Cztery kąty pisarki. Zajrzyjcie z nami do mieszkania Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk

Małgorzata Sikorska-Miszczuk to ceniona polska dramatopisarka, librecistka, dramaturżka, scenarzystka, autorka słuchowisk i sztuk dla dzieci. Słowa nie mają przed nią tajemnic, kto więc mógłby lepiej opisać jej mieszkanie niż ona sama? Zapraszamy do lektury – jesteśmy pewni, że zachwyci Was nie tylko pięknie uchwycona przez fotografów z Mood Authors przestrzeń, ale i towarzyszący jej tekst.

Autor: JS, MSM

Zdjęcia: Mood Authors

https://monikamichalowska.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Sen o mieszkaniu

U Carla Junga dom, który pojawia się w marzeniu sennym, jest symbolem duszy śniącego. Mieszkanie, o którym opowiem – moje mieszkanie – emanuje mną, moją duszą, choć zostało zaprojektowane przez inną artystkę.

Jak to się udało?

Gorącym orędownikiem Moniki Michałowskiej, artystki-projektantki, był mój starszy syn, Mateusz. Od dawna obserwował ją na Instagramie i robił to dla czystej przyjemności podziwiania rzeczy pięknych – tak powiedział. Byłam wtedy dość zajęta, obejrzałam projekty, ale nie zrobiłam tego zbyt wnikliwie. Projekty (realizacje) wydały mi się odważne i emanowały wyobraźnią, ale decyzję pozostawiłam do spotkania.

Z perspektywy czasu wydaje mi się, że obie zawierzyłyśmy intuicji, że w każdej z nas drzemie potencjał na rzeczy nieoczywiste, inne, wręcz szalone. Jednak nie powiedziałyśmy tego głośno. Nie powiedziałyśmy: „hej, umówmy się na to, że obie jesteśmy odważne i niezwykłe”. Było odwrotnie: nie nazywając niczego, umówiłyśmy się na odważną i niezwykłą współpracę. Na połączenia ziemi i nieba, funkcjonalności i odjazdu, nonszalancji i ekscentryczności.

To, że Monika jest artystką-projektantką, a ja artystką-pisarką, jest bardzo ważne, ale kluczowy był jeszcze jeden artysta: Hokusai. Ten japoński geniusz pojawił się jako inspiracja praktycznie od początku. Jednak nie rozmawiałyśmy o jego najbardziej znanych obrazach, jak chociażby o serii „36 widoków na górę Fudżi”. Pokazałam Monice erotyki Hokusai’a, cykl „Kinoe no Komatsu” (shunga, „śmiejące się obrazy”): obrazy nagości, zbliżeń erotycznych, czy (nawet) wizje zbliżeń transgatunkowych – jak na jego słynnym obrazie „Sen żony rybaka”.

Hokusai był niezwykłym artystą. Nazywał siebie „szaleńcem sztuki”. W swoim cudownym manifeście prorokował: „gdy przekroczę 110 lat życia wszystko, co narysuję, ożyje – czy to będzie kropka, czy kreska”. Myślę, że gdyby dożył, to by była prawda. Podziwiam jego malarstwo. We wszystkim, co robił, był artystą. Jego obrazy erotyczne są absolutnie pozbawione wulgarności czy prostactwa. Są dziełami sztuki.

Hokusai stał się podstawą do fundamentalnych decyzji dotyczących mieszkania – jak styl i kolorystyka. Zostały sczytane jego kolory: czerwienie, zielenie, róże, szarości i tym kolorom została podporządkowane decyzje estetyczne.

Nasza z Moniką – wspomniana – niewypowiedziana zgoda na szukanie rozwiązań nietypowych, innych, odważnych dodawała skrzydeł.

Pierwotna przestrzeń została przearanżowana. Monika usunęła ściany działowe i dodatkową łazienkę. Uzyskała jedną dużą otwartą przestrzeń z widokiem i wyjściem na taras, będącym przedłużeniem strefy mieszkalnej. Dzięki temu wyeksponowała ośmiometrową ścianę okien w salonie, podkreślając widok na stare świerki. Dodam, że drzewa te same w sobie stanowią żywy obraz, wystarczyło je „zobaczyć”.

Praktycznie każdy z projektów Moniki, dotyczący poszczególnych pomieszczeń, był strzałem w dziesiątkę.

Salon z japońskim dębowym stołem i piękną lampą Formakami (z abażurem z papieru ryżowego) jest dla mnie miejscem pracy. Trzymam na nim książki, rozkładam zeszyty z notatkami, stoi na nim laptop. Krzesła, jak na tło do starych świerków przystało, to „Kosy” i „Sarna”, zaprojektowane przez Maję Ganszyniec. Ale, żeby nie było jak w głębokim borze, tylko w Warszawie na ul. Joteyki, to dwa krzesła są bauhausowe, model S34 Martinusa Stama – ponadczasowo piękne i funkcjonalne.

