Mieszkanie w kamienicy nad morzem
Wnętrze tego gdańskiego mieszkania mieści się w starej kamienicy w dynamicznie rozwijającej się części Śródmieścia. Kamienica pochodzi z 1915 roku. Okolica, w której jest usytuowana, powoli staje się renomowaną dzielnicą Trójmiasta oddaloną od serca Głównego Miasta jedynie o kilka minut. Autorką projektu jest Roksana Dobrzyńska z NOR studio.
Głównym założeniem projektu było odejście od form i nadmiaru materiałów, z którymi na co dzień spotyka się projektantka wnętrz – właścicielka mieszkania. Odmieniona przestrzeń miała sprzyjać medytacji, praktykowaniu jogi oraz spokojnej pracy z domu. Ze względu na ograniczony budżet układ mieszkania pozostał niezmieniony, jednak wystarczyło kilka małych zabiegów, aby wnętrze zyskało całkowicie nowy charakter.
Wchodząc do mieszkania, pierwsze co widzimy to przytulny salon z aneksem kuchennym. W tej części mieszkania dominuje ciemnogranatowa zabudowa kuchenna wykonana z surowej płyty MDF lakierowanej. Ponadczasowe drewniane krzesła TON w orzechowym wykończeniu i tapicerowanym siedzisku dodają pomieszczeniu ciepła. Dodatkowo przy stole znalazło jeszcze miejsce słynne krzesło Marcel Breuer. Akcentem kolorystycznym jest sofa w turkusowym odcieniu, która świetnie komponuje się z grafikami na ścianie, rattanową ławą pełniąca funkcję stolika oraz sizalowym dywanem.
Wnętrze jest lekkie, przestronne, a przede wszystkim przytulne. Wszechobecna biel i szarość optycznie powiększają niewielki metraż. Podłoga wykonana z desek została przemalowana na jasnoszary kolor, co dodało całemu mieszkaniu świeżości.
Oddzielona od części dziennej korytarzem łazienka jest największym atutem mieszkania. W naturalny sposób łączy się z sypialnią przedzieloną dużym oknem w jasnoszarej stolarce ze szprosami uwydatniającymi stary charakter kamienicy. Wanna wolnostojąca dodaje odrobinę elegancji i kobiecości, a odkryta ceglana ściana pomalowana na biało sprawia, że wnętrze zyskuje nieco luźniejszy klimat. Pierwotnie układ łazienki wyposażony był w pralkę, która zajmowała dużo miejsca, obecnie znalazła miejsce w szafie w korytarzu. Na podłodze ułożone jest lastryko.
Całość mieszkania została uzupełniona w dodatki w stylu boho i rattanowe elementy.
W sypialni znalazło się też miejsce do pracy, które oddzielone zostało od relaksacyjnej części pomieszczenia kotarami, kotary te zdobią również okna.
Więcej: tutaj.