Mała i stylowa: pomysł na kawalerkę
Kawalerka przy Lwowskiej w Warszawie ma zaledwie 30 metrów kwadratowych. Jak sprytnie i funkcjonalnie zaaranżować taki metraż?
Autor: MC
Zdjęcia: Anna Michałek
Jasne kolory, ozdobne lustra i biała cegła — to tylko niektóre z elementów, które rzucają się w oko, gdy wejdzie się do mieszkania przy Lwowskiej 9 w Warszawie. Ponieważ właścicielowi zależało na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz użyciu istniejących już wcześniej w mieszkaniu dodatków i części wyposażenia Nadia Mitłosz ze studia Nadia Mitłosz Interiors, dzięki niepozornym zabiegom stworzyła przestronne i funkcjonalne mieszkanie idealne pod wynajem.
Główną zmianą podczas projektowania mieszkania było dodanie wnęki na łóżko w miejscu starej kuchni. Dodatkowo architektka zdecydowała się na znaczne powiększenie łazienki, co pozwoliło przenieść prysznic z kuchni do nowo powstałego pomieszczenia. Podczas remontu konieczne było skorzystanie z rad konstruktora, gdyż pierwotny plan zakładał przesunięcie jednej ze ścian. Niestety okazało się, że nie dość, że będzie to niemożliwe, to jeszcze dodatkowo trzeba było wzmocnić pozostałe ściany i okna. Ostatecznie aż 90% projektu należało ponownie przemyśleć i dostosować do nowych warunków.
By zaoszczędzić i nie uszczuplać ograniczonego budżetu Nadia Miłosz zdecydowała się na wykorzystanie niedrogich, ale efektownych materiałów, które stworzyły jasne, przytulne i nowoczesne wnętrze. Inspiracją dla architektki były postindustrialne wnętrza londyńskich mieszkań (sprawdź również, jak urządzić kawalerkę w stylu boho albo niewielkie mieszkanie w eklektycznym stylu)— stąd w kawalerce znalazły się sceniczne reflektory służące za dodatkowe oświetlenie, odsłonięta została biała cegła, a w centralnej części salonu ustawiono wygodną, czarną sofę o angielskim kształcie.
Jedną z największych zmian było de facto stworzenie łazienki. Wcześniej w kawalerce była tylko toaleta z umywalką, a prysznic znajdował się w kuchni. Teraz prysznic został przeniesiony do nowo zaaranżowanej, niewielkiej przestrzeni, gdzie znajduje się jeszcze umywalka z dużą szafką oraz pralko-suszarka. By wnętrze nabrało charakteru, prysznic wyłożono szarymi, nieregularnymi płytkami, które świetnie komponują się z ciemnym gresem.
Sercem nowo zaaranżowanej kawalerki pozostał salon połączony z kuchnią (przeczytaj, jak wydzielić kuchnię w kawalerce do 30 metrów kwadratowych). Prowadzi do niego korytarz, w którym znajdują się spore i pojemne szafy. W kuchni wzrok przyciągają jasne, frezowane fronty i czarny blat, w którym zamontowano mosiężny kran. Choć przestrzeń jest niewielka, architekta była w stanie ustawić pod oknem w kuchni stół z żeliwną nogą oraz krzesła, dzięki czemu komfortowo można zjeść obiad czy śniadanie.
W kuchni znajdują się lustra w ozdobnych ramach, które odbijają światło i jednocześnie optycznie powiększają i dodatkowo rozświetlają mieszkanie. Do aranżacji salonu i części korytarza udało się wykorzystać wcześniej znajdujące się w kawalerce lampy, co pozwoliło na zaoszczędzenie pieniędzy.
Co szczególnie zachwyca to dodanie wnęki, w której udało się ustawić składane, ale wygodne łóżko. W ten sposób w mieszkaniu udało się wydzielić prywatną przestrzeń, co było największym marzeniem właściciela mieszkania. Architekta dodatkowo przy łóżku zamontowała półkę, na której można odłożyć drobne przedmioty czy książkę.
Niezależne, dodatkowe oświetlenie we wnęce pozwala na komfortowy relaks tuż przed snem — dzięki temu czytanie książki w łóżku nie stanowi żadnego problemu.
Więcej inspiracji oraz pomysłów na urządzenie mieszkania znajdziecie w magazynach Label.