Nie przegap: Wystawa główna 18. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi

Od 26 października Miejska Galeria Sztuki w Łodzi już po raz 18. będzie prezentowała w przestrzeniach Galerii Willa prace nadesłane na Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź. Pomysł międzynarodowej wystawy ukazującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki pod koniec lat 70. Inicjatorami wystawy byli wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak – komisarze pierwszych edycji wystawy.

Autor: PM

https://mgslodz.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Anna Skrzypek (Polska), Sekrety V, 2022, akwaforta, 13 x 13 cm

Początkowo impreza odbywała się w cyklu dwuletnim, od 1993 roku ma charakter triennale. Od ponad 40 lat stanowi niezwykłe spotkanie ze współczesną grafiką warsztatową z kilkudziesięciu krajów. Jest jednym z najstarszych wydarzeń cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi.

Tegorocznej wystawie głównej prezentowanej w Galerii Willa towarzyszą ekspozycje:

  • w Ośrodku Propagandy Sztuki: WIESŁAW HAŁADAJ. NIEWIDOCZNA ŚCIEŻKA,
  • w Galerii Re:Medium: PATRYCJA PODKOSCIELNY. GRAFIKA, 
  • w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi : wystawa DWIE HISTORIE, 
  • w Galerii ASP: wystawa grafik studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – PRINT THINK.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi pragnie podkreślić ciągłość i rozwój tej ekspozycji, która, promując miniatury graficzne wykonane w technikach warsztatowych, nie pozostaje także obojętna na eksperymenty techniczne czy ciekawe rozwiązania stylistyczne. Autorzy, poszukując własnej drogi artystycznej, tworzą nowe, niekiedy charakterystyczne tylko i wyłącznie dla siebie formy graficzne, utrwalając wizerunek współczesnego człowieka i jego otoczenia, czy też odwołując się do tradycji bądź wyjątkowości wielu kultur, a niekiedy trudnych, aktualnych historii poszczególnych krajów.

Dariusz Kaca (Polska), Kosmiczne relacje I, 2023, linoryt, 12,0 x 14,5 cm

W 2023 roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, na główną wystawę zostały zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”. Podczas każdej edycji konkursu dziesięciu artystów jest wyróżnianych Medalem Honorowym.

Akito Tanimura (Japonia), Ground – XI, 2023, litografia, 12 x 14,9 cm

Dzięki organizacji 17. dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2020 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 13 690 prac, tym samym promując twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą.

Guillermo Velazquez (Argentyna), Post Formas II, 2023, technika mieszana, 9,8 x 9,9 cm

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 386 artystów z 44 krajów, którzy nadesłali 1282 prace. Na wystawę międzynarodowe jury zakwalifikowało 602 prace 233 artystów z 37 krajów.

W skład jury weszli: Anne Valkenborgh – przewodnicząca, dwukrotna laureatka medalu Honorowego Triennale, profesor wklęsłodruku w Saint Luc (Bruksela) i Ecole de Recherche Graphique (Bruksela); Piotr Ciesielski – profesor w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego, kierujący Pracownią Działań Interaktywnych i Pracownią Obrazu w Przestrzeni w Instytucie Nowych Mediów na Wydziale Sztuk Pięknych; Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki, kurator wielu wystaw oraz marszand, wykładowca w Instytucie Edukacji Artystycznej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego; Piotr Gojowy – profesor w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadzi Pracownię Litografii, laureat Triennale oraz Dariusz Leśnikowski – kurator Triennale, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę i medalierkę Dominikę Karpińską Kopiec.

Otwarciu 18. Międzynarodowemu Triennale, 26 października, będzie towarzyszyła, ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników i kolekcjonerów sztuki, AUKCJA PRAC GRAFICZNYCH polskich uczestników konkursu.

Masaaki Sugita (Japonia), Salome, 2022, miedzioryt, 11,5 x 10,5 cm

Wystawa w Galerii Willa i Galerii Chimera
Galeria Willa
ul. Wólczańska 31, Łódź
wernisaż: 26.10.2023, g. 18.00
26.10.2023 - 04.02.2024

Kurator: Dariusz Leśnikowski
Koordynatorka Triennale: Małgorzata Dzięgielewska 
Identyfikacja wizualna: Ida Stańczyk

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.