Jak właściwie oświetlić salon?

Salon to miejsce relaksu, wspólnych chwil w gronie najbliższych – słowem wielofunkcyjna przestrzeń. Ponieważ pełni tak różnorodne funkcje, nie sposób wyposażyć go w jeden rodzaj oświetlenia. Aby podkreślić jego walory i za pomocą właściwie dobranych punktów świetlnych, wydzielić w nim poszczególne strefy, warto zainwestować w więcej niż jedną lampę. Jaką? Podpowiada Kama Mucha – projektantka wnętrz.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://labra.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Na przestrzeni kilku ostatnich lat salon przeszedł dużą transformację. Z klasycznego pokoju telewizyjnego zyskał status pokoju wielozadaniowego. Często zostaje otwarty na kuchnię, jadalnię, a ostatnio coraz częściej połączony z domowym biurem. Tu odpoczywamy po pracy, oglądamy filmy, bawimy się z dziećmi, czytamy. To sprawia, że oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby uwzględniało wszystkie aktywności obecne w naszym życiu, podnosząc tym samym nasz komfort i intuicyjność użytkowania.  Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Co więc należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie do salonu? Ilość naturalnego światła? Metraż? Wysokość? „Przede wszystkim potrzeby i tryb życia domowników. W drugiej kolejności kwestie wynikające z architektury pomieszczenia i elementów w nim zaprojektowanych. Usytuowanie mebli, użyte faktury, kolory, ilość światła dziennego wszystko to ma znaczenie. Użycie określonej lampy jest wynikową cech, które reprezentuje” – tłumaczy Kama Mucha projektantka wnętrz. Moc, barwa światła, kąt wiązki światła, możliwość ściemniania, wskaźnik jakości oddawania barw – to najważniejsze elementy, o który nie warto zapominać, planując oświetlenie. Sam kształt lamp czy opraw, to kwestia stylistyki wnętrza, ale gabaryt musi wynikać z ergonomii.

Bogatsi o wiedzę dotyczącą możliwości, jakie dają nam lampy, oczekiwań i upodobań przyszłych domowników oraz wizję światła w przestrzeni, możemy świadomie ją rozplanować i dobrać odpowiednie typy oświetlenia. Zanim jednak padnie pytanie: gdzie powiesić lampę, warto dokładnie poznać wnętrze, wyznaczyć poszczególne strefy, rozplanować ustawianie mebli i innych elementów wyposażenia. Dlatego zawsze, jeśli tylko to możliwe, najpierw zaplanujmy projekt, a potem wykonanie instalacji. „Jeśli jednak mamy do czynienia z remontem i ingerencja w instalację jest niemożliwa lub mocno ograniczona korzystajmy z rozwiązań uniwersalnych. Dla mnie do takich należą systemy liniowe, do których potrzebujemy tylko jednego punktu elektrycznego. Systemy smart home w starych instalacjach są niemożliwe, ale tutaj z pomocą przychodzą nam oprawy wyposażone w moduł casambi. To taki rodzaj kompromisu, który umożliwia nam sterowanie oświetleniem z poziomu smartfona. Zatem rozwiązuje problem kucia ścian i prowadzenia nowej instalacji” – wyjaśnia projektantka. 

Punkt po punkcie 

Obowiązkowe punkty, które musimy zaplanować w salonie to oświetlenie sufitowe – ogólne, przy kanapie oświetlenie do czytania, warto pomyśleć również o świetlne nastrojowym. Jeśli salon ma spełniać funkcję nie tylko wypoczynkową, ale także np. jadalnianą, to niezbędne będzie również oświetlenie nad stołem.

Triki stosowane przez projektanta wnętrz pomagają oszukać oko, czyli wyeksponować rzeczy warte uwagi, a ukryć to, co ma pozostać niewidoczne. Mały salon można powiększyć optycznie, malując ściany i sufit na jasne barwy oraz dobierając właściwe oświetlenie. Pomaga w tym stosowanie lamp o szerokim strumieniu światła i ustawienie ich w taki sposób, aby możliwie jak największa powierzchnia ściany została oświetlona. Można też stosować podświetlanie ścian umieszczając wzdłuż nich szeregi punktów lub linii świetlnych. W dużych salonach, ale nie tylko, jeśli chcemy stworzyć spokojny i przytulny nastrój intymności, można zastosować lampy z węższymi snopami światła, słabsze i o ciepłej barwie, które oświetlą tylko wybrane miejsca, takie jak fotel, kanapa czy stolik. Podobny efekt dają lampy stojące ustawione przy tych miejscach. W takiej scenerii warto wygasić lampy oświetlające mocno ściany i sufit.

