Wojtek Sokół kuratorem aukcji w DESA Unicum

Już 14 czerwca w Warszawie odbędzie się piąta edycja „Sztuki dzisiaj. Wybór kuratora”, jednego z najbardziej pionierskich projektów DESA Unicum. Aukcja, której kuratorem jest Wojtek Sokół – muzyk, raper, jeden z najbardziej uznanych artystów w Polsce, a prywatnie kolekcjoner sztuki – zapisze się w historii jako najbardziej niepokorna.

Autor: MK

Zdjęcia: Marcin Koniak

https://desa.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

W ofercie pojawią się prace głośnych już nazwisk: Tomasza Górnickiego, Kingi Nowak, Bartka Stypki, Agaty Borowej, Grzegorza Worpus-Budziejewskiego, Martyny Ścibior, Kasi Domańskiej, Heleny Stiasny,  Janiny Wierusz-Kowalskiej czy Anny Michalewicz.  Za sprawą kuratora po raz pierwszy na tej aukcji wraz z twórczością najnowszą pod młotek trafi dzieło sztuki dawnej: szkic do kompozycji „Grób” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. To nawiązanie zarówno do historii rodzinnej Wojtka Sokoła, praprawnuka Wyspiańskiego, jak i do jego utworu „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, w którym rapuje wiersz autora „Wesela”. Wszystkie 69 prac można zobaczyć na bezpłatnej wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Otwierająca aukcję rzeźba „Scarface I” Tomasza Górnickiego niepokoi swoim złowieszczym charakterem, nie pozwalając widzowi na obojętność. Prace jednego z najbardziej uzdolnionych współczesnych rzeźbiarzy cieszą się nie tylko dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, ale też zyskują na wartości, czego najlepszym przykładem jest wyniki na kwietniowej aukcji w DESA Unicum, gdzie rzeźba „Ad Lucem” została wylicytowana za 120 tys. złotych, dwukrotnie przekraczając górną granicę estymacji. Artysta brał już udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Londynie, Cannes, Berlinie czy Nowym Jorku.

Po raz pierwszy na aukcji „Sztuka dzisiaj” pojawi się praca krakowskiej malarki Kingi Nowak. W 2014 roku jej nazwisko znalazło się w prestiżowej publikacji „100 Artists of Tomorrow" autorstwa angielskiego kuratora Kurta Beersa, który prezentuje najbardziej interesujących malarzy początku XXI wieku. Pod młotek trafi obraz „Równowaga" z 2022 roku, odbiegająca tematyką od pejzaży industrialnych, z których znana jest Nowak. Liczne grono polskich artystek reprezentować będzie również Agata Borowa, autorka głośnej serii „Czy to jest namalowane?”. Tym razem pojawi się jej obraz z 2021 roku należący do cyklu „Niepewność”.  Nie zabraknie prac malującej lakierami do paznokci Martyny Ścibior, afirmującej życie i jego ulotność Kasi Domańskiej oraz wystawianej niedawno w Spectra Art Space Heleny Stiasny. Uwagę przykuwają także obrazy Anny Michalewicz czy Janiny Wierusz-Kowalskiej. 

DESA Unicum zaprezentuje również „Katedrę lub widok z pracowni” jednego z ciekawszych współczesnych artystów Bartka Stypki, dyptyk "Sensual Landscape" Grzegorza Worpus-Budziejewskiego oraz dzieła Jędrzeja Wisego, Marcina Chomickiego czy Łukasza Patelczyka. Prace tego ostatniego znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Pawelczyk w swoich pracach dokonuje działań w przestrzeni pejzażu, wprowadzając do krajobrazu formy geometryczne, które zaburzają percepcję tego co widzimy, jak  w obrazie „Canvas III” prezentowanym na aukcji.

