LABEL. Art of Living: Z wizytą u malarza Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego

„Urządzanie wnętrz uzależnia” - mówi Grzegorz Worpus-Budziejewski, malarz, projektant, bohater pierwszego filmu z serii „LABEL. Art of Living”. Zaglądamy do jego mieszkania na warszawskim Śródmieściu, które wypełniają ikony światowego dizajnu i sztuka kolekcjonowana od lat. Rozmawiamy o tym, jak podchodzi do aranżowania przestrzeni, o początkach jego pasji do wzornictwa i ewolucji twórczej drogi.

Autor: MB

Zdjęcia: Natan Sabatowcz (foto + wideo)

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jesteś malarzem, projektantem, zajmujesz się budowaniem scenografii. Czy aranżując wnętrze swojego mieszkania myślałeś o nim jak o płótnie albo scenografii z planu filmowego?

Zdecydowanie do wnętrz podchodzę jak do płótna malarskiego. Zarówno pod względem kompozycji, jak i wartości formalnych, takich jak faktura, różnego rodzaju tkaniny czy materiały, których używam. Najważniejsze jest, by zachować proporcje, zwłaszcza przy dobieraniu mebli i dodatków. Jest to dość niespotykane podejście, ale sprawdza się w moim wydaniu. Niejeden architekt prosił mnie o pomoc w aranżacji wnętrza.

Podjąłeś się takiej współpracy?

Zdarzało mi się konsultować projekty wnętrz pod kątem doboru przedmiotów, hierarchizacji tego, która część aranżacji jest najistotniejsza. Czasami wystarczą nieduże środki, by zbudować interesującą przestrzeń, choćby za pomocą pojedynczych klasyków dizajnu czy faktur.
Nierzadko spotykam się z klientami, którzy mają jakiś budżet i konkretny plan odnośnie wnętrza. Idą do sklepu czy salonu i w zasadzie od A do Z chcą tam urządzić dom lub mieszkanie. Ja staram się wkroczyć w tym momencie z zupełnie innym podejściem i skłonić ich do tego, żeby szukać rzeczy bardzo oryginalnych, takich, które mają swoją wartość, wręcz duchową, i historię. To one, tak jak sztuka, dodają wnętrzu charakteru.

Wynajmujesz mieszkanie, więc na wiele elementów jego wystroju nie miałeś wpływu. Jak udało Ci się zhackować tę przestrzeń?

Nie jest to pierwsze mieszkanie, które wynajmuję i muszę przyznać, że bardzo dużą satysfakcję daje mi to, że mogłem każdą z tych przestrzeni odmienić. To w jakiś sposób nawet uzależnia. Każde wnętrze ma swoje mocne i trochę słabsze strony. Akurat w przypadku tego mieszkania na plus była lokalizacja. Choć nieduży to jednak balkon, mnóstwo światła i przede wszystkim przestronna, otwarta przestrzeń, którą można było podzielić na strefy. Mieszkam sam, więc część dzienna miała stworzyć aurę przyjazną dla gości. Oprócz tego ważne było dla mnie zaaranżowanie bardziej prywatnej strefy, miejsca na kącik muzyczny, bardzo skromnej część kuchennej i miejsca na stolik jadalniany. Nie urządzam obiadów czy kolacji, dlatego więcej miejsca na jadalnię nie potrzebuję.
Kiedy trafiłem do tego mieszkania, wyglądało ono trochę jak kancelaria prawnicza – na podłodze zastałem niebieskie dywany, a ściany pomalowane były na żółto. Od razu wiedziałem, że dojdzie do zmian i uprzedziłem o tym właściciela. Na początku go to stresowało, ale po bardzo szybkiej rearanżacji wnętrza był mile zaskoczony. Za każdym razem, gdy robię metamorfozę wynajmowanego mieszkania, właściciele są zadowoleni ze zmian.

W swoim mieszkaniu zgromadziłeś sporą kolekcję klasyków dizajnu. Kiedy zainteresowałeś się wzornictwem?

Wzornictwem interesowałem się od zawsze. Wniosły to z pewnością edukacja i rodzina artystyczna, z której się wywodzę. Drugim impulsem była możliwość posiadania tego, co wcześniej wydawało się odległe. Nagle kolekcjonowanie dizajnu stało się przyjemnością i pasją, historią, którą mogę cały czas zgłębiać. Bardzo dużą satysfakcję daje mi też sieć kontaktów z osobami, które handlują takimi przedmiotami, odwiedzam branżowe targi, przeglądam strony internetowe, które zajmują się sprzedażą klasycznego wzornictwa.

