Gdańska willa z lat 30. na nowo. W jej wnętrzu główną rolę gra sztuka

Modernistyczna willa z lat 30., którą dziś wspólnie odwiedzamy, znajduje się w cichej i spokojnej części Gdyni. Ten budynek w zabudowie szeregowej, który zamieszkuje młoda, czteroosobowa rodzina, z tyłu otwiera się na kameralny ogród. Za projekt przebudowy domu odpowiedzialny był Jakub Szczęsny, a Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał ze Studia Iskry zaaranżowali jego wnętrze. Zobaczcie zachwycający efekt ich współpracy!


Autor: AK

Zdjęcia: ONI Studio

https://studioiskry.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Przebudowa miała na celu otwarcie przestrzeni oraz doświetlenie wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu modernistycznego charakteru budynku. Cały remont był dużym przedsięwzięciem i wiązał się z całkowitą zmianą układu pomieszczeń oraz powiększeniem otworów okiennych. „Efekt finalny sprawia jednak wrażenie, jakby wnętrze miało taki układ od samego początku” – podkreślają architekci wnętrz. Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał pragnęli, aby wnętrze stało się integralną częścią architektury oraz otaczającej dom zieleni.

Projekt wnętrza tego 250-metrowego domu powstawał etapami. „Ciekawym wyzwaniem dla nas podczas projektowania było uwzględnienie obszernej kolekcji sztuki współczesnej należącej do domowników” – mówią projektanci. Sztuka miała być integralną częścią aranżacji – właścicielom zależało jednak, aby nie sprawiała wrażenia wystawy w galerii. Ostatecznie obrazy, perełki vintage, pamiątki rodzinne i nowoczesne elementy złożyły się na eklektyczną, spójną całość.

Koncepcję oparto o szlachetne materiały w neutralnej kolorystyce. We wnętrzu królują ciepłe drewno, szczotkowany kamień oraz naturalne tkaniny, takie jak len i wełna. Neutralną bazę przełamują żywe kolory: odcienie pomarańczu, niebieskiego, różu i żółcieni.

W salonie wokół kobaltowego stołu stoją krzesła o ciężkiej formie projektu Toma Dixona. Miękkie formy mebli Ligne Roset nawiązują miękkimi kształtami do obrazów autorstwa Ivo Nikicia. Ciemny salon architekci wnętrz doświetlili poprzez wpuszczenie naturalnego światła przez szklenie w regale, do którego wpada ono ze świetlika w sąsiadującym pomieszczeniu. Mleczne szkło, podświetlane mocnym światłem słonecznym stało się idealnym miejscem na ekspozycję polskiego kolorowego szkła z drugiej połowy XX wieku. Na regale pojawiały się także obrazy, rzeźby i pamiątki rodzinne.

Na parterze znajduje się też kuchnia, która w trakcie przebudowy znacznie się powiększyła. Dzięki temu powstało miejsce na wyspę zintegrowaną z dębowym stołem oraz drewnianą witrynę, która mieści zastawę właścicieli domu. Oprócz tego na uwagę zasługują ławy w glifach okiennych, które udało się zaprojektować dzięki obniżeniu i powiększeniu okien. Ciekawym motywem w kuchni są okrągłe okna, które można dostrzec także w innych pomieszczeniach domu.

Toaletę na parterze definiuje wyrazista barwa w postaci kobaltowej mozaiki CESI, którą położono na podłodze oraz ścianach. Scenograficzny efekt dodają wnętrzu lustra umieszczone na suficie i wybranych ścianach. Przez przeszklone światło dostaje się z toalety na korytarz, a prywatność zapewnia mięsista kobaltowa zasłona.

Piętro to z kolei przestrzeń prywatna. Znajduje się tu główna sypialnia, połączona z łazienką, do której przechodzimy przez drewnianą garderobę. Dzięki zastosowaniu wełnianej wykładziny oraz lnianych zasłon przestrzeń jest miękka i przytulna. Fornirowana zabudowa łóżka z kobaltowym zagłówkiem stoi na środku dużego pomieszczenia, w nieoczywisty sposób dzieląc przestrzeń. Aby złamać bryłę dużego monolitu, wprowadzono w zabudowie podziały, które wyznaczyły miejsce na grafiki w drewnianych ramach. Powyżej zabudowa jest otwarta, dzięki czemu nie brakuje tu światła.

Ponadto ważnym elementem sypialni jest fotel projektu Romana Modzelwskiego w matowym, kobaltowym wykończeniu, w parze z kinkietem Le Corbusiera. Zagłówek łóżka, który od drugiej strony stanowi szafę, oddziela część garderobianą, z toaletką w oknie w różowym obramowaniu. Unikalny charakter krzesłu Thonet – pamiątce właścicieli – nadano poprzez przemalowanie go na pomarańczowy kolor.

Przechodząc przez garderobę, przenosimy się do różowej łazienki. W zbliżonych do siebie odcieniach wykończono mikrocement na ścianach, posadzki, kamienną umywalkę i zabudowę wanny. Wszechobecne kolory uspokajają proste formy oraz ciepłe drewno. W łazience ponownie pojawia się motyw okrągłego okna z glifem pomalowanym intensywną barwą – jego kształt powtórzony jest w postaci lustra nad wanną.

Pokoje dziecięce to dwa kolorowe królestwa dorastających dziewczynek. Żółty pokój – dzięki otulającym zasłonom – to idealne miejsce na zabawę w teatrzyk, a także przestrzeń do wypoczynku w ukryciu. „W pokojach dziecięcych zawsze projektujemy przestrzenie pobudzające kreatywność, dające różne sceniczne możliwości” – zaznaczają projektanci ze Studia Iskry. Drugi pokój, nieco starszej córki, utrzymano w kolorze koralowym. Uwzględniono tu kącik do zabawy oraz biurko do nauki czy prac plastycznych.


W łazience dziewczynek, gdzie dominują róż i pomarańcz, wprowadzono różową ceramikę oraz autorski wzór na posadzce. Autorzy wnętrza zaprojektowali neon w formie fali na ścianę, który dodaje wnętrzu oryginalności.

Na kolejnej kondygnacji mieszczą się duży gabinet, mała siłownia, pokój do jogi, sypialnia i łazienka dla gości. W gabinecie pierwsze skrzypce grają dwa duże drewniane biurka, które stoją na środku pomieszczenia. Zaoblone formy sprawiają, że meble – pomimo swoich sporych rozmiarów – wyglądają na lekkie. Wykonane na zamówienie meble kryją w nogach okablowanie. Ruda sofa Comforty na tle dużej biblioteki koresponduje kolorystyczne z obrazami.

Łazienkę dla gości zaprojektowano w odcieniach zieleni. Kamienna umywalka nawiązuje kolorem do zielono-białej szachownicy na posadzce oraz ciemnego sufitu. Kompozycję równoważy piaskowy odcień mikrocementu na ścianach.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.