5 przestrzeni publicznych, które zachwyciły w 2020
Czas na ostatnie podsumowanie - tym razem przestrzenie publiczne. Czy w projekcie restauracji czy też domu opieki – przemyślane wnętrze może pomóc gościom czuć się jak w domu i zaciekawić nowych klientów. Zobaczcie 5 przestrzeni publicznych, które najczęściej oglądaliście w 2020 roku.
Autor: JC
Izraelski dom opieki
Zapraszamy do domu opieki Bayit Balev zaprojektowanego przez izraelskie Amit Studio. Projekt powstał na zlecenie Maccabi Healthcare Services. Kompleks znajduje się w Petah Tikva około 30 minut jazdy samochodem od Tel Awiwu. Za projekt pięciopiętrowego gmachu odpowiada Canaan Shenhav Architects, a za projekt wnętrza Amit Studio. W kompleksie znajdziemy 211 pokoi, cześć wspólną, basen, siłownię i synagogę.Jak mówią projektanci sporym wyzwaniem było stworzenie wnętrza, które nie będzie kojarzyć się ze starością, tylko będzie nowoczesne i przytulne. - „Naszym celem było wprowadzenie domowej atmosfery, aby zapewnić emerytom nowoczesne środowisko ” - opowiadają architekci. Inspiracją dla projektantów były Bauhaus, w Tel Awiwie można znaleźć jedno z największych skupisk bauhausowych domów na świecie. Większość wybranych okładzin i materiałów to włąśnie nowoczesna interpretacja Bauhausu. Różowy i czerwony kolor mają wprowadzić do wnętrza świeżość i poczucie witalności.
- „Wyzwaniem było stworzenie wrażenia blasku i nowości w elegancki sposób” - dodają architekci. „Stąd wybór wysokiej jakości aksamitu na sofy Moroso, który błyszczy przy zmianie oświetlenia” - dodają.
Zdjęcia: Amit Geron
https://www.amitdesignstudio.com
„Salted Pig” - stylowy pub po kalifornijsku
Kolory ziemi, pustyni oraz przywodzący na myśl ocean turkus – taka kolorystyka panuje w niedawno otwartym pubie w Riverside – mieście znajdującym się tuż obok Los Angeles. Projekt od Project M Plus ma na celu nie tylko stymulować wzrok, ale także apetyt gości.
Na początku, właściciel lokalu chciał postawić na wystrój w stylu rustykalnym, jednakże założyciele pracowni Project M Plus przekonali go do bardziej nowoczesnego wnętrza. Zainspirowani fasadą budynku w stylu Art Deco, zdecydowali się na ciepłą paletę barw, która nawiązuje do lokalnego krajobrazu. Zamiast ukrywać wentylację za gipsowo-kartonowym sufitem, zdecydowano się podkreślić jej industrialny charakter malując wszystkie rury oraz sufit na koralowy odcień pomarańczu. Bar wykonany jest z ryflowanego drewna i lastryko, ścianę za nim wyłożono prostokątnymi, błękitnymi płytkami.
Aby zapewnić gościom prywatność, zdecydowano się na półzamknięte, ażurowe loże wykonane z drewna. Skórzane kanapy zapewnią gościom wygodę nawet w większej grupie. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne oświetlenie, które dodaje całości charakteru: od miedzianych lamp w lożach, aż po różowe lampki stołowe umieszczone na drewnianych ściankach.
Zdjęcia: Materiały prasowe
https://projectmplus.com
Audo - wyjątkowa przestrzeń dla kreatywności
Za powstaniem hotelu AUDO stoją wyjątkowi ludzie. Po pierwsze, założyciel marki Menu – Bjarne Hansen. Po drugie główny architekt duńskiej pracowni Norm Architects: Jonas Bjerre-Poulsen. Do tego jeden z współzałożycieli magazynu „Kinfolk” Nathan Williams jako dyrektor artystyczny i mamy prawdziwie kreatywną mieszankę, która dała w tym konkretnym wypadku niezwykłe efekty!
Nazwa „AUDO” pochodzi od łacińskiej sentencji: „Ab uno disce omnes”, którą można tłumaczyć na język polski jako „z jednego, sądź o wszystkich”. AUDO to niezwykłe połączenie showroomu, głównej siedziby marki Menu oraz hotelu.W ten sposób duńska firma ma nadzieję wyjść do swoich potencjalnych klientów i zachęcić ich do testowania produktów niemal wszystkimi zmysłami. Hotel znajduje się w przemysłowej części Kopenhagi – Nordhavn, w budynku pochodzącym z 1918.
