Leśny dom Margaret. Wspaniała rzeźbiarska wyspa kuchenna w centrum
W tym podwarszawskim domu mieszka twórcza para – wokalistka i kompozytorka Małgorzata „Margaret” Jamroży oraz muzyk i producent Piotr „KaCeZet” Kozieradzki. Takie sprzężenie artystycznych dusz musiało znaleźć ujście w wyglądzie wnętrza, którego projekt powierzono Aleksandrze Dobrowolskiej-Grobel z dobrowolska.studio oraz Annie Wójcickiej-Legień z Coucou Interiors.
Autor: MB
Zdjęcia: Mood Authors
"Wrażliwość właścicieli domu na otaczający świat, a co za tym idzie, na kolory, faktury, światło, czy dźwięk, otwartość na odważne, prowokacyjne zestawienia czy przestrzenne eksperymenty, pozwoliła nam stworzyć projekt, w którym na żadnym etapie nie czuło się ograniczenia. To był po prostu flow" – mówi Aleksandra Dobrowolska-Grobel, współautorka projektu wnętrza.
Nie bez znaczenia była też decyzja właścicieli domu o porzuceniu życia w mieście na rzecz obcowania z naturą. Ich 90-metrowy drewniany dom zanurzony jest w lesie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Natura znajduje odbicie w kolorystyce wnętrza, organicznych formach mebli i dodatków, łukach oraz zaobleniach.
"Kuchnia opalana drewnem stanowiła punkt wyjścia dla całej przestrzeni kuchenno-salonowej i jako idea była od początku obecna w rozmowach projektowych z właścicielami domu" – opowiada Aleksandra Dobrowolska-Grobel.
To właśnie betonowa wyspa kuchenna połączona z piecem jest sercem tego domu. Powstała ona we współpracy ze zdunami oraz wykonawcami specjalizującymi się w materiałach betonowych. Bloczki betonowe były ciosane na miejscu, a następnie ręcznie zaoblane, dzięki czemu udało się osiągnąć rzeźbiarski efekt, który nie byłby możliwy przy betonowym odlewie. Warstwa wierzchnia wyspy została pokryta mikrocementem w autorskiej, zielonej kolorystyce. W konstrukcji zainstalowano też płytę indukcyjną.
Wśród inspiracji projektantki wymieniają eklektyczną kulturę Meksyku, która znalazła odwzorowanie w połączeniach kolorystycznych, materiałach, ale również w kontrastowych zderzeniach elementów dekoracyjnych. "Nie bez znaczenia była też atmosfera, którą chciałyśmy uzyskać w projekcie – wnętrza miały odzwierciedlać zarówno radość życia jak i harmonijny kontakt z naturą" – dodaje Aleksandra Dobrowolska-Grobel.
Kolory ziemi rozświetlono „blikami” w postaci mosiężnych wykończeń. W kuchni są to na przykład kinkiety "Melt" projektu Toma Dixona, komin pieca, bateria czy uchwyty szafek.
By tchnąć w to wnętrze eklektycznego ducha, architektki zdecydowały się też na połączenie naturalnych i niedoskonałych materiałów wykończeniowych z perfekcyjnie wykonanymi ikonami dizajnu.
W salonie uwagę zwraca skórzana sofa "Camaleonda" zaprojektowana w 1970 roku przez Maria Belliniego dla włoskiej marki B&B Italia. Tuż przy niej stanęły stoliki "Soda" od marki Miniforms wykonane ze szkła murano. W kąciku jadalnianym architektki zestawiły ze sobą cementowy stół "Tobi-ishi" (prod. B&B Italia) z krzesłami "Big Game" (prod. Moustache) w energetycznym, pomarańczowym kolorze.
Jedną ze wzorniczych perełek jest lustro "Zodiac" znajdujące się w strefie wejściowej. Dla francuskiej marki Moustache zaprojektował je Jean-Baptiste Fastrez. Ceramiczna rama lustra ma przypominać dmuchaną łódź.
Organiczne formy powracają w sypialni. Łuki wejściowe prowadzące do garderoby i strefy dziennej oraz falujące stoliki nocne zintegrowane z ramą łóżka wprowadzają harmonię i spokój do tego wnętrza.
Zieleń w połączeniu z miedzianymi akcentami zdominowała łazienkę. Sufit i część ścian zdobi mikrocement w autorskim odcieniu zieleni, który zastosowano też do wykończenia wyspy kuchennej.
Kamienna umywalka została wykonana na zamówienie. "Punktem wyjścia do projektu było - analogicznie do wyspy kuchennej - podejście rzeźbiarskie. Forma – każdy łuk, wyoblenie - wyszła spod ręki Anny i tak też została wykonana. Dodatkowo zastosowany został tu zabieg ukrywający zupełnie odpływ. Do realizacji zastosowałyśmy plastyczny marmur gwatemala. Brawa dla wykonawców!" - mówi Aeksandra Dobrowolska-Grobel.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!