Cztery kąty w dawnej fabryce tytoniu
Minimalistyczne, nowoczesne i zaprojektowane w przemyślany sposób – tak można opisać to mieszkanie, które powstało w dawnej fabryce tytoniu. Pobrzmiewają tu echa dawnego industrializmu.
Zabytkowy budynek, w którym zlokalizowane jest mieszkanie, pamięta XIX wiek. Dawniej produkowano tam chusty, później zaś papierosy. Zaprojektowanie wnętrza lokalu jego właściciele powierzyli pracowni 3XEL, która maksymalnie wykorzystała tę niewielką, 40-metrową przestrzeń.
W duchu dawnej fabryki
Zastany stan deweloperski nie odpowiadał architektom i właścicielom mieszkania, z tego względu zdecydowali się dokonać zmian.
Drzwi prowadzące do sypialni przeniesiono na ścianę salonu, dzięki czemu w przedpokoju pojawiło się dodatkowe miejsce. Zostało ono zagospodarowane dodatkowym regałem, nad którym umieszczono niewielkie okno, wpuszczające do pomieszczenia naturalne światło z okien sypialni. Kolorystyczną wizytówką tej przestrzeni jest nasycona, ceglana czerwień, nawiązująca nieco do historii miejsca. Industrialne echa można także odnaleźć w oprawach lamp na suficie oraz elementach wykonanych ze zbrojonego szkła i stali.
Minimalizm w dobrym stylu
Sypialnia jest ascetyczna, znalazło się tu jedynie to, co niezbędne. Na próżno szukać tu tradycyjnej garderobianej szafy, jej funkcję pełnią relingi. Zawieszono na nich również oświetlenie, które można zawieszać nad biurkiem bądź nad łóżkiem, w zależności od bieżących potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem projektowym jest pokrycie ściany i drzwi prowadzących do łazienki lustrem. Dzięki temu mieszkanie sprawia wrażenie o wiele większego niż w rzeczywistości.
Po drugiej stronie lustra
W łazience zastosowano chłodną paletę barw. Szarości, biel i atramentowy granat tworzą niezwykle harmonijną kompozycję.
O projektantach
Biuro 3XEL Architekci działa w Łodzi od 2015 roku. Głównym obszarem działalności pracowni są projekty aranżacji wnętrz dla klientów prywatnych oraz biznesowych, a także indywidualne projekty architektoniczno-budowlane. Zdaniem Justyny Ławrynowicz i Patryka Ławrynowicza – założycieli pracowni, architektura powinna być szyta na miarę, powinna łączyć funkcjonalność z estetyką przy zachowaniu jak największej indywidualności. Architektów 3XEL cechuje otwarte podejście do projektowania oraz nowych rozwiązań i technologii. Szczególną uwagę zwracają na funkcję, formę oraz ich wzajemną relację, starannie dobierając materiały i detale.
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 51 – „Nieoczywista rzeczywistość” i & Living – „W duchu japandi”!