Dom na Kabatach, w którym lato trwa przez cały rok. Króluje tu styl boho
Zaglądamy do przytulnego domu o powierzchni 230 metrów kwadratowych, położonego na warszawskich Kabatach. Projektantki ze studia Rysik przeprowadziły całkowitą renowację zastanego wnętrza, wprowadzając do niego niezobowiązujący klimat boho.
Dom zamieszkuje małżeństwo z dwiema córkami. Styl jego wnętrza stanowi połączenie klimatu wysp Indonezji z nowoczesną nutą. „To właśnie Bali jest ulubionym miejscem na Ziemi inwestorów. Teraz to ulubione miejsce odnaleźli również w Warszawie. Materiały, na które się zdecydowaliśmy, to naturalne drewno, rattan, plecione tapety, metale i kamienie” – opowiada Mariola Kowalska, założyciela studia Rysik.
Na parterze mieszczą się hol, salon, jadalnia oraz kuchnia, zaś na pierwszym piętrze dwa pokoje, łazienka oraz duża sypialnia inwestorów z garderobą i prywatną łazienką. Na drugim piętrze znajduje się pomieszczenie gospodarcze z pralnią, pokój gościnny oraz pokój relaksu połączony z gabinetem.
Przestrzeń utrzymana jest w stylistyce boho, dlatego dominują tu biel, ciepłe beże, brązy i dodatki z naturalnych materiałów, które dopełniają rośliny. Podłoga wykonana jest z drewnianych stylizowanych desek. „Deski mają różną szerokość, co jest dosyć innowacyjnym pomysłem. Przyszedł do nas z tym inwestor. Był tak zachwycony efektem wizualnym rustykalnych desek o różnych szerokościach, że od początku nie dopuszczałyśmy innej opcji posadzki” – dodaje Mariola Kowalska.
Ponadto oryginalnym rozwiązaniem, które znalazło się w projekcie, są łukowe przejścia. „Aby je wykonać, musiałyśmy współpracować z konstruktorem. Część z futryn obłożona jest giętym drewnem. Mimo wielu godzin spędzonych nad realizacją uważamy, że efekt był tego wart” – mówi architektka.
Centralnym punktem salonu jest odrestaurowany kamienny kominek, wokół którego może zasiąść cała rodzina. Miękkie kanapy z wypełnieniem z pierza zachęcają do odpoczynku. Z kolei w kuchni wyróżnia się zabudowa z frontami z naturalnego drewna.
Główna łazienka jest przeznaczona wyłącznie dla inwestorów. Serce przestrzeni stanowi wolnostojąca wanna z widokiem na ogród. Znajdują się tu również drewniany blat, sprowadzana na zamówienie z Indonezji drewniana umywalka oraz przeszklony prysznic, który został wkomponowany w projekt na prośbę inwestora. Z kolei w sypialni króluje rattan i egzotyczne drewno.
Pokój córek inwestorów zaprojektowano z uwzględnieniem zasad Montessori. „Naszym zdaniem pokój dziecięcy powinien wyciszać i przynosić spokój, ale także motywować do kreatywnej zabawy. Ważne jest też, aby wszystkie elementy były łatwo dostępne dla dzieci” – podkreśla Mariola Kowalska. Aranżację dopełniają obrazki ze zwierzętami, namalowane akwarelami przez projektantkę.
Większość dodatków we wnętrzu to osobiste pamiątki inwestorów, które przywieźli ze sobą z podróży. Nie tylko dodają przytulności przestrzeni, ale nadają jej przy tym unikatowy charakter. Ich dobór był konsultowany z właścicielami domu, którzy chcieli rozlokować pamiątki i zdjęcia w konkretnych pomieszczeniach.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!