To środowisko w Warszawie jest dosyć zawężone. Wiem do kogo się zgłosić po szkło, kto się zajmuje sprowadzaniem foteli, kto poluje na konkretne modele lamp we Włoszech, a kto może sprowadzić coś ciekawego z Belgii czy Niemiec. Ta sieć kontaktów i moja wiedza ciągle się rozwijają.

Twoje mieszkanie mogłoby posłużyć jako lekcja historii dizajnu. Masz u siebie takie klasyki jak fotele Ekstrem Stokke i Wassily, podłogową lampę Chiara czy krzesło Zig-Zag. Co z nowszych projektów udało Ci się włączyć do wnętrza?

Kluczowym elementem wnętrza jest kanapa polskiej marki Noti, zaprojektowana przez Piotra Kuchcińskiego. Ten mebel był moim must-have w tej aranżacji, gdyż łączy on całą kompozycję i dzięki niemu udało mi się uniknąć efektu składowiska. Myśląc o tej kompozycji jak o obrazie, potrzebny był wspólny, większy element, minimalistyczny, a zarazem scalający wnętrze. I to właśnie ta kanapa harmonizuje przestrzeń i definiuje strefę wypoczynku. Współczesne są też niektóre dodatki, ale staram się raczej stawiać na starsze przedmioty.

Zbierasz nie tylko dizajn, ale i sztukę. Oprócz własnych obrazów, masz w domu także prace wielu uznanych artystów. W jaki sposób je dobierasz?

Uważam, że sztuka dodaje wnętrzu duszy. Początkowo skupiłem się na twórczości kobiet, ale z czasem uznałem, że to za mało. Moja kolekcja była po części budowana przez rodzinę, mam tu na myśli kilka przestrzennych prac mojego taty, Wiesława Budziejewskiego oraz tę, którą wykonał wspólnie z Hanną Cywińską (Zawa & Worpus). A cała reszta to dobór prac sentymentalnych, takich które miały dla mnie szczególną wartość. Wśród nich są m.in. dzieła Teresy Pągowskiej, profesor malarstwa mojego taty, Henryka Stażewskiego, Natalii LL, Magdaleny Abakanowicz, którą miałem szczęście poznać na studiach podczas charytatywnego kiermaszu. W swojej kolekcji mam też prace Wilhelma Sasnala, Victora Vasarelyego czy Wassilego Kandinskiego.

Pochodzisz z artystycznej rodziny. To pomogło Ci wybrać życiową drogę?

Mama, Zofia Worpus-Budziejewska zajmuje się tkaniną artystyczną i projektowaniem graficznym, tata maluje, rzeźbi, tworzy grafikę, wykładał też w średniej szkole plastycznej w Łodzi oraz w Studium Technik Filmowych, Teatralnych i Telewizyjnych elementy scenografii, co dało mi wiele umiejętności w tym obszarze. Miałem zresztą okazję uczyć się u niego przez rok i to było dość krepujące dla nas obu, ale tata zyskał przez to u mnie dodatkowy autorytet. Mój warsztat to zdecydowanie jego zasługa. Rodzice odbiegali mnie jednak od myśli o tym, abym został artystą. Wręcz zachęcali do tego, żebym zajął się marketingiem, zarządzaniem i poszedł zupełnie inną drogą. Ale wybór był prosty, zaczęło się już w gimnazjum, potem było liceum plastyczne. W tamtym czasie parałem się też innymi zajęciami – pracowałem w gastronomii, miałem epizod w wytwórni filmowej Semafor, co ciekawe, dostaliśmy w tamtym czasie Oscara za film animowany „Piotruś i Wilk”. To był dość fajny początek w tej branży, jak na zamiatanie na planie filmowym.
Uczelnia artystyczna to spore koszty, nie mogliśmy sobie więc pozwolić w domu na szaleństwa. Aspiracje artystyczne i myśl o takim życiu były wówczas dla mnie dość kłopotliwe. W latach mojego dzieciństwa był wzloty i upadki, jeśli chodzi o nasz status finansowy. Nigdy nam niczego nie brakowało, ale fantastycznie też nie było. Zawsze byłem więc szykowany na to, by mieć jakąś asekurację i łapać dodatkowe umiejętności, które mogłyby mi pozwolić na to, żeby się utrzymać i radzić sobie w życiu. Nie żałuję tego, bo choćby praca w gastronomii pozwoliła mi obcować z ludźmi, dała możliwość nawiązywania kontaktów i wyzwoliła u mnie dużą bezpośredniość.

Ale i tak obrałeś artystyczną ścieżkę edukacji.