Charakter wnętrza a oświetlenie 

„We wnętrzach nowoczesnych nie musimy przejmować się ograniczeniami związanymi z charakterem i stylem. Tu wachlarz nowoczesnych lamp o bardzo różnorodnych parametrach oświetleniowych jest ogromny. We wnętrzach rustykalnych, glamour i historycznych trudniej dobrze dopasować światła do otoczenia. Często stylizowane lampy są piękne, mają wyszukane kształty, ale niezbyt dobrze oświetlają przestrzeń i mają bardzo ograniczone możliwości. Warto wtedy połączyć nowoczesne oświetlenie architektoniczne z tymi charakteryzującymi się dopasowaną do stylu formą” – tłumaczy Kama Mucha. Wrażenia estetyczne związane z formą i kształtem realizujemy stylowymi lampami, a światłem z nowoczesnych lamp architektonicznych wzbogacamy przestrzeń i realizujemy naszą wizję światła we wnętrzu. Doskonale sprawdzą się oprawy oświetleniowe – architektoniczne, które wtapiają się w otoczenie i nie przyciągają wzroku.

Rozjaśnić ciemny salon, doświetlić niski 

Każdy salon ma swój unikatowy kształt, nie zawsze wymarzony pod względem metrażu czy wysokości. Ale i ten problem rozwiąże właściwe oświetlenie. We wnętrzach z małą ilością okien lub mocno zacienionych ze względu na usytuowanie względem stron świata czy wysokie drzewa za oknem, warto zastosować takie moce i sekcje oświetlenia, aby zrekompensować brak światła nawet w jasnych częściach dnia. W salonie, szczególnie w takim, który ma deficyt światła dziennego warto pamiętać o podziale na sekcje, tak zwane obwody elektryczne oraz o możliwości ściemniania. Podział na sekcje da nam elastyczność dobierania światła i dostosowywania go do aktualnych potrzeb. Starajmy się o wydzielenie sekcji, która odpowiada za światło akcentujące, które zapewni nam spokojny, dyskretny nastrój. Druga sekcja odpowiada za rozświetlenie ścian i narożników w pomieszczeniu. To ona da nam optyczne powiększenie przestrzeni i dobrze sprawdzi się podczas wizyt gości, zabaw z dziećmi czy sprzątania. Trzecią sekcją możemy zapewnić odpowiednie światło podczas niedoboru światła dziennego. Kolejne sekcje mogą odpowiadać za strefę kuchni we wnętrzach, w których salon łączy się z kuchnią.

Barwa światła ma znaczenie

Wystarczy poznać jedną złotą zasadą i się nią kierować, by efekt był niezmiennie satysfakcjonujący. Światło o ciepłej barwie sprzyja naszym naturalnym biologicznym procesom związanym z relaksem i odpoczynkiem, a światło o chłodnej barwie pobudza, aktywizuje nasze organizmy do pracy czy zabawy.

Lampy o ciepłej barwie to te z oznaczeniem 2700K – 3000K. Posiadając tą wiedzę, możemy świadomie stosować i dobierać barwy do miejsc i funkcji z nimi związanych. Wybierając barwę, należy również brać pod uwagę preferencje i upodobania przyszłych użytkowników danej przestrzeni. „Jeśli klientom trudno się zdecydować, zawsze wtedy polecam do salonu barwę 2700K, która jest najbardziej zbliżona do ciepłego światła starych żarówek i halogenów. Wychodzę z założenia, że salon to w głównej mierze strefa relaksu i odpoczynku. Na rynku obecne są już technologie, które wychodzą naprzeciw aktywnemu dostosowaniu barwy w czasie za pomocą jednej lampy. To np. technologia nazywana z ang. Dim To Warm lub Tunable White” - dodaje projektantka.

Resumując dobrze zaplanowane oświetlenie w salonie to takie, które pomaga wykreować przestrzeń, w której chce się spędzać czas, bo współgra z oczekiwaniami i potrzebami użytkowników, zapewniając im komfortowe warunki. 

Zobacz także:

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych