Dom z bali na nowo. We wnętrzu beton, stal i sztuka
Ukraińskie studio Balbek Bureau poddało nowoczesnej interpretacji klasyczny dom z drewnianych bali. Przeprojektowanie budynku miało oddać styl i sposób życia jego właściciela.
Dom znajduje się w zielonej okolicy, tuż nad rzeką. Lokalizacja zarówno dla architektów jak i właściciela była ważną częścią projektu, w którym natura i spokój grają główną rolę.
“Podczas poszukiwania przykładów przeprojektowanych domów z bali drewnianych nie znaleźliśmy żadnych odniesień, które pasowałyby do naszej wizji. Dlatego postanowiliśmy zaufać intuicji” - opowiada Slava Balbek, założyciel pracowni Balbek Bureau.
Stylistycznym punktem odniesienia, który właściciel przedstawił architektom, był apartament amerykańskiego projektanta mody Ricka Owensa znajdujący się we włoskim miasteczku Concordia - surowy, brutalistyczny i bardzo funkcjonalny.
We wnętrzu domu architekci wybrali kontrastowe zestawienie ciemnego drewna na ścianach z jasnymi panelami ściennymi i tekstyliami oraz neutralną posadzką betonową.
Klient chciał w zupełności odejść od klasycznej estetyki drewnianego domu. Bale miały zostać użyte w nowoczesny sposób i odsłonięte we wnętrzu domu. Decyzja ta była również uzasadniona technicznie - pełne pokrycie drewna byłoby problematyczne ze względu na pracę tego materiału. “Ponieważ właściciele wynajmują dom, musieliśmy wdrożyć nasze pomysły minimalnym wysiłkiem - za pomocą precyzyjnych zmian konstrukcyjnych oraz poprzez meble i rozwiązania wnętrzarskie” - opowiada Slava Balbek.
Elewacja domu ma ciemny odcień, dlatego architekci zdecydowali się go przenieść do wnętrza. Dodatkowo usunięto jak najwięcej przyciętych belek z oryginalnej konstrukcji drewnianej, aby linie i geometria wyglądały bardziej harmonijnie.
Wejście do części mieszkalnej jest zaprojektowane jako szklany przedsionek. Symetryczne schody w głównym holu prowadzą na drugie piętro. Metalowa konstrukcja schodów została obudowana drewnem. By zachować ich minimalistyczny wygląd i zgodnie z życzeniem klienta, zrezygnowano z poręczy.
W miejscu, gdzie niegdyś znajdował się garaż, mieści się teraz domowe kino. Ściany w tym pomieszczeniu obłożono sklejką. Metalowe szafki zostały wykonane na zamówienie na podstawie projektu architektów i są obecne również w innych pomieszczeniach domu, działając jako stylistyczny łącznik w tym wnętrzu.
Stalowe meble kuchenne dodają wnętrzu nuty nowoczesności i wprowadzają do niego dozę stylu industrialnego. Wyspa kuchenna została wykonana z betonu, towarzyszą jej stare krzesła „Cesca” projektu Marcela Breuera.
Przestronny salon ma okna z widokiem na rzekę. Naprzeciwko wejścia do domu znajduje się kominek pokryty panelami betonowymi. Ściany są wykończone tynkiem imitującym beton. Centrum salonu stanowi duża sofa od marki propro furniture. W pobliżu kominka znajdują się metalowe półki na obszerną bibliotekę oraz przytulny fotel do czytania. Dla wygody półki są wyposażone w ruchome metalowe schody.
Strefa jadalna i gabinet znajdują się po prawej stronie głównego holu. Usunięto ściany między salonem, kuchnią a jadalnią, łącząc je w otwartą przestrzeń i zachowując jednocześnie oryginalne belki drewniane. Ściany domu zdobią obrazy z prywatnej kolekcji klienta. Meble to połączenie sugestii projektanta i egzemplarzy vintage znalezionych przez właściciela domu.
Na drugim piętrze znajduje się główna sypialnia z garderobą i łazienką. “Dodaliśmy kolejne symetryczne okno w suficie, aby wprowadzić więcej naturalnego światła do wnętrza” - mówi Slava Balbek. Do wykończenia ścian użyto paneli fornirowanych drewnianem, co pomogło stylistycznie odróżnić sypialnię od innych pomieszczeń w domu i poprawiło izolację akustyczną.
Łazienki są urządzone w prostym i nowoczesnym stylu i wykończone mikrocementem.
Na piętrze znajdują się również dwie dziecięce sypialnie ze wspólną łazienką. Oba pokoje posiadają kącik z biurkiem oraz tapicerowaną wnękę z łóżkiem i metalową zabudowę.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!