Mieszkanie i biuro na 50 m2. To piękne wnętrze, które zachwyca funkcjonalnością
Okna tego 50-metrowego mieszkania w Krakowie wychodzą na pobliski park Lotników Polskich i halę widowiskową. Jego właściciel zaprojektowanie swojego wymarzonego wnętrza powierzył pracowni One Desk. Przed projektantami stanęło wyzwanie – przestrzeń oprócz funkcji mieszkalnych miała pełnić również funkcję miejsca pracy świadczonej w pełnym wymiarze godzin.
„Przekształcenie jednej z sypialni w home office otworzyło przed nami sporo nowych opcji przestrzennych. Poradziliśmy klientowi, który wciąż wahał się nad zamianą mieszkania na większe, pozostanie przy pierwotnym zakupie” – opowiadają architekci. Byli przekonani, że dzięki przemyślanej aranżacji lokal może zaspokajać wszystkie potrzeby funkcjonalne i estetyczne jego właściciela. Nie mylili się.
Gabinet położono centralnie pomiędzy sypialnią, jadalnią i salonem. Wydzielony z przestrzeni drewniano-szklaną ścianą, zaopatrzoną w dwuskrzydłowe drzwi, otwiera się na strefę dzienną mieszkania. Dzięki temu zabiegowi uzyskano pożądaną przez inwestora przestronność.
Właściciel mieszkania chętnie gotuje nie tylko dla siebie, ale i dla swoich znajomych, dlatego bardzo ważnym elementem projektu stała się komfortowa, funkcjonalna kuchnia z dużym jadalnianym stołem. Żeby odciążyć wizualnie tę strefę i nadać jej trochę mniej techniczny charakter, znaczną część miejsc do przechowywania oraz lodówkę umiejscowiono w obszernym, zielonym boksie. Nad blatem kuchennym – zamiast klasycznych szafek kuchennych – znalazła się witryna o bardziej ozdobnym charakterze.
Inwestor i jego goście często spędzają przy stole długie godziny podczas biesiadowania. Z tego względu kluczowe było, aby krzesła jadalniane cechowały się nie tylko wysoką estetyką, ale przede wszystkim wygodą. Wybór padł więc na krzesła marki Zuiver, inspirowane klasyczną, modernistyczną formą. Dzięki wykończeniu miękką tapicerką meble te są bardziej osadzone we współczesności niż ich bauhausowski pierwowzór.
Ton kolorystyczny mieszkaniu nadało drewno dębowe w naturalnym, miodowym wybarwieniu. Dębina jest użyta na różne sposoby: jako wybarwienie forniru dolnych szafek kuchennych czy szafki łazienkowej, materiał wykończeniowy stolarki drzwiowej czy w końcu materiał klepki parkietowej. Ta ciepła gama kolorystyczna została uzupełniona zgaszoną zielenią wysokiej zabudowy kuchennej, ceglastą czerwienią szafki RTV (zaprojektowanej specjalnie dla tego wnętrza) i błękitem szafki w łazience.
Na szczególną uwagę zasługują wewnętrzne drzwi do łazienki i sypialni. Ich ramy wykonano z litego drewna dębowego, zajmując nimi pełną wysokość pomieszczeń. Płycinę drzwi wykończono lakierem w szaro-beżowym odcieniu. Nad skrzydłami drzwiowymi zaprojektowano pokaźne naświetla, które wpuszczają sporo naturalnego światła dziennego do holu wejściowego.