Loftowy eklektyzm w pracowni projektowej

Przede wszystkim miała to być przyjemna przestrzeń do kreatywnej pracy. Ale także – z myślą o klientach – praktyczna prezentacja wielu nieoczywistych zestawień materiałów, form, stylistyk. Zgodnie z domeną pracowni Loft Factory nie zabrakło tu inspiracji industrialnych, jednak zharmonizowanych z charakterem przedwojennej kamienicy, w której mieści się studio. Jak prezentuje się całość? Warto zobaczyć!

Autor: OS

Zdjęcia: Piotr Gęsicki

https://loft-factory.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Stary Mokotów to jedna z najbardziej malowniczych części Warszawy. Przedwojenna zabudowa – z wielkimi, cennymi zespołami modernistycznymi – zanurzona jest w bujnej zieleni. A wszystko to dwa kroki od centrum miasta! Nic więc dziwnego, że właśnie tu siedzibę swojej pracowni architektury wnętrz Loft Factory zdecydowała się ulokować Agata Kasprzyk-Olszewska. 

Nim jednak pod nowym adresem mógł zagościć zespół projektantów, niezbędny był generalny remont. – Zmieniło się tu niemal wszystko. Powstał zupełnie nowy układ funkcjonalny, dostosowany do potrzeb już nie mieszkania, a biura. Ale skoro jesteśmy na Mokotowie, staraliśmy się zachować styl kamieniczny – podkreśla architektka. – Z tego powodu m.in. starannie odrestaurowaliśmy stare skrzynkowe okna. Do metryki budynku nawiązaliśmy żeberkowymi kaloryferami, oczywiście nowoczesnymi, o dzisiejszych parametrach grzewczych. Nawet włączniki światła i gniazdka dobieraliśmy do estetyki budynku – dodaje. Wybór padł na ponadczasową serię osprzętu marki Gira, prostą, ale delikatnie zaobloną – wyraźnie modernistyczną w charakterze.

Metraż pracowni nie jest duży, dlatego jednym z celów nowego projektu było maksymalne otwarcie przestrzeni. Zamkniętym pomieszczeniem z natury rzeczy jest wyłącznie łazienka. Kuchnia, choć wyodrębniona, łączy się z pokojem pracy, a ten oddzieliło od pokoju spotkań tylko lekkie, przesuwne przeszklenie. Na tej niewielkiej przestrzeni jednocześnie można dostrzec wiele interesujących rozwiązań kompozycyjnych, a przede wszystkim odważnych, niebanalnych zestawień materiałów, form, stylów. – Nowoczesny eklektyzm to nasza ulubiona konwencja – słyszymy. – A także przykład dla klientów, że śmiałe, nieoczywiste wybory mogą dać doskonały efekt. 

W kameralnych wnętrzach nie brakuje też pięknych przedmiotów. Uwagę szczególnie zwracają obrazy. – Cenią sobie projektowanie ze sztuką. Lubię komponować wnętrza indywidualne, osobiste, niesztampowe, artystyczne. Skrojone na miarę wszystkich potrzeb klienta – zarówno funkcjonalnych, jak i duchowych – zaznacza Agata Kasprzyk-Olszewska. Kompozycje malarskie na ścianach pracowni pojawiły się we współpracy z partnerem: firmą ARTWORK.HOUSE, zajmującą się promowaniem młodej sztuki. Dzięki niej już w holu pracowni wita wchodzących delikatna, bardzo kobieca praca Marty Czarneckiej. A dalej jest nie mniej interesująco!

Pod żyrandolem czy pod chmurką? Pokój pracy i pokój spotkań

Sercem pracowni Loft Factory jest strefa z biurkami zestawionymi tak, by tworzyły duży wspólny stół. Efekt podkreśliły toczone nogi na narożach okazałego mebla. Stanęły przy nim zarazem bardzo wygodne i szalenie miłe dla oka wyplatane krzesła historycznej marki TON, wzorowane na modelach sprzed dekad. Na podłodze leży parkiet, również zdradzający pewne związki z epoką powstania kamienicy – choć to już jodełka nie klasyczna, a modna francuska.

Do elementów spajających przeszłość z teraźniejszością należy ponadto zawieszona u sufitu lampa Leaf marki MM Lampadari. Klasyczna konstrukcja żyrandola łączy się w niej z nietypowymi osłonami żarówek. Ta designerska reinterpretacja tradycyjnego wzorca stała się ważną inspiracją. – Kupiliśmy ją jeszcze zanim przystąpiliśmy do projektowania studia. Do niej, wokół niej, z nią w pamięci komponowaliśmy te wnętrza – wspomina Agata Kasprzyk-Olszewska. Intrygującą ozdobą tej strefy są też dwa obrazy z motywem rąk – prace Aleksandry Nowickiej.

