Jak zaaranżować domową bibliotekę? 10 pomysłów od polskich projektantów
Kto czyta książki, ten żyje podwójnie. A kto eksponuje je we wnętrzu, ten zyskuje najpiękniejszą i najbardziej ponadczasową dekorację z możliwych. Wybraliśmy dla was 10 pomysłów na zaaranżowanie domowej biblioteki, które na naszych łamach prezentowali polscy projektanci.
Autor: MB
Ze stali
Ten niecodzienny regał z malowanych na biało stalowych prętów stał się mocnym punktem wnętrza zaprojektowanego przez Annę Gawlik z pracowni Anke Design Studio. Ażurowa konstrukcja nadaje meblowi lekkości pomimo że zajmuje on całą długość ściany.
Fot. ONI Studio
Na całą ścianę
Jednym z centralnych miejsc w tym gdańskim domu zaprojektowanym przez IFA Group jest pokój dzienny, który pełni również funkcję czytelni – to pomieszczenie ma aż 4 metry wysokości. By mieszkańcy mogli wygodnie korzystać z księgozbioru, architekci zaprojektowali przesuwną drabinę.
Fot. kroniki.studio
Jako ścianka działowa
W tym poznańskim mieszkaniu regał pomógł oddzielić domowy gabinet od salonu. Dzięki temu zabiegowi do wnętrza pokoju do pracy wpada więcej naturalnego światła. Za projekt odpowiadają Katarzyna Frankowska i Anna Maj z pracowni NUUT.
Fot. ONI Studio
W kształcie litery „L”
Zamiast zabudowywać całą ścianę, Klara Ostrowska z KW Studio zaprojektowała regał, który pozostawił też miejsce na ekspozycję jednego z obrazów właścicieli mieszkania.
Fot. ONI Studio
Współczesna meblościanka
Sercem tego warszawskiego mieszkania zaprojektowane przez Angelikę Fedorczuk z pracowni Jasno jest drewniany regał z miejscem na telewizor, książki, gramofon, kolekcję pamiątek z podróży i książki. Oprócz półek są tu też zamykane szafki.
Fot. Mood Authors
Z drabinką
W wysokim wnętrzu warto wykorzystać ten atut przestrzeni, projektując regał od podłogi po sufit. Korzystanie z biblioteczki może ułatwić przesuwna drabina, tak jak w gdańskim mieszkaniu grafików – Ady Zielińskiej i Patryka Hardzieja.
Fot. Mood Authors
Pod łukami
Jednym z patentów na ciekawą formę regału jest wkomponowanie go we wnękę zwieńczoną łukiem. W tej gdańskiej kamienicy, której wnętrze zaprojektowało studio LOKO, do półek na książki i dekoracje dodano też szafki ukryte za fornirowanymi frontami.
Fot. Kuba Henke
Pod schodami
W projekcie tego rodzinnego domu w Łodzi pracownia Bardzo Architekci wykorzystała niszę pod schodami prowadzącymi na piętro. Wkomponowano w nią regał o nieregularnym kształcie.
Fot. Follow the flow
Wokół zabudowy
Na niewielkim metrażu liczy się każdy centymetr. Pracownia Raca Design Studio we wnętrzu tego 47-metrowego mieszkania w Gdańsku domową bibliotekę zaaranżowała wokół lodówki ukrytej pod palisandrowym fornirem.
Fot. Tom Kurek
W dwóch kolorach
Amelia i Filip Symonowiczowie z pracowni Kohlrabi lubią rozwiązania szyte na miarę. We wnętrzu tego wrocławskiego mieszkania pokaźną domową bibliotekę zaprojektowali w dwóch kolorach – naturalnym drewnianym wybarwieniu i odcieniu bordo. Dodatkowo, dolna część regału jest szersza, co optycznie dzieli ciężki mebel na dwie strefy.
Fot. Stanisław Zajączkowski