Kiedy klasyka spotyka minimalizm. 78-metrowe mieszkanie w Katowicach
Agnieszka i Sylwester nie chcieli, by ich mieszkanie na wynajem pozbawione było charakteru. Nie było mowy o kompromisach i budżetowych rozwiązaniach. Dzięki architektom - Katarzynie i Tomaszowi Widawskim - wnętrze zyskało klasyczne detale i indywidualny rys.
Odwiedzamy jedno z nowych osiedli w Katowicach, na którym znajduje się to 78-metrowe mieszkanie na wynajem. Nowoczesny kompleks mieszkaniowy – Pierwsza Dzielnica – to projekt uznanej pracowni architektonicznej Medusa Group. Zlokalizowany jest w centrum Katowic i sąsiaduje z takimi obiektami jak Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) i Muzeum Śląskie.
Projekt wnętrza mieszkania znajdującego się w Pierwszej Dzielnicy jego właściciele powierzyli Katarzynie i Tomaszowi Widawskim, założycielom pracowni Widawscy Studio Architektury. „Agnieszka i Sylwester to nasi stali klienci, dla których projektowaliśmy ich prywatne mieszkanie, później dom, a w tym momencie pracujemy nad ich inwestycjami na wynajem. Bardzo dobrze znamy już swoje "poczucie estetyki"” - opowiadają architekci.
Agnieszka i Sylwester darzą architektów zaufaniem, dali im więc dużo swobody, zaznaczając jedynie, by wnętrze było klasyczne i w stylu charakterystycznym dla pracowni. Aranżacja miała też zawierać takie elementy, jak parkiet w jodełkę, marmur, sztukaterię, biel i dekoracje, które miały grać pierwsze skrzypce w tym mieszkaniu. „Mimo, że jest to mieszkanie na wynajem nie ma tutaj mowy o rozwiązaniach "budżetowych" czy kompromisach” - mówi Katarzyna Widawska.
Architekci połączyli w tym wnętrzu elementy klasyczne, takie jak rozety i panele na ścianach, złote dodatki oraz drewniane meble z minimalistycznymi zabudowami oraz współczesną sztuką i wzornictwem.
W otwartej na salon kuchni uwagę zwraca zabudowa pokryta fornirem z orzecha amerykańskiego o pięknym rysunków słojów. Meble urozmaica wnęka o łukowatym kształcie. Wyspę kuchenną wykończoną białym granitem od części salonowej mieszkania oddziela ścianka z fornirowanej płyty meblowej.
Na styku salonu i kuchni ustawiono stół o klasycznej formie z toczonymi nogami. Towarzyszą mu krzesła w stylu vintage (wszystkie meble pochodzą ze sklepu SKLUM).
Na jednej ze ścian pojawia się mocny akcent nawiązujący do kolorystyki dywanu - abstrakcyjny obraz, będący geometryczną interpretacją śląskiego krajobrazu. Jego autorką jest Katarzyna Widawska, która poza architekturą i projektowaniem wnętrz chętnie maluje. „Stworzyłam serię geometrycznych obrazów, które spodobały się inwestorom i dla nich, specjalnie do tego wnętrza, powstało to płótno” - opowiada architektka.
W salonie wisi regał o nieregularnej formie zaprojektowany przez architektów. Idealnie wtapia się w biel ścian i wygląda niemal jakby lewitował w powietrzu.
Architekci konsekwentnie stosują w tym wnętrzu złote dodatki. W sypialni nad łóżkiem zawisły złote skrzydła (prod. Jotex), które symbolizują radość życia, ucieczkę od codziennej prozy życia i metaforyczne "oderwanie się od ziemi".
Złoto jest też głównym akcentem w łazience – dostrzeżemy je w armaturze, detalach wykończenia kabiny prysznicowej, uchwytach szafek czy w grzejniku w stylu retro. Ściany architekci zdecydowali się pokryć spiekiem kwarcowym z motywem kamienia oraz fornirem orzechowym.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!