Tuż obok położona jest modna część duńskiej stolicy – Østerbro, pełne kafejek i miejskiego życia. Wnętrza AUDO miały być minimalistyczne, ale bardzo przytulne. Postawiono na ciepła paletę barw i naturalne materiały. Architektom zależało na tym, aby wnętrza nie były zbyt przeładowane: zgodnie z filozofią duńskiej marki muszą pozostawiać miejsce korzystającym z nich ludziom.
AUDO ma być przede wszystkim miejscem spotkań kreatywnych osób. Dzięki połączeniu różnych branż, tworzy idealne warunki do nawiązywania kontaktów. A na dodatek, wnętrza hotelu służą jako idealny showroom: niemal każdy z elementów wystroju można odrazu kupić.
Zdjęcia: AUDO
https://www.theaudo.com
Sąsiedzka kawiarnia od Biasol
Ta narożna kafejka i restauracja już od wielu lat cieszy podniebienia lokalnej społeczności Mordialloc - przedmieścia Melbourne położonego tuż obok plaży. Main Street to popularny punkt spotkań mieszkańców, który po latach od otwarcia wymagał renowacji. To trudne zadanie zostało powierzone australijskiej pracowni Biasol.Main Street to miejsce całodzienne, w którym klienci mogą zarówno wygodnie wypić kawę i zjeść śniadanie o 8 rano, jak i wypić koktajl i zjeść kolację o 20:00. Projektanci z pracowni Biasol szukali inspiracji w swoich ulubionych, tętniących życiem nowojorskich kafejkach i bistrach. Dzięki dużym oknom z dwóch stron, wnętrze Main Street płynnie łączy się z gwarem ulicy.
Tapicerowane kanapy i kafelkowe postumenty to kultowe już elementy wystroju kawiarni, które podczas remontu odświeżono, dodając im nowoczesnego charakteru. Projektanci postawili na świeże i nowoczesne połączenie czerni, bieli i zieleni, która kojarzy się z nadmorskim klimatem.
Bardzo ważnym elementem wystroju jest bujna zieleń, która dosłownie wylewa się z industrialnej ramy nad barem. Lekko bielone, ceglane ściany odkrywają historyczną tkankę kultowego już miejsca. W samym centrum lokalu znajduje się duży bar pokryty ryflowaną okładziną, która dodała mu rzeźbiarskiego charakteru. Całość jest niezwykle spójna i ciekawa, a jednocześnie niezbyt przytłaczająca – pozostawia miejsce temu co w Main Street najważniejsze: gwarowi sąsiedzkiego życia.
Zdjęcia: Jack Lovel https://www.jacklovel.com
https://biasol.com.au
Kawiarnia inspirowana konstruktywizmem
Balbek Bureau podjęło się projektu kawiarni „Protagonist” w charakterystycznym budynku w ukraińskiej stolicy architektury konstruktywizmu – Charkowie. Projektanci postawili na ciekawe rozwiązania, które stworzyły niezwykle intrygującą i spójną przestrzeń.
Jednym z pierwszym z postanowień architektów było zdjęcie podłogi i okładziny betonowych filarów. Po tym zabiegu ukazała im się fascynująca struktura, którą chcieli wyeksponować w przyszłym projekcie. Wnętrze podzielono na dwie strefy: ukryty z tyłu zaplecze technologiczne i położoną przy oknach część dzienną. Nie zabrakło także wspólnego stołu położonego w samym centrum lokalu, który jest idealnym miejscem spotkań. Większość z wykorzystanych przez projektantów mebli pochodzi z marki propro.
„Protagonist” to miejsce spotkań kreatywnych ludzi. Nie dziwi więc, że najważniejszym punktem wnętrza jest oprawa oświetleniowa zawieszona nad wspólnym stołem. Zawiera specjalną frazę protagonistWieczorem, kawiarnia zamienia się w gwarny bar, dlatego nie mogło zabraknąć miejsca dla DJa i systemu nagłośnienia na najwyższym poziomie. Zdecydowano się na głośniki firmy Void Acoustics. Co ciekawe, konsola DJa to zmodernizowany radiogram pochodzący z ery sowieckiej, który projektanci znaleźli na aukcji internetowej.
W łazienkach postawiono na metalową konstrukcję, która pozwoliła uporządkować i zorganizować przestrzeń.
Zdjęcia: Andrey Bezuglov, Yevhenii Avramenko
https://www.balbek.com