Finalnie skończyłem na kierunku „Sztuki Wizualne” na łódzkiej ASP. Super było to, że pracownie na uczelni były interdyscyplinarne. To był jedyny kierunek na akademii, gdzie zarówno malarstwo, jak i rzeźba czy grafika na początku studiów były traktowane na równi. Dopiero z czasem musiałem wybrać pracownię, w której chciałem się rozwijać. Miałem też dużo merytorycznych przedmiotów, np. dotyczących marketingu czy rynku sztuki, rozwijano też w nas pedagogiczne umiejętności.

Zanim zająłeś się malarstwem po drodze był jeszcze modeling i własny startup. Co zdecydowało, że skupiłeś się na malowaniu?

Modeling to był epizod podczas wakacji w Londynie - z łapanki na ulicy trafiłem na sesję zdjęciową i wybiegi. Startup był z kolei kontynuacją tego, czego nauczyłem się w gastronomii. Zupełnym przypadkiem poznałem osobę, która szukała partnera biznesowego do projektu z tej branży. To było ciekawe doświadczenie, oderwane od mojej edukacji artystycznej, poczułem się, jakbym znów był na studiach. Praca w zespole, w którym są głównie programiści i ludzie związani z biznesem, dała mi drugą młodość i wiele energii do działania. Startup nie wypalił, bo mieliśmy za małe fundusze, ale dużo mnie nauczył, zwłaszcza pod kątem strategii sprzedaży, komunikacji z klientami i wchodzenia na rynek, co przydaje mi się do dziś. Jednocześnie był to etap, kiedy wystawiałem w restauracjach swoje obrazy, zdarzało mi się je sprzedawać w ten sposób. Miałem już grupę odbiorców swoich prac. Przez kilka lat mogłem obserwować, jak ludzie patrzą na to, co robię. Już wtedy bawiłem się wnętrzem, bo robiłem aranżacje do moich wystaw. To nauczyło mnie, jak ważna jest przestrzeń, w której prezentuje się sztukę. W tym okresie pomieszkiwałem już w Warszawie. Podczas jednego z takich pobytów spontanicznie wziąłem udział w targach sztuki i  sprzedałem kilkanaście obrazów przez weekend! To bardzo mnie zaskoczyło i uświadomiło mi, że mogę robić to, co lubię. Wróciłem więc do korzeni, tego co kręciło mnie na studiach. Nie marzyłem nawet że będę malowaniem zarabiać na życie, a okazało się, że stało się to codziennością.

Jesteś znany z prac przedstawiających kolorystyczne gradienty i geometryczne abstrakcje. W jaki sposób ewoluowały Twoje prace?

Formy geometryczne to pokłosie tego, co robiłem na studiach – łódzka ASP w dużym stopniu opiera się na estetyce zbliżonej do twórczości Katarzyny Kobro czy Władysława Strzemińskiego, mówi się, że to bardzo „graficzna” uczelnia. To był punkt wyjścia dla moich starszych prac. Na studiach malowałem jednak dużo obrazów hiperrealistycznych, niepodobnych do tego, co robię teraz. Ale paradoksalnie moje gradienty to hieprrealistyczne przedstawienia fragmentów nieba – wschodów i zachodów słońca z różnych szerokości geograficznych. Pozbawiłem je zbędnych elementów, by mogły stać się punktem medytacyjnym dla odbiorców. Podstawą graficznych obrazów były natomiast prace sprzed lat, jeszcze ze studiów.

Nad czym teraz pracujesz?

Chcę wejść w formy bardziej przestrzenne. Cały czas zastanawiam się też, czy obraz musi mieścić się w prostokątnej ramie. Może czas to zmienić? Złośliwcy mówią, że moje płótna są wnętrzarskie, ale mi to w ogóle nie przeszkadza. Malując obraz od razu myślę, jak będzie się on prezentował w przestrzeni, co nie oznacza, że robię rzeczy dekoracyjne. Moje prace oczywiście mają też taką wartość, ale przede wszystkim chcę, by wywoływały miłe odczucia, a nie mówiły o ważnych społecznych kwestiach – takie tematy podejmowałem już na studiach.
Zastanawiam się też nad stworzeniem swojej własnej marki. Chciałbym powiązać działania mojej mamy, czyli tkaninę artystyczną i twórczość taty w rodzinnym brandzie Worpus Home. To byłyby przedmioty produkowane w małej skali i przez to unikatowe.

Rozmawiała Magda Burkiewicz.

„LABEL. Art of Living” to cykl filmów prezentujący wizyty w ciekawych wnętrzach – domach, mieszkaniach, pracowniach artystów i projektantów. Opowiadamy historię miejsc oraz osób, które w nich żyją i tworzą. Pokazujemy piękne przedmioty, sprytne rozwiązania wnętrzarskie, podglądamy proces twórczy. Serię filmów może oglądać na naszej stronie internetowej, kanale na YouTube oraz na profilach na Instagramie oraz Facebooku.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.