LABO by L’UNI. Nowy coworking w sercu Wrocławia, który wyróżnia się stylowym wnętrzem
LABO to wyjątkowa przestrzeń biurowa zlokalizowana w budynku dawnego Wydziału Farmacji we Wrocławiu, w bliskim sąsiedztwie starówki oraz Odry. Za projekt wnętrz odpowiada wrocławska pracownia CUDO.
W samym sercu tej przestrzeni zaprojektowano dominantę w postaci szklanej instalacji, wykonanej ze szkła farmaceutycznego. Instalacja została opracowana we współpracy z utalentowanymi rzemieślnikami. Falująca tekstura szkła jest odzwierciedleniem form, jakie przyjmuje pobliska Odra.
Elementy fali nadają wnętrzom niepowtarzalną teksturę, która jest obecna nie tylko w instalacjach nad strefą wspólną, ale także w subtelnych, miękkich zasłonach, które zdobią praktycznie każde pomieszczenie. Ich pionowy układ podkreśla wysokość i skalę przestrzeni, a także harmonijne proporcje wnętrza.
Na tle jednej z zasłon, w części wspólnej, zaprojektowano nowoczesną wariację na temat regału bibliotecznego. Jego ażurowość dodaje wnętrzu lekkości, a wyraźne, pionowe podziały podkreślają wertykalność pomieszczenia. Poszczególne biura wydzielone są poprzez wysokie przeszklenia, dzięki którym centralnie umieszczona strefa co-workingowa przez większość dnia zalana jest światłem.
Pod eleganckimi instalacjami ze szkła znajdują się dwa stoły typu „common”, zaprojektowane tak, aby służyły zarówno do pracy indywidualnej, jak i do tworzenia inspirujących sesji „burzy mózgów”. W porze lunchu stają się naturalnym miejscem spotkań, gdzie odbywają się rozmowy przy wspólnym posiłku i wymiana pomysłów. Na samym wejściu do przestrzeni umieszczono minimalistyczną sofę, która zachęca do odpoczynku, swobodnych rozmów i delektowania się filiżanką kawy. Jest to także idealne miejsce do oczekiwania na klientów czy organizowania spotkań biznesowych.
Jednocześnie architekci uzupełnili wnętrza biur o autorsko opracowane kasetony, które oprócz funkcji dekoracyjnej, nawiązującej do istniejącego budynku, dbają o dobrą akustykę pomieszczeń, a co za tym idzie komfort pracowników biur. Dodatkowo kasetony pełnią funkcję maskującą – ukrywają technologię instalacji wentylacji i klimatyzacji.
Bardzo ważny dla projektu jest regał wykonany ze stali w kolorze piaskowym, który harmonijnie wkomponowuje się w przestrzeń, porządkuje ją i dopełnia, nie rywalizując z innymi elementami. Centralnie umieszczony łuk regału wizualnie dopełnia oś pomieszczenia, maskuje przesunięte względem osi wejście, a wypełnienie z lustra optycznie powiększa wnętrze.
Kuchnia, szatnia oraz miejsce z drukarką są ukryte na tyłach strefy co-workingowej, dzięki temu zawsze pozostaje ona uporządkowana i gotowa do pracy.
Opracowanie projektu wnętrz odbywało się równolegle z opracowaniem graficznym LABO – cały branding został opracowany przez HART studio.
„Stawialiśmy na przemyślany dobór form oraz oświetlenia, ergonomiczne rozwiązania, wysokiej jakości wykończenie oraz dbałość o wszystkie detale, aby stworzyć przyjazne otoczenie. Naszym celem było zapewnienie użytkownikom komfortu i estetyki w przestrzeniach, które inspirowałyby do twórczej pracy" – podsumowuje Aleksander Czerwonka-Jabłoński z pracowni CUDO.