Kolor, mikrocement i kratka. Warszawskie mieszkanie projektu Inch Architects
Styl tego warszawskiego mieszkania można określić jako nowoczesny minimalizm. Pracownia Inch Architects aranżację wnętrza zbudowała wokół powtarzalnych motywów – kratki, błękitu, czerwieni i czerni. Spójny jest także dobór materiałów, wśród których dominuje mikrocement.
Autorami projektu wnętrza są Hanna Lapchanka i Yauheni Lapchanka, założyciele warszawskiej pracowni Inch Architects. Jedną ze swoich ostatnich realizacji - wnętrze 100-metrowego mieszkania stworzyli dla pary inwestorów, którzy pracę nadzorowali zdalnie. „Właściciele mieszkania znają nasze podejście do pracy, zaufali nam, dlatego mogli swobodnie wyrażać swoje życzenia i dzielić się swoimi marzeniami dotyczącymi projektu” - wyjaśniają architekci.
Architekci zaczęli od zmiany układu wnętrza i wyburzenia części ścian, tak by uzyskać zarówno otwartą przestrzeń dzienną, jak i bardziej prywatne strefy. W nowo zaplanowanej aranżacji na stu metrach znalazły się salon połączony z kuchnią i loggią, sypialnia główna, dwa pokoje dziecięce, dwie łazienki oraz przestronny hol z pojemną garderobą.
„Pomiędzy garderobą a przestrzeniami wspólnymi stworzyliśmy ściankę działową, co pozwoliło nam odizolować te obszary i dodać im trochę prywatności” - wyjaśniają Hanna Lapchanka i Yauheni Lapchanka. Przedpokój został więc przekształcony w szatnię i wizualnie połączony z salonem.
Właściciele mieszkania uwielbiają gotować, dlatego ważna była dla nich funkcjonalna kuchnia, w której domownicy mogliby mieć kontakt z gośćmi przebywający w salonie. Architekci zaplanowali więc wyspę kuchenną z dużym kamiennym blatem, a z drugiej strony bar śniadaniowy i system przechowywania.
„Aby zintegrować system przechowywania z przestrzenią kuchenną, zaprojektowaliśmy zabudowaną jednostkę kuchenną jako pojedynczą monolityczną konstrukcję w jednolitym kolorze” - wyjaśniają twórcy projektu. Aranżacja kuchni bazuje na czerni, błękicie i bieli, które powtarzają się w całym wnętrzu.
Jednym z motywów przewodnich jest także kratka w postaci czarnych, szkliwionych kafelków. Biała, kontrastująca fuga wprowadza rytm do płaszczyzn ścian. To rozwiązanie pojawiło się na ścianie łączącej przedpokój z salonem, w sypialni i pokoju dziecięcym.
W salonie pojawia się kolejny z motywów przewodnich wnętrza – głęboka czerwień. Tu w postaci wysokiego grzejnika żeberkowego, który stał się ozdobą jednej ze ścian. Modułowe sofy włoskiej marki BB Italia pozwalają na swobodną aranżację tej przestrzeni.
W jednym z pokoi dziecięcych pojawia się wzór drobnej, czarno-białej pepitki. Z tkaniny z tym deseniem wykonano obicia łóżek oraz panele we wnęce na biurko.
W drugim pokoju dziecięcym łóżko umiejscowiono na niewysokim podeście. Podest wyłożony płytkami pojawił się także pod regałami, w których zaprojektowano nietypowe, wysokie półki.
Główna sypialnia łączy loftową surowość za sprawą podłogi z mikrocementu oraz miks awangardowych pomysłów. To przede wszystkim kafelki na ścianie, które dzięki połyskliwej powierzchni dodają wnętrzu głębi. Warto zwrócić też uwagę na projekt toaletki z miejscem na doniczkę. Wygląda, jakby drzewo wyrastało prosto z blatu!
Architekci zmienili także aranżację łazienek, do których wprowadzili wanny w zabudowie i punktowe oświetlenie. Wnętrza są ascetyczne, wykończone głównie mikrocementem o nieregularnej, zacieranej fakturze.