Salon to też sofa, obita dziwacznym kosmatym welurem przypominającym grzbiet psa rodesian ridgeback. Sofa to wywołanie hasła „materiały w mieszkaniu”.

Od początku umówiłyśmy się, że zachwycają nas piękne tkaniny i chcemy, aby było ich dużo.

Sofa została obrócona frontem do ściany książek, tyłem do stołu. To naturalnie podzieliło salon na dwie strefy.

Strefa telewizyjna też jest związana z hasłem „materiał”. Pozornie telewizora nie ma. Zakrywa go jeżdżący panel, obity materiałem z kolekcji Dedara z motywami zaczerpniętymi z XVII-wiecznego chińskiego wzornictwa. Strefę biblioteczno-telewizyjną oświetla lampa Pani Jurek. Tworząca unikalne lampy artystka (Pani Jurek) inspiruje się – z kolei - niezwykłą twórczością Jana Tarasina. 

Zależało mi bardzo na tym, aby otwarcie drzwi do mieszkania umożliwiało „sięganie wzrokiem” do nieba i drzew (wyburzyłyśmy ścianę), ale też chciałam (jakoś) zamknąć przestrzeń – choć nie wiedziałam jak.

Monika zaproponowała mebel, który jednocześnie zamyka i przepuszcza przestrzeń, z zaoblonym „dachem” i bokiem. Kolor i kształt – rzecz jasna, Hokusai. W efekcie, tak uważam, pierwsze spojrzenie w głąb mieszkania ma w sobie coś bajkowego.

We wnętrzu mieszkania jest jedna łazienka. Monika zaproponowała kilka rozwiązań, każde piękne. To, które wybrałam, miało zaplanowane miejsce na obraz Hokusai’a „Sen żony rybaka”. Był nim sufit. Fachowiec, który przykleił tapetę z wydrukowanym „Snem” zamarł po przyklejeniu. Następnie – po chwili milczenia – zapytał, czy może zrobić zdjęcie. Zrobił. Znów pomilczał i powiedział, że nigdy jeszcze u nikogo czegoś takiego nie widział.

Łazienka tworzy pewien rodzaj oprawy dla „Snu żony rybaka”: wanna na nóżkach, kotara Okinawa Pierre Frey, kolorystyka szafek i płytki na ścianie – wszystko to zostało zaprojektowane przez Monikę w harmonii z Hokusaiem. Odważnie połączyła rzeczy i elementy, które wzbudzały (na poziomie projektu) wiele wątpliwości u moich przyjaciół. Niektórzy byli wręcz zaszokowani, że tak można „zderzać” ściany, sufit i podłogę. Prawdę mówiąc, w ogóle nie rozumiałam, gdy mówili o wątpliwościach. Wydawało mi się, że chyba widzą coś innego. Ja widziałam świetny, odważny projekt.

Kolejny materiał, tym razem z hiszpańskiej kolekcji Guell Lamadrid, z motywem orientalnym  – „Bambus” – został użyty przez nas w sypialni. Od razu powiem, że materiały wybrane i uszyte przez Sylwię Biegaj są wielką ozdobą i radością mojego mieszkania. Godziny spędzone przez naszą trójkę w pracowni Sylwii na Żoliborzu należą do jednych z najmilszych wspomnień z tego okresu.

Również kotary w sypialni, idealnie dobrane do Hokusai’a, i uszyte przez Kasię Ostrzycką z Conco tworzą bardzo zmysłową atmosferę. Uważam, że taka powinna być atmosfera w sypialni.

Ściana sypialni została przesunięta, by dać miejsce obszernej szafie. Stylistyka szafy jest prosta, ale gałki z Londynu, w kolorze Hokusai’a rzecz jasna, są bardzo pięknie i starannie wykonane.

Doprawdy, mogłabym bez końca pisać o detalach, drobiazgach, lampach, kinkietach, narzutach, włącznikach, otworach dla kotów, profesjonalizmie firmy Belif, która odpowiadała za wykonanie wszystkich mebli itd. itd., ale powiem tylko jedno: nie ma osoby, która, oglądając wnętrze, nie zwróciłaby uwagi na piękno, harmonię elementów i indywidualny – jak twierdzą – charakter mieszkania. Mój charakter. Jakby było ono moją emanacją.

A jest to emanacja projektantki, Moniki Michałowskiej, naszych wspólnych preferencji estetycznych i wspólnej miłości do sztuki. Oraz podziwu dla Katsushika Hokusai’a.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.