Jak mieszkają Włosi? Oto 6 wnętrzarskich perełek Italii
Włoski styl projektowania wnętrz najczęściej kojarzy się z eklektyzmem i zamiłowaniem do zabytkowych mebli. Jednak mieszkańcy Italii nie stronią też od minimalizmu i bardziej współczesnych form (przynajmniej niektórzy). Oto 6 włoskich aranżacji, których stylistykę łączy jedno – nieposkromiona fantazja!
Autor: Redakcja
1. Dom architekta Massimo Pierattellego
Zdjęcia: Iuri Niccolai
Ten florencki dom urządziła przede wszystkim pasja – ta do architektury, jak i włoskiego wzornictwa. Mieszka w nim architekt Massimo Pierattellei, który od 40 lat prowadzi we Florencji znaną pracownię architektoniczną. Są tu elementy z XVI wieku, obejmujące odsłonięte drewniane belki stropowe, kamienne kominki i łuki w korytarzach. Massimo pięknie połączył tę historyczną bazę z robionymi na zamówienie elementami, ikonicznymi meblami, sztuką i etnicznymi obiektami.
2. Azyl rzymskiej artystki
Zdjęcia: Serena Eller Vainicher
To przestronne mieszkanie w Rzymie należy do włoskiej artystki, która uwielbia przyjmować gości. Zależało jej na stworzeniu zarówno wygodnej przestrzeni mieszkalnej dla siebie, jak i dla przyjaciół składających weekendowe wizyty. Ostatecznie wyrafinowane tapety definiują tu różne nastroje pomieszczeń. Z kolei tarasy dostępne z zewnętrznych schodów z kutego żelaza oferują malowniczy widok na Rzym. Za projekt tego dwupoziomowego mieszkania odpowiada studio Alvisi Kirimoto.
3. Błękitna rapsodia
Zdjęcia: Riccardo Gasperoni, stylizacja: Elga Ancona
Natomiast to ultrakolorowe mieszkanie o powierzchni 90 m2 znajduje się w jednej z mediolańskich kamienic. Mieszka w nim para z małym dzieckiem, która chciała, aby przestrzeń ich nowego lokum była bardziej funkcjonalna. To zadanie powierzyła pracowni Chroma Studio, którą tworzą projektant Giuseppe Albanese oraz scenografka Elga Ancona. Jaki był pomysł projektantów na wnętrze? „Mieszkanie w stylu retro, eleganckie i ekskluzywne, w którym dizajn i poczucie stylu odgrywają dużą rolę i nie pozostawiają miejsca na błędną interpretację" – odpowiadają autorzy projektu.
4. Apartament, który dostosowuje się do potrzeb jego mieszkańców
Zdjęcia: Sara Magni
Głównym założeniem renowacji wnętrza tego mediolańskiego mieszkania było wykreowanie przestrzeni, którą dałoby się łatwo dopasowywać do mieszkańców. Wypełnienie tego zadania powierzono pracowni Atelierzero. Architekci zastosowali liczne drzwi przesuwne i kotarę, które można bez trudu rozsuwać i zasuwać w zależności od potrzeb. W swoim projekcie próbowali również nawiązać do włoskiego stylu projektowania wnętrz z lat 80. Z tego powodu w mieszkaniu znalazło się wiele przedmiotów i elementów architektonicznych o zaokrąglonych formach. Aranżacja bazuje przy tym na połączeniu ciepłej i zimnej kolorystyki, a także użyciu zróżnicowanych materiałów.
5. U dyplomaty
Zdjęcia: Serena Eller
To nie tylko mieszkanie, ale przede wszystkim prywatne muzeum i gabinet osobliwości. 130-metrowy rzymski apartament należy do dyplomaty Alfonso Tagliaferriego, który projekt aranżacji jego wnętrza powierzył włoskiej pracowni 02a. Na uwagę zasługuje odrestaurowany parkiet z litego dębu, który zdobi eklektyczny salon. W tym pomieszczeniu skórzane sofy Bretagne di Frau i francuskie fotele w stylu Art Deco z lat 40. współgrają ze starożytną wenecką latarnią oraz fotografiami i rzeźbami na ścianach.
6. Włoski eden
Zdjęcia: Salva López
Soleto to małe miasteczko w sercu regionu Salento w Apulii we Włoszech. Miejscowość przypomina scenografię ze starego filmu. Właśnie tutaj znajduje się 220-metrowy dom „Casa Soleto”, w którego wnętrzach z XVII wieku Studio AndrewTrotter i Marcelo Martínez wyczarowali zachwycającą przestrzeń. W ramach renowacji odrestaurowano drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, podłogę, a także otynkowano ściany, nadając im przyjemną w dotyku, gładką fakturę. Na podłodze położono jutowe dywaniki, które dodały wnętrzu przytulności. Aranżację uzupełniają lniane obicia mebli i zasłony, wykonane przez miejscowych rzemieślników.