Klasyczna elegancja we współczesnej odsłonie. Odwiedzamy dom w Łodzi
Na obrzeżach Łodzi stoi budynek, który z zewnątrz zachwyca prostą, nowoczesną bryłą, a wewnątrz zaskakuje ponadczasową elegancją. 260-metrową powierzchnię domu Justyna Ławrynowicz i Patryk Ławrynowicz z pracowni 3XEL Architekci wypełnili sztukaterią, rzemieślniczymi detalami i wysmakowanymi zdobieniami. Stworzyli w ten sposób idealną przestrzeń dla jej właścicieli – domatorów rozkochanych w muzyce i sztuce rzemieślniczej.
Wszystkie drzwi w domu zostały zaprojektowane przez architektów specjalnie na potrzeby tego miejsca oraz wykonane na indywidualne zamówienie przez stolarza. Dzięki temu idealnie wpisały się w rytm sztukaterii pojawiających się na ścianach. W przestronnym wiatrołapie oraz przestrzeni wejściowej od strony garażu posadzkę ułożono dywanowo. Od kolejnych pomieszczeń oddzielają nas zaprojektowane w nowoczesnym stylu podwójne drzwi szklane w czarnej, metalowej ramie.
Podłogę pokryto deską, ułożoną w jodełkę francuską wybarwioną na kolor thermo, która dzięki modyfikacji termicznej zyskała piękny ciemny odcień dębu.
Największym wyzwaniem realizacyjnym w całym domu była skomplikowana kompozycyjnie centralna ściana ze schodami. Od strony salonu mieszczą się w niej zabudowa kominka, zabudowy meblowe oraz przeszklone witryny, natomiast od strony holu – schody z balustradą, schowki i ukryte pomieszczenie pod schodami. Całość spaja dekoracyjna listwa sztukateryjna, która wieńczy tę wielofunkcyjną konstrukcję i nadaje jej spójny charakter.
Otwarty na resztę domu i górną kondygnację, salon to zdecydowanie najbardziej reprezentacyjna część domu. Znajdujący się zabudowany kominek obłożono ornamentową płytką. Po jego prawej stronie zaprojektowano zabudowę meblową z frontami ukrywającymi telewizor oraz wnęką na drewno kominkowe. Dolną część zabudowy wyłożono naturalnym kamieniem kwarcowym. Przestrzeń salonu wieńczy meblowa listwa sztukateryjna pełniąca funkcję osłony karnisza oraz listwy oświetleniowej, rzucającej delikatne, dekoracyjne światło na górną kondygnację domu.
W centralnym punkcie części jadalnianej znalazł się dębowy stół polskiej marki Miloni. Przestrzeń doświetlono wykonanymi z naturalnych materiałów lampami Ay illuminate, inspirowanymi naturą. Przestrzeń jadalni i kuchni dodatkowo zaakcentowano obniżeniem sufitu, w który wpuszczono oświetlenie techniczne.
Właściciele domu spędzają dużo czasu w kuchni, dlatego pragnęli, aby cechowała się funkcjonalnością. W odpowiedzi na ich potrzeby na usytuowanej centralnie względem pomieszczenia wyspie znalazło się dużo miejsca na płytę grzewczą, przechowywanie oraz przestrzeń roboczą. Podwójny, ceramiczny zlew z widocznym frontem i blat doświetla długie, wąskie okno. Zarówno przeszklone szafki górne, jak i wysoką zabudowę wieńczy listwa sztukateryjna. Na blacie powielono kamień z dolnej zabudowy kominka – kwarcyt naturalny. Płytkę zastosowano tylko w strefie narażonej na kontakt z wodą.
Na parterze znalazła się też duża sypialnia, w której wydzielono przestronną łazienkę oraz garderobę. W pozostałej części pomieszczenia znalazło się duże łóżko polskiej marki NAP. Wzrok przyciągają stojące obok mebla, zaprojektowane na potrzeby tej przestrzeni szafki nocne, wykończone w naturalnym fornirze. Zabudowa meblowa została zaprojektowana po obu stronach wejścia. Ta naprzeciwko łóżka w sprytny sposób ukrywa telewizor i potrzebne sprzęty. Po drugiej stronie znalazło się miejsce na przeszkloną ekspozycję zbiorów właścicieli. Uwagę zwraca także toaletka – projekt marki LAWA tworzonej przez architektów z 3XEL Architekci.
Łazienka przy sypialni to przestrzeń na tyle duża, że udało się w niej zaprojektować zarówno wolnostojącą wannę, jak i prysznic walk-in. Toaleta i bidet to podtynkowy, stojący zestaw z tej samej kolekcji. Do klasycznego stylu nawiązują frezowane fronty, sztukateria wieńcząca pomieszczenie oraz płytki z motywem naturalnego kamienia, które na podłodze wyróżniono innym kolorem i formatem.
Zaproszeniem do wejścia na piętro są okazałe schody dywanowe, obłożone naturalnym obłogiem dębowym, wybarwionym w ciemnym kolorze nawiązującym do podłogi. W takim samym odcieniu jest również toczona z drewna poręcz.
Przestrzeń holu na piętrze w całości wykorzystano jako miejsce do przechowywania imponującej kolekcji książek. W najbardziej oddalonej części wydzielono kącik do czytania książek oraz grania na pianinie. Na ścianach położono tapetę w motywy roślinne z kolekcji belgijskiej marki KHROMA, która ociepla wnętrze.
Łazienka na piętrze to zgrany duet dwóch kolorów – złamanej bieli i turkusu. Matową posadzkę z delikatnym dekorem nawiązującym do wzoru marmuru zestawiono z kwadratową, craftową płytką w odważnym kolorze, stylizowanymi frontami zabudowy, bielą i chromem.
„Cała inwestycja to mieszanka różnych stylów, które jednak znajdują wspólny mianownik w klasycznym, przytulnym wnętrzu” – podsumowują projekt architekci.