Mieszkanie jak z bajki
Jesteśmy w starej kamienicy w Krakowie, w 50-metrowym mieszkaniu jak z bajki. W lokalu dominują trzy kolory: liliowy, niebieski i zielony. Za projekt jego wnętrza odpowiada pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.
Najbardziej charakterystycznym elementem mieszkania jest tapeta Pierre’a Frey’a przedstawiająca rośliny i papugi. To ona była inspiracją dla architektki, Magdaleny Gajdy, autorki projektu i jej zespołu. – Kolory, które dominują w salonie, zostały zdefiniowane właśnie przez tę tapetę: lila, niebieski i zielony. Została ona położona na jednej ze ścian salonu, w formie trzech obrazów, do których ramy tworzy sztukateria – tłumaczy Magdalena Gajda, autorka projektu. Sztukateria ozdabia ściany i sufit w całym mieszkaniu. Warto również zwrócić uwagę na dodatkową ozdobę salonu i holu, którą jest lamperia kolorze niebieskim.
Meble do mieszkania zostały zaprojektowane przez pracownię Gaja Architektura Wnętrz. Wykonano je z naturalnych materiałów. W salonie stół wykonany z forniru dębowego i krzesła wyścielane rattanem z welurem zachęcają do długich rozmów przy pysznym posiłku i filiżance herbaty lub kawy. Konsola, zrobiona także z forniru dębowego, została ozdobiona mosiężnymi uchwytami, wykonanymi tradycyjną technologią odlewniczą. W salonie największą uwagę przykuwa witryna na metalowych nogach i z metalowymi ramami oraz mosiężnymi uchwytami. Wnętrze salonu jest bardzo przytulne także dzięki zielonej kanapie pokrytej miękkim materiałem.
Kuchnia w kolorze lila nadaje wnętrzu bajkowego charakteru. Całość dopełniają płytki imitujące kamień oraz blat wykonany z konglomeratu kwarcowego i złote uchwyty. Wszystkie dodatki w mieszkaniu są koloru złotego, który nadaje wnętrzu nutę elegancji i szyku.
- Sypialnia to królowa relaksu. Miejsce, w którym domownicy odpoczywają i „ładują baterie”. Na ścianie za łóżkiem jest tapeta w formie malowidła naściennego, a jej wzór został dostosowany do wielkości ściany. Miękkości temu pomieszczeniu nadają tapicerowany, niebieski zagłówek i zasłony z weluru – opowiada Magdalena Gajda, dodając, że całość uzupełnia szafa w kolorze lila oraz mosiężne kinkiety i drewniane nakastliki.
Natomiast w łazience dominuje kolor niebieski połączony z białymi płytkami na ścianie i złotym szczotkowanym cokołem. Zielone płytki oktagonalne z drobnym dekorem położone na podłodze nawiązują do dawnego wykończenia wnętrz w kamienicach. Zabudowa nad WC jest ryflowana, ten sam zabieg możemy dostrzec na drzwiach szafy w sypialni i na szybach w witrynie, która znajduje się w salonie. Blat został wykonany z konglomeratu kwarcowego. Całość dopełniają mosiężne uchwyty i szklane, ręcznie formowane kinkiety.
Do wykończenia mieszkania zostały wykorzystane naturalne materiały, takie jak drewno, mosiądz, kamień. Pracownia Gaja Architektura Wnętrz przywiązuje bardzo dużą wagę do materiałów, z których projektowane są wnętrza. – To, w jakim otoczeniu przebywamy, determinuje to, jak funkcjonujemy. To tak, jak z ubraniami. Jeśli założymy bawełnianą, przewiewną bluzkę, nie jest nam gorąco, czujemy się komfortowo. Jeśli natomiast włożymy ubranie ze sztucznego materiału, nasza skóra nie będzie oddychać, a my będziemy odczuwać dyskomfort. Dlatego tak ważne jest to, jakich materiałów używamy do wykończenia, np. mieszkania, które ma być miejscem odpoczynku i naszym azylem – wyjaśnia Magdalena Gajda, właścicielka Pracowni Gaja Architektura Wnętrz, dodając, że teraz chce się skupić właśnie na takich projektach, w których będą wykorzystane przede wszystkim naturalne materiały. Zamiłowanie do materiałów wytworzonych przez naturę znalazło też odzwierciedlenie w nazwie pracowni.
Zobacz też:
Facebook pracowni Gaja Architektura Wnętrz
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 51 – „Nieoczywista rzeczywistość” i & Living – „W duchu japandi”!