Wspomniane już industrialne przeszklenie dzieli tę przestrzeń od sali spotkań. Szkło przepuszcza światło dzienne, nie zamyka widoku i wizualnie integruje obie strefy, jednak tworzy pożądaną barierę dla dźwięku. Tym, co najbardziej zwraca tu uwagę, jest wykonana na zamówienie z wielkim talentem lampa chmura. Włączona po zmroku, wydaje się zapowiadać letnią burzę… pomysłów. Centralnym elementem aranżacji pozostaje jednak loftowy stół, wykonany ze starych desek z rozebranej stodoły.

Au Petit Café. Kuchnia

Oto kawałek Paryża pod warszawskim niebem, a jednocześnie przestrzeń wyjątkowych kontrastów stylistycznych. Mamy tu kolejny dowód na to, że w świecie nowoczesnego eklektyzmu pracownia Loft Factory czuje się jak ryba w wodzie. Spójrzmy – pod modernistycznym wąskim przeszkleniem pojawiły się wytworne sztukaterie. Niżej stanęła elegancka zabudowa z kasetonowymi frontami i polerowanym marmurowym blatem, ale zaraz obok kolejny stół z rozbiórkowego drewna.

Dostojna klasyka spotyka się tu więc z surowością loftu, ale także z nowoczesnym designem. Ten reprezentowany jest m.in. przez minimalistyczne lampy i dodatki. Kropkę nad i stanowi niezwykle interesująca okrągła kompozycja plastyczna Julii Piekiełko. – W ten sposób możemy klientom pokazać czarno na białym, że przeciwieństwa przyciągają się także w świecie wnętrz – mówi Agata Kasprzyk-Olszewska.

Wartym uwagi składnikiem wnętrza jest posadzka. O ile górna część pomieszczenia, choć tak różnorodna stylistycznie, ma w sobie uchwytny urok nowości, o tyle podłoga wyróżnia się wyraźną patyną. Postarzana płytka wygląda, jakby miała sto lat i równie długo leżała w tym samym miejscu. Ale można też pomyśleć coś zgoła innego. – Prace wykonywały dwie ekipy remontowe. Gdy panowie z jednej zobaczyli podłogę w kuchni, byli pewni, że fachowcy z drugiej wybrudzili płytki klejem. Złościli się strasznie: jak można było zniszczyć taki piękny materiał! Czyścili, szorowali, nic nie pomagało. Niemal pokłócili się z tamtymi. Dopiero mi udało się wyjaśnić im, że nic się tu złego nie stało. I że ten efekt jest celowy – śmieje się architektka.

Nurt kontrastów. Łazienka

Niewielki obraz na blasze – wyjątkowa już pod względem techniki praca Jerzego Zajączkowskiego – kieruje nas w stronę łazienki. Tu przeciwstawienia stylistyczne są może jeszcze mocniejsze. Spójrzmy: udekorowany sztukateriami sufit jak z XIX-wiecznej kamienicy spotyka się ze ścianami pokrytymi betonem, materiałem modernistycznym. A te z kolei są tłem dla szykownej armatury Fantini w szczotkowanym złocie.

Na podłodze znalazły się lastrykowe płytki retro z motywem szachownicy. W żłobieniach szafki pod umywalką można dopatrzeć się inspiracji stylistyką lat 30., z kolei lustro – choć wykonane współcześnie przez firmę Glass Decorator według indywidualnego projektu Loft Factory – nawiązuje do roztańczonych lat 50.

Wspomniany beton, choć w różnych postaciach dość często występuje dziś we wnętrzach, tu musiał mieć szczególne walory. Z jednej strony miał doskonale zabezpieczyć mur przed wodą (w rogu pomieszczenia znalazł się bezbrodzikowy prysznic walk-in z odpływem w odpowiednio wyprofilowanej posadzce). Z drugiej – zgodnie z intencją projektantów – uzyskać jak najgładszą, a nie strukturalną powierzchnię. Współpracująca z Loft Factory nie od dziś firma Dekokolor pokonała te wyzwania z wielkim sukcesem. Wymagało to jednak wyjątkowo dużej liczby nałożonych warstw, a więc i kolejnych wizyt fachowców. 

W łazience, z uwagi na wyższą wilgotność powietrza, nie ma dobrych warunków do eksponowania sztuki. Wisienką na torcie stała się więc kolejna bardzo oryginalna, wykonana na zamówienie lampa, tym razem zrobiona z piór. Solidny beton i lekki puch? Wiek XIX pod rękę z XXI? Szyk i surowość? Siedziba pracowni Loft Factory to najlepszy dowód na to, że eklektyczne inspiracje w rękach utalentowanych osób dają wyjątkowo interesujące efekty.

Projekt wnętrza i stylizacja: Loft Factory – Agata Kasprzyk-Olszewska, współpraca Klaudia Tęcza

Więcej informacji o pracowni znaleźć można na stronie loft-factory.com.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.