Nie przegap: Wystawa „Jedzenie w sztuce” w krakowskim MOCAK-u
Andy Warhol jedzący hamburgera czy ponad osiem tysięcy gipsowych rzeźb reprezentujących potrawy zjedzone przez artystę w ciągu roku – to tylko część prac, które zobaczymy na wystawie „Jedzenie w sztuce”. W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK już od 12 kwietnia zderzą się wypowiedzi artystów komentujące takie zjawiska, jak konsumpcjonizm, głód, apetyt czy obżarstwo.
„Jedzenie w sztuce” to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u „Cywilizacja w sztuce”, w której konfrontowane są ważne obszary życia z refleksjami artystów. Wcześniej organizatorzy wystaw zachęcali do refleksji na takimi tematami jak: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura czy polityka. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów.
Jedzenie to zaspokajanie potrzeby fizjologicznej, znajdującej się u podstaw piramidy Maslowa, a równolegle – szeregu innych potrzeb psychicznych i społecznych, takich jak poczucie przynależności czy bezpieczeństwa. Pokarm jako nieodzowny warunek przetrwania gatunku ukształtował naszą cywilizację. Był zapłatą za pracę, a jego zdobywanie – motorem postępu. Jego poszukiwanie inicjowało wędrówki ludności i tym samym odkrywanie świata. Jego brak rodził konflikty, przyczyniał się do zbrodni. Jedzenie do dziś towarzyszy rytuałom i obrzędom, znajduje się u podstaw każdej wspólnoty, kultury i religii. Stąd też jest tematem często podejmowanym przez artystów.
Na drugim biegunie tej tematyki mamy głód. Według najnowszych danych UNICEF-u obecnie na świecie doświadcza go 750 milionów ludzi. Sztuka to dostrzega i potrafi się temu sprzeciwiać, eksponując problem.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace ponad 60 artystów z wielu krajów, w różnych mediach, takich jak malarstwo, fotografia, wideo, obiekt i instalacja. Jedzenie to czynność społeczna, podstawa tożsamości, a nawet narzędzie oporu. Współczesnych artystów niepokoiły tak nadmiar, jak niedostatek pokarmu. W pierwszym przypadku konsumpcjonizm, marnotrawstwo, zdrowotne skutki obżarstwa, w drugim – głód, nierówność, kryzys humanitarny, degradacja społeczeństwa, upokorzenie. Analizie zostanie poddany zarówno eksponowany w sztuce od wieków estetyczny potencjał jedzenia, jak i jego aspekty etyczne i światopoglądowe.
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja zawierająca między innymi eseje omawiające socjologiczne aspekty jedzenia oraz wywiady z osobami gotującymi (profesjonalnie i hobbistycznie) odpowiadającymi na pytanie, jak nakarmiłyby artystę. W ramach wystawy będzie można również zapoznać się z wieloma przepisami kulinarnymi przygotowanymi przez artystów i publikowanych w książce Andy Rottenberg „Kuchnia towarzyska i uczuciowa”.
Kuratorki: Maria Anna Potocka, Martyna Sobczyk
Czas trwania wystawy: 12.4.2024 – 16.3.2025
Miejsce: budynek A, poziom 0