Gra w zielone, czyli jak zaaranżować niewielkie mieszkanie
Wbrew przewidywaniom ekonomistów ceny nieruchomości nieustannie rosną, co zmusza wielu Polaków do kupowania mniejszych mieszkań. Czy jednak wnętrze takiego mieszkania musi być ciasne i niefunkcjonalne? Architektka Elżbieta Sawicka ze studia em2 Pracownia Projektowa udowadnia, że absolutnie nie. Zobaczcie jej pomysłowy projekt, w którym na pierwszym planie jest zielony kubik!
Założenia i rozpoczęcie prac nad projektem
Zaprojektowanie wnętrza mieszkania o 40 m2 powierzchni zlecił architektce młody gdańszczanin pasjonujący się sportem i podróżami. Zależało mu, aby przestrzeń była otwarta oraz uniwersalna i jednocześnie stanowiła doskonałe miejsce do odpoczynku po wyczerpujących aktywnościach.
Prace nad projektem rozpoczęły się już na etapie deweloperskim. Architektka wprowadziła wtedy wszelkie zmiany budowlane i instalacyjne mające na celu przyspieszenie procesu wykańczania wnętrza. Zgodnie z planem usunięto ścianę między salonem a sypialną, przeniesiono pralkę z łazienki do planowanej zabudowy w holu oraz wprowadzono niezbędne zmiany w projekcie instalacji elektrycznych.
Usunięcie ściany między salonem a sypialnią i zastąpienie jej dużym industrialnym przeszkleniem miało na calu optyczne powiększenie przestrzeni. Jednocześnie zasłona, która znajduje się tuż za szklaną ścianą, zapewnia intymność w sypialni.
Od początku naszym celem było stworzenie funkcjonalnej wygodnej i otwartej przestrzeni do życia. Atutem mieszkania jest jego niestandardowa wysokość, bowiem ma 320 cm wysokości, co działa bardzo na jego korzyść – mówi architektka.
Kubik
Głównym założeniem kompozycyjnym całego mieszkania jest zielony kubik. Zabudowa wykonana z forniru dębowego, lakierowanego na kolor ciemnej zieleni stanowi częściowo również ścianę łazienki, do której można się dostać za pomocą drzwi ukrytych w zabudowie.
Kuchnia ukryta w kubiku jest mała, ale bardzo starannie zaprojektowana – mieści w sobie pełny program kuchni. Blat został wykonany z czarnego, szczotkowanego granitu, z kolei pas nadblatowy wykonano z lakierowanego forniru w kolorze naturalnego dębu. Kubik styka się bezpośrednio ze ścianą w holu, która w całości wykończona jest lustrem, co potęguje wrażenie głębi. Dzięki temu mieszkanie wydaje się optycznie większe.
Piękno betonu
Marzeniem inwestora było odkrycie fragmentu konstrukcyjnej ściany betonowej, co udało się dzięki wysiłkom wykonawcy, który wykonał powierzone mu zadanie z niezwykłą starannością. Wydobył spod tynku naturalne piękno betonowej ściany, która pięknie koresponduje z zieloną zabudową oraz betonową posadzką mieszkania.
Sypialnia
W sypialni łóżko inwestora stanęło na tle ściany wykonanej z drewnianych lamelek, którą można podziwiać, siedząc na sofie w salonie. Obok zamontowana została pojemna szafa.
Przechowywanie
Szafa na granicy salonu i przedpokoju składa się z dwóch segmentów – jeden jest szafą gospodarczą, znajduje się w niej pralka, zaś drugi segment przeznaczony jest na okrycie wierzchnie oraz buty.
Łazienka
Dodatkowe miejsce na przechowywanie znajduje się w łazience, w dębowej szafie która jest jednocześnie zabudową spłuczki.
Bardzo lubimy to rozwiązanie, w takiej zabudowie można schować wszystkie kosmetyki i inne produkty higieniczne – dodaje Elżbieta Sawicka.
Zaprojektowana wanna z prysznicem jest rodzajem kompromisu i odpowiedzią na brak miejsca na osobną strefę prysznicową. Ściany w strefie mokrej zostały zabezpieczone piękną antracytową płytką FIORANESE z kolekcji PASSEPARTOUT.
Meble na wymiar
Cały projekt dopełniają meble zaprojektowane na wymiar: regał nad sofą, stół z dębowym blatem ze wzorem jodły oraz lekki mebel w holu, który pełni funkcję pomocniczą.