. Retrospective”, Albertina Museum, Wiedeń, do 8 września
Gregory Crewdson jest jednym z najbardziej uznanych fotografów na świecie. Od połowy lat 80. wykorzystuje scenerię małych amerykańskich miasteczek i planów filmowych, aby tworzyć, niczym reżyser, technicznie doskonałe i kolorowo uwodzące fotografie, które skupiają się na ludzkiej izolacji i ciemnych stronach społeczeństwa. Te enigmatyczne sceny podnoszą pytania o granicę między faktem a fikcją, ale mogą być również komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej.
„Expressionists: Kandinsky, Münter and the Blue Rider”, Tate Modern, Londyn, do 20 października
Wystawa poświęcona jest grupie artystów skupionych wokół grupy Der Blaue Reiter (z niem. - niebieski jeździec), której przewodzili Wassily Kandinsky i Gabriele Münter. Twórcy Ci eksperymentowali z kolorem, dźwiękiem i światłem, by tworzyć wyrazistą i odważną sztukę. Oprócz malarstwa i rzeźby na wystawie prezentowane są także fotografie, performanse i prace dźwiękowe.
„Sztuka belgijska. Od Bocha do Margritte'a”, Muzeum Sztuki Brandts, Odense, do 1 września 2024 r.
Wystawa stanowi wszechstronne wprowadzenie do sztuki artystów pochodzących z Belgii: od wielkich nazwisk, jak Rene Margritte czy Jane Graverol po pomijane artystki realizmu i impresjonizmu, takie jak Juliette Wytsman i Anna Boch. W ekspozycji bierze udział kilku czołowych współczesnych artystów w kraju, którzy w dialogu ze sztuką współczesną skupiają się na napięciach i mrocznych rozdziałach w przeszłości kraju, które są częścią historii Belgii.