Czym będzie luksus połowy XXI wieku? AXOR prognozuje trendy i ogłasza konkurs

Czym będzie luksus połowy XXI wieku? Na czym może polegać ekskluzywność? I jak w kolejnych dekadach zmienią się domy? Odpowiedzi na te i inne pytania o przyszłość przynosi raport pt. „Compact Luxury. Przyszłość miejskiego stylu życia”, opracowany przez The Future Laboratory we współpracy z marką AXOR. Podsumowanie stało się punktem wyjścia dla konkursu na najlepszy projekt łazienki „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”. Patronat nad konkursem objął LABEL Magazine.

Autor: MP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.axor-design.com/pl/inspiracje/compact-luxury/konkurs

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Eksperci marki AXOR nie mają wątpliwości – luksus w przyszłości będzie czymś zgoła innym od tego, jak rozumiemy go dzisiaj. Ponieważ młodsze pokolenia w coraz większym stopniu redefiniują znaczenie tego pojęcia – stawiając preferowany styl życia i dostępność ponad materializmem oraz posiadaniem na własność – w ciągu najbliższej dekady możemy spodziewać się dalszej ewolucji pojęcia „ekskluzywności”, szczególnie w odniesieniu do życia w mieście. 

Jedną z najistotniejszych konsekwencji urbanizacji, znajdującej odbicie w radykalnej i trwałej zmianie podejścia do coraz mniejszej przestrzeni życiowej dostępnej w miastach przyszłości, stanie się ewolucja obrazu domu. Już teraz warto rozpocząć refleksje nad tym, jak będą wyglądały mieszkania około połowy XXI wieku i później. W czym pozostaną podobne do dzisiejszych, a co pojawi się w nich nowego?

The Future Laboratory. Eksperci AXOR prognozują trendy

Opracowanie przygotowane przez The Future Laboratory, jednej z najbardziej renomowanych firm doradczych zajmujących się tematyką przyszłości, we współpracy z marką AXOR zwraca uwagę na trzy najważniejsze trendy, jakie ukształtują nowe zjawisko – „Compact Luxury”, a więc luksus w wersji kompaktowej. Jego najistotniejsze cechy to indywidualizacja oraz innowacje, które w zasadniczej mierze wpływają na atrakcyjność mniejszych powierzchni. Klienci zyskają możliwość dopasowania do własnych oczekiwań przestrzeni o nawet najskromniejszym metrażu. Jeżeli lubią gotować, znajdą miejsce na większą kuchenkę. Jeśli ważny jest dla nich wellness, otrzymają łazienkę z inteligentną technologią pomagającą monitorować stan zdrowia. W efekcie powstanie więcej wielofunkcyjnych kuchni, salonów oraz miejsc do pracy i odpoczynku, wykorzystywanych w zróżnicowany sposób w zależności od pory dnia lub bieżących potrzeb.

Pierwszy ze wspomnianych trendów badacze nazwali „swobodą mieszkania”. Zdaniem Martina Raymonda z The Future Laboratory, nowe, elastyczne formy zatrudnienia ukształtują grupę konsumentów częściej krążących pomiędzy domem i miejscem pracy. Mowa tu o osobach, które czasowo, w cyklach kilkudniowych pracują w mieście korzystając z jego infrastruktury, po czym wycofują się poza miasto na czas wypoczynku. Z drugiej strony postępująca urbanizacja społeczeństwa prowadzi nieuchronnie do jego globalizacji. W tym sensie mieszkaniec nowoczesnego miasta staje się jednocześnie członkiem globalnej kultury miejskiej. Przynależność do tej społeczności i sieci różnorodnych powiązań dla wielu osób okazuje się dostatecznie przekonującym argumentem, by wybrać kompaktową przestrzeń mieszkania zlokalizowanego w mieście zamiast większego domu na obszarach pozamiejskich.

Trend drugi badacze określili jako „dobrobyt niematerialny”. Redefiniując własną tożsamość, konsumenci na nowo analizują swoje rozumienie dobrobytu. Zamiast ostentacyjnego materializmu, tak powszechnego w ostatnich dziesięcioleciach, odbiorcy dóbr luksusowych szukają nowych sposobów na spożytkowanie środków finansowych. W ten sposób rodzą się niematerialne, dyskretne formy luksusu, które można dowolnie dostosować do indywidualnych wyobrażeń. W tym kontekście zbyt duże przestrzenie przestają być tak pożądane jak do tej pory. Z kolei to, co minimalistyczne, postrzegane jest jako nowy przejaw luksusu. Zwłaszcza gdy nawet kompaktowe metraże wyróżniają się wyjątkową lokalizacją oraz zaawansowanym wyposażeniem precyzyjnie dopasowanym do potrzeb mieszkańców.

Trzeci trend zyskał nazwę „świadome dobre samopoczucie”. Branża wellness, napędzana przez branżę fitness i branżę zdrowotną oraz rosnącą dbałość o siebie, przeżywa dziś prawdziwy boom. Według Global Wellness Institute, każdego roku 1,3 miliona potencjalnych klientów w Ameryce jest zainteresowanych ofertami wellness. Równolegle – wskutek coraz wyraźniejszego wpływu zmian klimatu na środowisko i warunki życia – zainteresowanie tematem zrównoważonego rozwoju osiągnęło swój punkt szczytowy. Oba te wątki splatać się będą m.in. w oczekiwaniach odbiorców co do sposobu rozplanowania i wyposażenia ich mieszkań. Komfortowego, lecz przyjaznego ekosystemowi.

Z teorii w praktykę. Konkurs pt. „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”.

Zarysowane dotąd analizy i refleksje pomogą uczestnikom konkursu marki AXOR na najlepszy projekt lub realizację łazienki z zastosowaniem innowacyjnych elementów kolekcji AXOR One – rozwiązania, które zapowiada przyszłość łazienkowego komfortu.

Konkurs zatytułowany „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”. potrwa do 12 listopada, a 22 listopada 2021 r. zostaną ogłoszone wyniki. Przy ocenie zgłoszeń konkursowych jurorzy wezmą pod uwagę kryteria funkcjonalności, możliwości realizacji zaproponowanych rozwiązań, pomysłowości i walorów estetycznych, przy czym jurorzy zwrócą szczególną uwagę na kreatywne myślenie, wykorzystanie potencjału Manufaktury AXOR oraz spójność stylistyczną projektu. 

Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna o wartości 10 000 zł, a ponadto m.in. sesja fotograficzna architekta i jego realizacji, konsultacje wizerunkowe oraz promocja zwycięskiego projektu w mediach. Prócz nagrody głównej przyznane zostaną także dwa wyróżnienia. Łączna wartość nagród wynosi ponad 30 000 zł.

Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępne są tutaj.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.