Sokół działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku. W ciągu niemal 30 lat kariery jego płyty wielokrotnie osiągały status Platynowych i Złotych. W 1999 roku zaczął budować markę Prosto, pod którą od 2001 roku działa wydawnictwo muzyczne Prosto Label, a od 2003 roku brand odzieżowy Prosto Wear, których był odpowiednio dyrektorem artystycznym i kreatywnym. Prapradziadkiem Wojtka Sokoła był Stanisław Wyspiański, wybitny twórca Młodej Polski, zwany „czwartym polskim wieszczem”. Twórczość tych dwóch niezwykłych artystów łączy prezentowany „Szkic do kompozycji "Grób" z 1897 roku. Jest to studium przygotowawcze do pastelu „Skarby sezamu”, nazywanego również przez samego Wyspiańskiego „Moczarami”. Tajemnicza kompozycja nawiązuje do sobótkowej legendy o młodzieńcu, który poszukuje skarbu w noc świętojańską.

- Zadanie „wykuratorowania” aukcji było o tyle trudniejsze, że o większości artystów, z których dzieł mogłem zrobić selekcję, nie wiedziałem nic.  Dopiero po dokonaniu wyboru dowiadywałem się, kim są, czy debiutują, czy są obecni na rynku od lat. Nie poszedłem na łatwiznę i nie wypisałem listy nazwisk znajomych mi oszustów, których zdradziecką sztukę cenię, ale dokonałem wyboru z artystów, którzy współpracują z Desą, czyli jak się potem okazało, głównie młodych twórców. Nie jestem znawcą ani krytykiem sztuki, wręcz przeciwnie - jestem raperem, czyli takim oszustem ze świata muzyki, który sprzedaje płyty, nie znając nut. Aby wszystkim utrudnić, nie dodam ani jednego słowa komentarza do żadnego dzieła. Wszystkie mają w sobie coś, co mnie zastanowiło, albo mi się spodobało, oprócz jednego, które było tak brzydkie, że musiałem je wybrać, bo tak brzydko można malować jedynie z premedytacją, a to bardzo szanuje – mówi Wojtek Sokół. 

- Projekt aukcyjny „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” zadebiutował ponad rok temu jako jeden z najbardziej pionierskich projektów w DESA Unicum. Tytuł zawarty w nazwie tej aukcji to pytanie, które stawiamy zarówno Państwu, jak i naszym kuratorom, o to, jaka jest sztuka dzisiaj? Po czterech edycjach tej aukcji możemy śmiało stwierdzić, że dzieła artystów, które mieliśmy przyjemność zaprezentować, niejednokrotnie nas zaskoczyły, kierując ten projekt na niespodziewane tory. Kuratorem  piątej odsłony tej aukcji jest Wojtek Sokół – muzyk, raper, jeden z najbardziej uznanych artystów w Polsce, a prywatnie kolekcjoner sztuki. Za jego sprawą po raz pierwszy w ofercie znalazło się dzieło ze sztuki dawnej – szkic do kompozycji „Grób” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jest to zarówno nawiązanie do historii rodzinnej Sokoła, który jest praprawnukiem Wyspiańskiego, jak i do utworu „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, w którym łączy się twórczość tych dwóch niezwykłych artystów. W katalogu nie pojawiły się ani komentarze, ani sugestie ze strony Sokoła. Mamy nadzieję, że to niedopowiedzenie tylko spotęguje u Państwa chęć dyskusji i refleksji nad najnowszą sztuką polską – mówi Joanna Wolan, koordynatorka aukcji.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 14 czerwca w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Wszystkie aukcje organizowane przez DESA Unicum dostępne są w formule prelicytacji online, uruchamianej na kilkanaście dni przed aukcją live.

Kalendarz najbliższych aukcji w DESA Unicum
7.06.2022 – Sztuka fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny (aukcja live)
25.05-8.06.2022 – Edward Dwurnik. Malarstwo i grafika (aukcja online)
9.06.2022 – Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie (aukcja Live) -
14.06.2022 – Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora (aukcja live)
21.06.2022 – Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (aukcja live)
23.06.2022 – Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna (aukcja live)
30.06.2022 – Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku (aukcja live)
7.07.2022 – Art Outlet. Sztuka Dawna (aukcja live)

Więcej: desa.pl

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych