Nie przegap: Wystawa przedaukcyjna „Czuła rewolucja” w Warszawie

W przestrzeni modernistycznego budynku Metropolitan w Warszawie odbywa się wystawa „Czuła rewolucja”, którą 15 marca zwieńczy aukcja. W wystawie biorą udział artyści zaangażowani w działania w placówkach edukacyjnych w Polsce i w Kenii, z inicjatywy Fundacji Razem Pamoja oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wydarzenie, wspierane przez Artinfo.pl, wynika z przekonania jego uczestników, że sztuka może i powinna odgrywać istotną rolę w edukacji młodych ludzi, poprzez rozwijanie ich wrażliwości, kreatywności, wiedzy i umiejętności społecznych.

Autor: ES

Zdjęcia: materiały prasowe

http://tzsp.art.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

„Czuła rewolucja” koncentruje się na relacji sztuka–artysta–szkoła. Jest efektem działań Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Fundacji Razem Pamoja, angażujących artystów, którzy na przestrzeni dwóch ostatnich lat, w ramach projektu Powrót do szkoły, generowali interwencje artystyczne w placówkach oświatowych w całej Polsce.
 

Szkoła jest wspólną sprawą, potrzebuje uwagi, zaangażowania i działania, bo od edukacji zależy przyszłość młodych ludzi. Chodzi o tworzenie takich warunków i sytuacji, które umożliwią praktykowanie dzieciństwa i dorastanie w zgodzie z własnym potencjałem. Doświadczenie edukacji szkolnej jest wspólne, chociaż wyobrażenia na jej temat są różne. W dobie politycznych napięć, kryzysu w edukacji oraz dominacji mediów społecznościowych, idealistyczne koncepcje przewrotnie znajdują swój czas i spełnienie. Przyjmują one różne postaci wychodząc poza rutynowe praktyki, zapraszając do działań społecznych i pracy wyobraźni. Mniej lub bardziej rewolucyjne działania artystyczne w szkołach, odchodzące od normatywnych struktur, nie pretendują do wielkich przemian systemu, lecz są propozycjami stosowania twórczych metod pracy aktywujących potencjały emocji, myślenia, patrzenia. Można je traktować jako re-aranżacje codzienności oparte na trosce, relacjach i uważności oraz wytwarzaniu narracji czy opowieści wychodzących poza oficjalny dyskurs.

Po lewej: Cezary Poniatowski, "Totem", III LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach.


Po prawej: Maciej Cholewa, „Patrz i ucz się”, V LO im. Jana Pawła II w Toruniu

Wystawa w modernistycznym budynku Metropolitan projektu Normana Fostera oraz wieńcząca ją aukcja, organizowane we współpracy z Artinfo.pl, mają charakter dobroczynny i nawiązują do tradycji wizjonerskich pomysłów, których początki sięgają okresu powojennego, np. akcja School Prints w Wielkiej Brytanii, 1946 i 2017, czy sztuka dla „tysiąclatek” w Polsce w latach 50. i 60.  Wystawa przedaukcyjna kuratorowana przez Marię Brewińską składa się z prac wydobywających różne aspekty współczesności. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na realizację artystycznych projektów w kolejnych szkołach.W wystawie biorą udział następujący artyści: Edna Baud, Zuzanna Bartoszek, Natalia Bażowska, Wojtek Bąkowski, Alicja Bielawska, Karolina Bielawska, Olaf Brzeski, Tomasz Ciecierski, Czekalska + Golec (Tatiana Czekalska i Leszek Golec), Monika Drożyńska, Lera Dubitskaya, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska & Jan Smaga, Aneta Grzeszykowska, Krzysztof Grzybacz, Kōji Kamoji, Angelika Markul, Gizela Mickiewicz, Martyna Miller, Magdalena Moskwa, Agata Nowosielska, Katarzyna Olma, Alicja Pakosz, Sławomir Pawszak, Cezary Poniatowski, Mariola Przyjemska, Jadwiga Sawicka, Irmina Staś, Łukasz Stokłosa, Małgorzata Szymanskiewicz, Aleksandra Waliszewska, Natalia Załuska, Anna Zaradny, Konrad Żukowski.

Po lewej: Monika Drożyńska, Latte kapitalizm, 2023, sitodruk, haft ręczny na tkaninie bawełnianej.


Po prawej: Aneta Grzeszykowska & Jan Smaga, Archiwum Prywatne (162), 2012, tusz pigmentowy na papierze bawełnianym

TZSP i Fundacja Razem Pamoja zrealizowały pierwszy wspólny projekt w 2021 w ramach akcji „Powrót do szkoły” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Zaproszeni artyści to Krzysztof Grzybacz („Kantyna Szkolna Calipso”), Katarzyna Olma („Świetlica Świetlik" z dziełami Adama Nehringa, Jana Eustachego Wolskiego, Joanny Tochman), Przemek Branas („Pomnik Tadeusza Kościuszki”) i Anny Zaradny (Tryptyk „Tryton”). W 2022 roku w projekcie w III LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach uczestniczyli: Paweł Susid (mural "Z miliona słów, niektóre nawet im się ułożyły" oraz "Piękny Umysł"), Cezary Poniatowski ("Totem"), a w V LO im. Jana Pawła II w Toruniu m.in. Bartek Buczek ("Abstrakcja użytkowa"), Maciej Cholewa ("Patrz i ucz się”).

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.