Nie przegap: Wystawa fotografii Helmuta Newtona w Warszawie
Archicom Collection Gallery to miejsce dedykowane miłośnikom najwyższej klasy sztuki w przestrzeni miejskiej. Gwiazdą zbiorów udostępnionych z okazji otwarcia galerii w Warszawie jest fotograf Helmut Newton, a w kolekcji znalazły się też innowacyjne prace uznanych polskich twórców. Dzieła, które od 27 maja może oglądać szersza publiczność, w przyszłości będą zdobić przestrzenie wspólne apartamentowca M7 – pierwszego budynku mieszkalnego, który powstaje w wielofunkcyjnym kwartale Towarowa 22.
Autor: PM
Zdjęcia: materiały prasowe
Apartamenty M7 wyróżni m.in. architektura nawiązująca do modernizmu, własna sala kinowa, strefa spa i atrialny ogród. – Dobra, ciekawa architektura decyduje o naszym pozytywnym rozwoju. Kreuje miejsce żywe, wygodne, piękne, podnoszące jakość życia. To wartości, które chcemy zaoferować mieszkańcom M7, czyli pierwszego budynku pod marką Archicom Collection. Dedykowana kolekcja najwyższej klasy sztuki prezentowanej w przestrzeniach wspólnych budynku znakomicie podkreśli jego unikalny charakter w ramach szerszego, miastotwórczego założenia jakim jest projekt Towarowa 22 – mówi Dawid Wrona, Chief Operating Officer w firmie Archicom, która realizuje M7.
Archicom Collection Gallery została otwarta jako przedsmak estetycznych wrażeń, jakie czekają na przyszłych mieszkańców M7. Częścią wystawy w Willi Fabrykanta przy ulicy Grzybowskiej 58 jest między innymi dwanaście wyselekcjonowanych, sygnowanych prac Helmuta Newtona.
Światowa ikona fotografii
Gdy w latach 50-tych XX. wieku na warszawskiej Woli wyrosły hale zakładów graficznych i drukarni Domu Słowa Polskiego przy ulicy Towarowej, Helmut Newton właśnie zaczynał kształtować swój niepowtarzalny styl. Najważniejszymi dziedzinami jego pracy były: moda, portret i akt, a głównymi bohaterkami zdjęć – kobiety.
Obywatel świata, miłośnik wielkomiejskiego życia, łamiący konwenanse, współpracujący z największymi tytułami prasowymi w tym Vogue, Elle czy Harper’s Bazaar – zasłynął z wyczucia trendów, które wizualizował w niezwykle zmysłowy sposób, stając się wymarzonym partnerem dla Karla Lagerfelda, Pierre’a Cardina czy Christiana Diora.
W dobie internetu, powszechności wykonywania zdjęć i praktycznie nieograniczonych możliwości technicznych, fotografie Helmuta Newtona pozostają świadectwem wyjątkowego oka, pasji życia, wolności i wyobraźni. Z okazji inauguracji Archicom Collection Gallery, Warszawę odwiedziła Sylvia Gobbel – jedna z muz i ulubionych modelek Newtona z lat 80-tych, pozująca m.in. do słynnej serii „Big Nudes”.
– Na pierwszej wystawie Archicom Collection Gallery prezentujemy starannie wyselekcjonowane zdjęcia z sesji modowych Helmuta Newtona. To prace, które w szczególny sposób podkreślają doświadczenie i wrażliwość fotografa oraz umiejętność uchwycenia chwil w niewymuszony sposób. Pomimo niewielkich rozmiarów czarno-białych kadrów, ich układ forma i wyraz są monumentalne. Do kolekcji wybraliśmy fotografie, które w szczególny sposób łączą człowieka z architekturą, która jest zarówno naturalnym bohaterem jak i tłem dla każdej z postaci – komentuje Joanna Kiliszek, historyczka sztuki i kuratorka Archicom Collection Gallery.
Zarówno na wystawie w Willi Fabrykanta jak i w przyszłości w M7 można będzie również podziwiać prace utalentowanych polskich twórców z różnych dziedzin sztuki:
Katarzyna Krakowiak tworzy rzeźby, performanse, obiekty, kompozycje i instalacje dźwiękowe. Artystka pozwala widzom, a zarazem słuchaczom stać się częścią swoich dzieł i spotkać się z architekturą na poziomie dźwięku. Buduje wieloskalowe instalacje odnoszące się do istniejących budynków, obiektów i przestrzeni. Dla kolekcji M7 przygotuje specjalną instalację składającą się ze srebrnych mikrofonów, z których każdy będzie przemawiał swoim własnym dźwiękiem.
Magdalena Komar zajmuje się projektowaniem tkanin nietradycyjnych i kostiumografią. Studentka mody w Esmod oraz tkaniny na Loughborough University College of Art and Design, prowadzi obecnie pracownię materiałoznawstwa i projektowania tkanin w Katedrze Mody warszawskiej ASP i projektuje wzory m. in. dla Chanel, DKNY, Diane von Fürstenberg i innych modowych marek haute couture. W kolekcji M7 znajdują się wyjątkowe dzieła tworzone we współpracy artystki z… pszczołami.
Mirosław Maszlanko zajmuje się tworzeniem konstrukcji wpisujących się w działania artystyczne land artu i sztuki site-specific. Monumentalne obiekty tworzone są z naturalnych materiałów: np. wikliny, ździebeł trawy, wosku, gliny, liści i bambusu. Mimo potężnych rozmiarów, to dzieła ulotne, efemeryczne i delikatne. Ażurowe obiekty-drzewa wypełnią też wnętrza galerii w Willi Fabrykanta, a w przyszłości pawilon Domu Słowa Polskiego, który jest częścią inwestycji Towarowa 22.
Warto podkreślić, że o wizualną oprawę opowieści o M7 również zadbali najlepsi polscy ilustratorzy i ilustratorki: Paweł Mildner, Joanna Rusinek i Karolina Lubaszko.
Wystawę zdjęć Helmuta Newtona oraz prac pozostałych twórców można oglądać od 27 maja w Archicom Collection Gallery przy ul. Grzybowskiej 58 w dni robocze od godz. 9 do 17. Wstęp jest bezpłatny.
Towarowa 22 odmienia tę część Warszawy
Towarowa 22 to nowy miejski kwartał realizowany przez AFI Europe, Echo Investment i Archicom w biznesowym centrum Warszawy. W miejscu dawnej drukarni pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą powstają biura, mieszkania na sprzedaż i wynajem długoterminowy, modna gastronomia, punkty usługowe, a także przestrzeń dla kultury i sztuki. Różnorodną architekturę budynków i atrakcyjną przestrzeń publiczną starannie zaprojektowała pracownia JEMS Architekci. Centralnym punktem wielofunkcyjnego projektu będzie nowy śródmiejski park z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego.