Krakowskie mieszkanie w stylu śródziemnomorskim. Dominuje tu motyw wody
Nieruchomości architektów wnętrz nie tylko pełnią rolę ich przestrzeni mieszkalnych czy usługowych, ale również pewnego rodzaju wizytówek. W końcu projektanci mogą w takich wnętrzach zaprezentować swoje umiejętności i wyczucie stylu bez żadnych ograniczeń. Mieszkanie Magdaleny Gajdy, które dziś Wam przedstawiamy, należy do „wizytówek” absolutnie zachwycających. Jaki jest przepis na to udane wnętrze? Minimalizm, naturalne materiały i motyw wody. Czas na wirtualną wizytę w Krakowie!
W mieszkaniu dominują stonowane kolory, takie jak szarości, beże, biele oraz odcień niebieskiego. Swoją aranżacją projektantka nawiązała do wody. W wielu miejscach można zauważyć powtarzające się linie prowadzone po łuku, nawiązujące do fal oceanu. „Do zaprojektowania takiego wnętrza zainspirowały mnie moje podróże po krajach śródziemnomorskich. Bardzo dobrze czuję się w surowych wnętrzach z miękkimi dodatkami. Mieszkanie urządzone w takim stylu to dla mnie azyl. Wtedy odpoczywam od miejskiego hałasu, wyciszam się i relaksuję” – mówi Magdalena Gajda z pracowni Gaja Architektura Wnętrz.
Na szczególną uwagę zasługują niebieskie, ręcznie wykonane płytki z pracowni CahaArt. To one sprawiają, że kuchnia nie jest oczywistym projektem. Fronty szafek kuchennych zostały wykonane z naturalnego drewna. Natomiast front wyspy kuchennej jest frezowany. To pierwsze miejsce, w którym dostrzegamy łukowate, faliste linie. Kolejnym jest szafka RTV. W salonie główną rolę odgrywa sofa polskiej marki Befame, która dzięki eleganckiej, melanżowej tkaninie nadaje indywidualny charakter tej części mieszkania. Całości dopełnia fotel Lungo. Drewniany stół oraz krzesła wykonane w stylu vintage zapraszają do długich rozmów z przyjaciółmi.
W łazience króluje prostota przejawiająca się w połączeniu płytki kamiennej z drewnem, a główną rolę gra tutaj detal, czyli linie łuku, umieszczone tym razem na szafce pod umywalką. Blat, tak samo jak w kuchni, został wykonany z naturalnego kamienia – kwarcu. Dopełnieniem są lampy przypominające krople wody.
Do sypialni prowadzą szklane, przesuwne drzwi. To miejsce dość surowe, zaprojektowane w stylu japandi, a wszystko po to, aby można w nim było się wyciszyć i medytować. Ściany zostały pokryte tynkiem glinianem. Wnętrze to dopełniają lniane dodatki.
Odpowiedni nastrój we wnętrzach buduje światło. Dlatego tak ważne jest, aby oświetlenie było dokładnie przemyślane i zaprojektowane. Nad stołem znajduje się lampa przypominająca Saturn. Dzięki funkcji ściemniania można kreować odpowiednią atmosferę. Takie samo zadanie mają kinkiety w kuchni.
Wszystkie materiały użyte do wykończenia mieszkania są naturalne. „Te materiały oddychają, sprawiają, że przestrzeń jest bardziej harmonijna i dodają energii. W tak wykończonych wnętrzach bardziej odpoczywamy, chronimy się przed nadmiarem bodźców zewnętrznych. Pamiętajmy, że człowiek najlepiej wypoczywa w otoczeniu natury” – tłumaczy Magdalena Gajda.